Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мечева от "Четири лапи": Пазете домашните любимци в жегите

Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Въпреки опитите за разхлаждане в последните дни, тази година лятото е много горещо, а това се отразява не само на хората, но и на животните. Колкото по-топло става, толкова по-важно е домашните любимци да избягват жегата и да се разхлаждат често. Кои са основните правила, които стопаните стопаните трябва да спазват  в горещините, за да се избегнат инциденти? 

Непрекъснат достъп до прясна вода, ледени лакомства, сянка и разходки по хладно са част от съветите, които дава д-р Надежда Мечева от фондация "Четири лапи".

А когато ги взимаме на море "желателно е да не ги къпем прекомерно в морската вода, тъй като трябва да се вземе под внимание, че постоянното мокрене на козината на домашните любимци може да образува среда, която да не е благоприятна и да се развият различни микроорганизми и гъбички", каза тя за Радио Кърджали.

Още съвети за кучетата:

Важно е, когато времето е горещо стопаните да са много внимателни. Освен сериозните сърдечносъдови усложнения, които могат да доведат до топлинен удар, кучетата са изложени на риск от слънчево изгаряне на места, където нямат козина, като например носа и ушите. 

Честият прием на течности е от изключително значение за благосъстоянието на опашатковците. По време на разходките винаги трябва да имат достъп до питейна вода, затова трябва да се носи бутилка, както и да се правят редовни почивки. По-възрастните кучета се нуждаят от повече време да се охладят и да си починат. 

Разходките, включващи тичане е препоръчително да бъдат провеждани през по-прохладно време - рано сутрин или вечер. 

През лятото асфалтът се нагорещява изключително много и може да опари, дори изгори лапите на кучетата. Стопаните трябва да избират по-сенчест маршрут или по възможност разходка в парка или гората, където, освен че е по-хладно, има и много дървета, които да ги предпазят от силното слънце. Ако все пак кучето получи изгаряне има специални кремове, които стопаните могат да закупят, за да облекчат болката. 

По време на пътуванията с кола, заедно с кучето си, е важно стопаните да включват климатика. Ако автомобилът не разполага с такъв, ЧЕТИРИ ЛАПИ съветва да се избягват пътувания в най-голямата жега, а тръгването да става рано сутрин или вечер. Задръстванията през горещото време могат бързо да създадат проблеми за любимеца. При никакви обстоятелства, никога не трябва да се оставя кучето само в колата, дори и само за няколко минути. Температурата в автомобила много бързо може да се повиши до 60 °C, а даже и до 100 °C. Дори и паркиран на сянка, той се нагрява много бързо и се превръща в смъртоносен капан за животното.

Котките също трябва да имат лесен достъп до прясна вода и да има обособено сенчесто място, където да могат да се скрият, припомня д-р Мечева.

Препоръчва се да не се оставят остатъците от недоядена храна в купичката на котката, защото тя бързо се разваля от жегата. 

Подобни са препоръките и за останалите домашни любимци - зайци, морски свинчета, хамстери, птици. Специално за птиците е важно волиерите им да бъдат разположени през лятото далеч от слънчевата светлина и водата във ваните за къпане и в бутилките за пиене, за да се избене появата на бактерии. 

"Желателно е животинките да се хранят със суха храна, тъй като в топлото време храната от консерва или пауч много по-лесно би могла да се развали", припомни д-р Мечева.

Да се подменя и да не се оставя стара храна в паничката, съветва още тя.

Подобни са препоръките и за животните в стопанствата, като кокошки, кози, овце, крави, не само за домашните любимци - сянка, достъп до вода, подходяща храна.

Освен за стомашни неразположения и чревни болести, през лятото стопаните трябва да следят и за редовното вътрешно и външно обезпаразитяване на домашните си любимци, за да бъдат предпазени от инфекции, пренасяни от кърлежите например.

Повече чуйте в прикачения файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
2-то издание на Фармфест Момчилград

Момчилград ще затупти в духа на традицията, с вкусовете на Родопите и в подкрепа за местното производство

Момчилград е готов да посрещне участниците и гостите на Фермерския фестивал, който тази година ще се проведе на 24 и 25 май под надслов "Красотата на Родопите". Основната цел на фестивала е да популяризира продукцията на родопските фермери и да създаде възможности за директен контакт между производители и потребители. Над 70 са вече записалите..

публикувано на 22.05.25 в 12:00

Интересни и необичайни гозби очакват гостите на Кулинарния фестивал в Момчилград

Кулинарният фестивал "Вкусните гозби на Източните Родопи" ще се проведе в рамките на  ФАРМФЕСТ 2025 в Момчилград - на 25 май. Ще бъдат представени най-интересните и необичайни храни от Родопите. Организатор на кулинарния фестивал е Гражданска инициатива "Кулинарните фестивали на България", съобщи пред Радио Кърджали Стоян Стоянов от..

публикувано на 21.05.25 в 15:04
Изет Шабан

Изет Шабан: Бюджет 2025 е реалистичен и ориентиран към нуждите на хората

Бюджетът на община Ардино е малко по-голям в сравнение с миналогодишния и е в размер на 24 627 882 лв. За делегираните от държавата дейности са предвидени 13 873 088 лв., а за местни дейности - 10 754 794 лв. С 25 гласа „за“, 3 „против“ и един „въздържал се“ Общинският съвет гласува финансовата рамка за 2025 година на редовното си майско..

публикувано на 20.05.25 в 23:05

Третокласници от Кърджали ще се потопят в света на пчелите - на 20 май в музея

Ученици от ОУ " Св.Св. Кирил и Методий" ще бъдат гости на Регионалния исторически музей в Кърджали на 20 май по повод  Световният ден на пчелите. "Нашата цел е да ги вкараме в необятния свят на пчелите, да ги запознаем с това, защо 20 май именно е избран като дата, както и с биологията на пчелите.", каза уредникът Галена Вълова . Специалният..

публикувано на 19.05.25 в 14:48

Добри Желев: Хората бягат в чужбина, за повече пари

Държавата да обърне по-сериозно внимание на младите земеделци. Всичко поскъпва от година на година - и разсадите, и торовете, и осигуровките, а цената на продукцията остава една и съща.Това коментира в ефира на Радио Кърджали Добри Желев от село Крепост, който отглежда череши и ягоди. Занимава се около 15 години със земеделие. Всичко започва когато..

публикувано на 19.05.25 в 12:55

Метин Хафъзсалим: Безплатното обучение продължава, почти 2500 човека от областта са заявили желанието си

Агенция по заетостта продължава да дава възможност  на всички безработни лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда“, както  и на работещите, да се включат в курсове за придобиване или повишаване на своята професионална квалификация или ключови компетентности.Обучението е безплатно за лицата, а на безработните дори може да бъде..

публикувано на 19.05.25 в 12:12
Чавдар Бончев

Чавдар Бончев: Тротинетките и колелата са различни превозни средства, не трябва да са в обща забрана

Според него пред велосипедистите в Кърджали стоят много проблеми и неуредици. "В  нашия град на практика липсват велоалеи. Смешната велоалея, така наречена в кавички, която върви по освободената за автомобили част на булевард "България" и представлява няколко реда малки плочки с различен цвят, може би повечето хора не знаят, че всъщност е..

обновено на 16.05.25 в 12:33