Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на селото: Където и да ходим, винаги се връщаме

В Дружинци са готови и за "революция", но да спасят България

5
Снимка: Георги Аргиров

В Дружинци, вероятно най-задружното и мирно село у нас, са готови на революция, но да спасят България.

Наш екип гостува на хората от кирковското село Дружинци. Красив патриотичен надпис „Дружинци“ се кипри в центъра на селото и посреща свои и гости. Чиста, подредена, озеленена детска площадка пък събира малчуганите във вечерните часове, когато майките им излизат на раздумка. Зеленината и изрядността на игрушките е грижа на татковците, пояснява ни Бойка Арабаджиева, начален учител и един от най-активните жители на селото. Колегата й, също начален учител, вероятно от малкото мъже в тази професия, Стоян Георгиев ни разказа историята на селото.

Стоян Георгиев

Той каза, че е започнал и вече даже има готовност да издаде книга за селото.

Сега повечето от около 250-те жители работят по градовете и в общинския център.

Старото, турското име на селото означава несвободни. Днешните дружинци обаче са сред най-свободните и по-точно свободолюбивите хора.

Разпръснати са из целия свят. В предпоследната събота на август обаче задължително, където и да са, се прибират на село за родовата си среща, за празника на селото си. Един от настоящите основни организатори Севдалин Огнянов разказа за началото на традицията.

Междувременно, докато си говорим с домакините, постепенно се събраха още и още хора. Прииждаха, за да се включат в подготовката за празника.

Мая Атанасова

Към групата се включиха Мая Атанасова, която живее във Варна, специалист по човешки ресурси и близначката й Марияна Гибон, специалист – финансист, която от 22 години вече е в Лондон. Съпругът й е англичанин. Не го е научила още на български, но пък децата й говорят майчиния си език и с огромно удоволствие се наслаждават на свободата на село.

Признават, че на село ги връща чувството за принадлежност към рода. Хората на село са истински, защото са свързани с природата и земята. Където и да ходят, каквито и скъпи ресторанти да посещават, никъде не са хапвали по-вкусно ястие от родопския клин и пататник, приготвени от мама.


Най-хубавото на село е свободата, тишината, спокойствието.

Все пак обаче е трудно да изоставиш живота си, когато имаш семейство и деца, чието развитие е свързано с големия град или чужбина, признават младите жени.

Много са несправедливостите, които виждат в държавата ни дружинци, но основното е, че не се спазват законите. В търсене на рецептата за по-добър живот в прекрасната ни България, са готови даже на „революция“, но да спасят Отечеството.

Целият репортаж е във видеото и в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер.  А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..

публикувано на 06.04.25 в 17:52

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59