Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кольо Парамов:Моделът на борба Пеевски-Доган ще бъде видян и в БСП в много по-яростен план

Снимка: БГНЕС


Още преди десет години стана ясно колко ще загрубее играта, ако Делян Пеевски започне да влияе върху цялостната политика в държавата, каза в ефира на Радио Кърджали икономистът Кольо Парамов. Той допълни, че създалата се днес  ситуация е важен урок за политиците, и че оттук нататък България не трябва да позволява на своите водачи такава зависимост.
„През 2014 година изрично подчертах, че трябва да се гледа на Пеевски много осторожно от гледна точка на перспективата, и че всякакъв вариант по доверието към него трябва да бъде уточнен в детайл, за да не се допусне модел на поведение, което в последствие да консолидира негатива отвсякъде, и това да стане като пародия на политика. Следователно ,точно тогава, преди 10 години, когато той ускори, помогна и организира фалита на ктб, ние разбрахме колко е моделажен от гледна точка на политическата му сила и колко ще загрубее играта, ако той започне да влияе върху цялостната политика на държавата. Дойде времето, в което един от на- умните и игриви политици - Ахмед Доган бе поставен натясно от него и просто блокира, защото за 33 години Ахмед Доган не позволи на никой да моделира свой политически процес отделно, но Пеевски го направи. Това е голям знак за ухото на Ахмед Доган от гледна точка на утрешният му ден, защото тепърва не може да се преопредели кой, кога и как ще моделира процеса по регистрацията, и кой и как ще съблюдава схемата на развитието на 51 парламент. 
Тук сме изправени пред един много сериозен житейски урок за политиците, в който никакъв случай от сега нататък България не трябва да позволява на своите водачи такъв елементаризъм и такава зависимост. Но понеже имаме много средства, много пари, много възможности в тези 4000 и кусур офшорни фирми, с тези 52-55 милиарда долара, които са в чужбина, влиянието на тези богати хора се отразява жестоко върху българската политика. И тук вече ние сме на ръба на принудата да търсим изход по отношение на цялостния вариант как ще продължа България в утрешния ден чрез политическата база, и по какъв начин ще се регулират тези отношения вътре в самите партии.“

Кольо Парамов припомни времето в което беше депутат, и как и защо напусна парламента:

„Аз бях депутат от БСП от 91-ва, 94-та година, и когато разбрах, че работата вътре в парламентарната група на БСП отива на много сериозен клин, забит в перспективата на БСП като социална партия, аз през декември 1993 година напуснах парламентарната група на БСП първи, както и самата партия. И тогава, когато държах реч в парламента, изрично подчертах, че новият капитализъм, който установява БСП с раждането на тези червени барони, ще регулира изцяло негатив към партията, и тази партия един ден няма да може да влезе в парламента. Тогава никой не ми ръкопляска, само ме слушаха и в загадъчен план някои от СДС се провикнаха “ Да, да..“

Ето дойдохме до този „един ден“. Родихме червените барони, преекспортирахме силата, дадохме им възможност да отидат на Позитано 20 и да късат афишите и плакатите, да регулират в обратен план възстановяване на БСП по отношение на богатството на 20-30 милионери, които ги лансират напред и назад. И скокнаха срещу промените, които в съществен план бяха действително направени. Така че както в БСП, така и в ДПС, заради пари, партиите се отметнаха от главният си ангажимент: схема за развитие на българската държава и успех в политическото пространство. „

Кольо Парамов каза, че поставя под сериозно съмнение влизането на БСП в 51-то Народно събрание:“ Поставям сериозно съмнение в отношение, защото там противоречията ще излязат на светло. И ще се види скоро кой, какви пари, кой какво. Те ще започнат да се злепоставят един други в медиите,  в много коварен и в много отрицателен план. Защото паралиите моделират поведение, и те могат да вдигнат всички окръзи на

крак от гледна точка на възможностите, но в регистрационният план и в истинската им работа те не могат да докажат, да направят, да регулират абсолютно нищо, защото на тях им трябва съучастие във властта, за да могат да продължат да моделират финансово поведение в това отношение.“

Бившият главен ревизор на БНБ смята, че моделът на борба Пеевски-Доган ще бъде видян и в БСП в много по-яростен план.

„ Аз смятам, че българите, изобщо всички ние които се занимаваме с политика, ще узреем от тези противоречия най-малкото за два урока. Първият е, че в никакъв случай никога от сега нататък няма да бъдат пропуснати от проследяване политици, които са на първия ред в парламента, и се занимават със сериозни финансови дела. И второ, политици, които са зависими от самите себе си от гледна точка на помощниците, на чираците им, които всеки момент могат да злепоставят всички останали, както се полага. Защото фактите, които Пеевски  изнася и задава въпроси “ Господин Доган, къде са 30-те милиона?“. Какви са тези 30 милиона, за които той пита? Аз бих казал къде са общо 150-те милиона, как са разпределени тия пари, кой и е дал, как онзи министър там в онова правителство на Станишев, който сега се гордее, че има 2 вилаета с всичките му там обзавеждане и така нататък. И в крайна сметка откъде е получил той парите, как е получил ТЕЦ-а във Варна, как са преразпределени тези пари, по какъв начин, как са синхронизирани отвсякъде, какви данъци декларации има подадени... Ако се направи една мащабна данъчна проверка в истинския вариант, нещата така жестоко ще лъснат... Никой не вярваше, когато аз поставих въпроса за за комплексация на цялата схема от гледна точка на условието, че видиш ли това са професионални крадци, върху които лежи на плещите им цялата държава. И това не може да се допусне, защото това може да стане само в един междинен кратък преход, но в последствие, когато говорим за евроатлантическа политика, използваме тези изрази като някаква святост, като някаква точност, пренебрегваме закона „Магнитски“ и закона „Рико“, и знаем какви пародии какви пари, какво чудо е там, каква умисъл има при фалита на КТБ, всичко останало като зависимост не можем така с лека ръка да признаем или да забравим как са действали последните 10 години и едните и другите по отношение на държавното управление.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29