Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Дончев: Бракониерството в големите местни водоеми е неконтролируемо

За 103-годишнината на Съюза на ловците и риболовците в Кърджали е издадена книга за историята на организацията


Съюзът на ловците и риболовците в Кърджали издаде книга за 103-годишнината си. Тя е дело на журналиста от "Нов живот" Валери Ковачев и разказва за историята на организацията.  15 са ловните дружинки на територията на Държавно ловно стопанство "Женда" и едно на територията на Държавно горско стопанство - Ардино. За историята на сдружението, за това как се е променил лова през годините, за особеностите на лова с кучета птичари, за нашествието на бракониери, Радка Петкова разговаря с председателя на Съюза инж. Васил Дончев и секретаря Пламен Петков.
Васил Дончев за промяната при лова през годините: ".....дружеството, когато се основава, то е било изключително за лов на дребен дивеч, сега нещата се промениха. Залесиха се много декари гори в района, резервати и постепенно дребният дивеч поради много фактори комплексни.....почти изчезна от нашия регион. Заекът горе-долу се запази тук-там, и малко яребица и кеклик, и се завъртяхме на 180 градуса. Сега основно ловуваме едър дивеч. За 100 години нещата коренно се промениха. Основно дива свиня, сърна, малко елен лопатар, малко благороден елен. Според мен най-голямото постижение на дружеството е разселването на 436 елена лопатара на наша територия. Никой в България не го е направил, никое ловно сдружение. С това се цели възстановяването на популацията и увеличаване на популацията. Преди много години този вид дивеч е населявал, да не каже векове, нашия регион, след това е изчезнал и ние го възстановихме".
На територията на ловните дружинки в района бракониерският лов не е проблем. Малко са случаите, сравнено с някои части на България като Хасковския регион, Врачанския регион и много други, където има поголовно браконерство.  Според Дончев: "Тук нещата са, общо взето, в рамките на нормалното, ако мога, така да се изразя. Голямото бракониерство е във водоемите, особено двата големи държавни язовира, "Студен кладенец" и "Кърджали" там влизат с мрежи, там е трудно контролируема работа и трудно могат да се хванат. Въобще е проблем, и то сериозен".
"Нашият съюз на ловците и риболовците има голяма заслуга за развъждането на бялата риба, ние сме я разселили в язовир Кърджали, сомът също. Двата вида са разселени в язовир "Кърджали" от нас. И двата язовира станаха национални обекти, но от друга страна и бракониерството се увеличи. Докато при лова се вижда, и се чува, ако се стреля, ще го видят с кола, ще мине край селото, има и горски служители. Язовирите там се бракониерства нощно време, мрежите са под водата, не се вижда... Служителите на  ИАРА са малко, много малко, те не са виновни, не може с трима човека да опазиш два огромни язовира държавни".




По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Байрам Байрам: Решението на ЦИК е очаквано. Ще обжалваме

  Коалиция "Движение за права и свободи - Ново начало" ще търси правата си във Висшия административен съд, категоричен е депутата Байрам Байрам. Той коментира за Радио Кърджали  отказа на ЦИК да регистрира за предсрочните парламентарни избори двете коалиции, в които влизат двете фракции на ДПС - "Демокрация, права и свободи - ДПС"  и..

публикувано на 09.09.24 в 14:14

Орешино чества 110-годишнината от завръщането на малоазийските българи

В ивайловградското село Орешино се подготвят за честването на 110-годишнината от завръщането на малоазийските българи. Това съобщи в ефира на Радио Кърджали един от основните организатори на честванията Елена Бойназлиева. Тя е секретар на читалището в Ивайловград, но е и потомка на малоазийски българи. Орешино е бащиното ѝ родно село. Като..

публикувано на 06.09.24 в 17:33

За 11 училища в област Смолян се търсят директори

На 15 септември 56 училища ще отворят врати тази учебна година в област Смолян. 24 от тях са защитени. Едно предстои да бъде закрито, това в чепеларското село Забърдо, поради липса на ученици. За 11 училища в област Смолян е обявен конкурс за нови директори. Те са в общините Смолян, Мадан, Златоград и Баните. В толкова школа се търсят и учители,..

публикувано на 04.09.24 в 10:48

На феста в Хухла смесват традициите и модерната култура

Тридневен празник, съчетаващ традициите с модерното ще се проведе в ивайловградското село Хухла. Това съобщи журналистът Десислав Лафчиев, организатор на "Хухла фест" и създател на сайта "Околоселски пътешествия". Тазгодишното издание ще се проведе между 6 и 8 септември на връх Св. Илия, който се намира над село Хухла. В рамките на три дни,..

публикувано на 04.09.24 в 11:50

В Момчиловци откриват седми фестивал на киселото мляко

В родопското село Момчиловци откриват седми международен фестивал на киселото мляко следобед. Традиционният празник е тридневен от 30 август до 1 септември. Това съобщи кметът на селото Сийка Суркова. "Откриването е в 16.30 часа, когато момчиловските гайдари, че посрещнат официалните ни гости. Много забавления и изненади сме подготвили за..

публикувано на 30.08.24 в 12:00

В Дружинци са готови и за "революция", но да спасят България

В Дружинци, вероятно най-задружното и мирно село у нас, са готови на революция, но да спасят България. Наш екип гостува на хората от кирковското село Дружинци. Красив патриотичен надпис „Дружинци“ се кипри в центъра на селото и посреща свои и гости. Чиста, подредена, озеленена детска площадка пък събира малчуганите във вечерните часове,..

публикувано на 24.08.24 в 12:27

Роса Соколова представя "Зоници и зунки" в родната Орловица

Новата си книга „Зоници и зунки“ ще представи до чешма в гората , близо до родната си махала Орловица на смолянското село Петково поетесата енергетик Роса Соколова.  Тя посвещава книгата на наследниците си, на корените си и на Бъднината ни. Книгата е един вид разговор с нейната внучка - за ценностите, за изконното, „с мисъл за смисъла“. „Внучката ми..

публикувано на 23.08.24 в 12:58