Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на селото: Където и да ходим, винаги се връщаме

В Дружинци са готови и за "революция", но да спасят България

5
Снимка: Георги Аргиров

В Дружинци, вероятно най-задружното и мирно село у нас, са готови на революция, но да спасят България.

Наш екип гостува на хората от кирковското село Дружинци. Красив патриотичен надпис „Дружинци“ се кипри в центъра на селото и посреща свои и гости. Чиста, подредена, озеленена детска площадка пък събира малчуганите във вечерните часове, когато майките им излизат на раздумка. Зеленината и изрядността на игрушките е грижа на татковците, пояснява ни Бойка Арабаджиева, начален учител и един от най-активните жители на селото. Колегата й, също начален учител, вероятно от малкото мъже в тази професия, Стоян Георгиев ни разказа историята на селото.

Стоян Георгиев

Той каза, че е започнал и вече даже има готовност да издаде книга за селото.

Сега повечето от около 250-те жители работят по градовете и в общинския център.

Старото, турското име на селото означава несвободни. Днешните дружинци обаче са сред най-свободните и по-точно свободолюбивите хора.

Разпръснати са из целия свят. В предпоследната събота на август обаче задължително, където и да са, се прибират на село за родовата си среща, за празника на селото си. Един от настоящите основни организатори Севдалин Огнянов разказа за началото на традицията.

Междувременно, докато си говорим с домакините, постепенно се събраха още и още хора. Прииждаха, за да се включат в подготовката за празника.

Мая Атанасова

Към групата се включиха Мая Атанасова, която живее във Варна, специалист по човешки ресурси и близначката й Марияна Гибон, специалист – финансист, която от 22 години вече е в Лондон. Съпругът й е англичанин. Не го е научила още на български, но пък децата й говорят майчиния си език и с огромно удоволствие се наслаждават на свободата на село.

Признават, че на село ги връща чувството за принадлежност към рода. Хората на село са истински, защото са свързани с природата и земята. Където и да ходят, каквито и скъпи ресторанти да посещават, никъде не са хапвали по-вкусно ястие от родопския клин и пататник, приготвени от мама.


Най-хубавото на село е свободата, тишината, спокойствието.

Все пак обаче е трудно да изоставиш живота си, когато имаш семейство и деца, чието развитие е свързано с големия град или чужбина, признават младите жени.

Много са несправедливостите, които виждат в държавата ни дружинци, но основното е, че не се спазват законите. В търсене на рецептата за по-добър живот в прекрасната ни България, са готови даже на „революция“, но да спасят Отечеството.

Целият репортаж е във видеото и в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Теодора Богданова: Искам да остана Учител

Още по-вълнуващи празници и още по-успешни делници обеща новият директор на средно училище „Отец Паисий“ в Кърджали Теодора Богданова. Само преди дни тя пое поста от Златко Атанасов, след като спечели конкурс за директор на школото. „Вълнуващо“. Така с една дума определи началото на новата учебна година новоназначеният ръководител на..

публикувано на 16.09.24 в 21:57

Йовковци започнаха новата учебна година с благотворителност

Над 3 500 лв. събраха в благотворителната си инициатива за първия учебен ден "Вместо цвете, подари надежда" възпитаниците, учителите и родителите от средно училище "Йордан Йовков" в Кърджали, съобщи в ефира на Радио Кърджали директорът Людмила Чаушева. Тя припомни, че предложението е дошло от родители, учиници и учители, а точната сума,..

публикувано на 16.09.24 в 17:10
Добромир Добрев в момент, в който пуска черен лешояд в адаптационната волиера

До 60 черни лешояда се очаква да бъдат пуснати до пет години в Източните Родопи

Черните лешояди се завръщат в българската част на Родопите. След дългогодишна работа по опазването и възстановяването на белоглавия и египетски лешояд в България, сега няколко организации обединяват усилия черните или както популярно ги наричат - картали, отново да започнат да гнездят в региона и да създадат нова колония. Очакванията на..

публикувано на 14.09.24 в 11:38

Байрам Байрам: Решението на ЦИК е очаквано. Ще обжалваме

  Коалиция "Движение за права и свободи - Ново начало" ще търси правата си във Висшия административен съд, категоричен е депутата Байрам Байрам. Той коментира за Радио Кърджали  отказа на ЦИК да регистрира за предсрочните парламентарни избори двете коалиции, в които влизат двете фракции на ДПС - "Демокрация, права и свободи - ДПС"  и..

публикувано на 09.09.24 в 14:14

Орешино чества 110-годишнината от завръщането на малоазийските българи

В ивайловградското село Орешино се подготвят за честването на 110-годишнината от завръщането на малоазийските българи. Това съобщи в ефира на Радио Кърджали един от основните организатори на честванията Елена Бойназлиева. Тя е секретар на читалището в Ивайловград, но е и потомка на малоазийски българи. Орешино е бащиното ѝ родно село. Като..

публикувано на 06.09.24 в 17:33

За 11 училища в област Смолян се търсят директори

На 15 септември 56 училища ще отворят врати тази учебна година в област Смолян. 24 от тях са защитени. Едно предстои да бъде закрито, това в чепеларското село Забърдо, поради липса на ученици. За 11 училища в област Смолян е обявен конкурс за нови директори. Те са в общините Смолян, Мадан, Златоград и Баните. В толкова школа се търсят и учители,..

публикувано на 04.09.24 в 10:48