"Хората могат да се ориентират къде започва пътеката, като видят табела на черен щъркел", обясни за Радио Кърджали Тодор Тодоров, експерт "Бизнес развитие" във фондацията. По маршрута са разположени няколко образователни табели, които разказват на посетителите какво могат да видят в региона.
Според създателите ѝ пътеката е полезна, "защото ни прекарва през един много разнообразен пейзаж, където всъщност можем да наблюдаваме, ако са много големи късметлии, всичките едри тревопасни, с които работим - като почнем от елени лопатари, благородни елени, европейския бизон или така наречения зубър. И евентуално конете от порода коник, които също реинтродуцираме в района. Също могат да се наблюдават много видове грабливи птици, като основният фокус е на колонията на белоглавия лешояд, която е от другата страна на язовира, на скалите на Юмрук кая и Средна Арда. От пътеката също може да се наблюдава и площадка за подхранване на лешояди, където се събират адски много и могат да се видят и трите вида лешояди, които има в Източните Родопи и в България - египетски лешояд, белоглав лешояд и черен лешояд", разказа Тодор Тодоров.
Пътеката не е трудна и е достъпна за всеки, който обича природата и иска да научи нещо ново.
"Основната идея на това ние да възстановяваме стари маршрути и да правим нови, е от една страна, да дадем шанс на хората да се докоснат на красотите на Източните Родопи, но от друга страна да им помогнем да се образоват в това как те да се държат, когато са в дивата природа, за да имат най-малко влияние или изобщо да няма да влияние върху популациите на въпросните видове животни, които се срещат тук и са изключително ключови за запазването на тези крехки екосистеми", коментира Тодор Тодоров.
Някои от важните съвети за отговорен туризъм са да знаем как да се държим в природата, да не вдигаме шум, когато видим диво животно със сигурност да пазим дистанция от него, защото никога не знаем как и кога то ще реагира, да не палим огън, да не оставяме боклуци и да се постараем да сме просто като невидими наблюдатели на дивата природа, да спазваме и регулациите в защитените територии.
За да прокарат посланието за отговорен туризъм, от фондацията активно работят с местния бизнес и с местните туроператори. Образователните усилия са насочени и към децата, включително и тези, които са в затруднено социално положение.
В момента Тодор Тодоров, съвместно с фондация "Дечица" провеждат в Маджарово лагер със сираци от София за втора поредна година. Децата се запознават с биоразнообразието на Източните Родопи, виждат наживо различни видове животни и птици, запознават се с гиологията на района, учат горска педагогика, маркират пътеки и се забавляват, докато обикват заобикалящия ги свят.
Екоекспертите са амбиицирани в бъдеще да продължат заниманията с деца и да създадат още пешеходни маршрути, като този в Дивечовъдния участък. В Източните Родопи се подготвят нови два, отбеляза Тодор Тодоров. Той уточни, че единият ще е по Бяла река в Ивайловградско, а другият - в района на Женда
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..
За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478