Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смартфонът в клас - да или не?



Възможно ли е да се накарат учениците да не поглеждат мобилните си телефони в час и да слушат до край урока, без вниманието им да бъде отнето от първия клип в тик ток? Оказва се, че понякога самите родители прекъсват часа, разтревожени за децата си. Но какви са нагласите, има ли опит кърджалийски училища в забрана на смартфоните, и как са го постигнали на фона на влошаващата се дисциплина като цяло?
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков предложи в няколко училища до края на 2024 г. да се тества пилотно забрана за ползване на телефони и след това да се вземе решение дали мярката да бъде въведена във всички останали.
По думите му, пред БНТ, ще участват образователни институции по желание на директорите, след което ще се претеглят плюсовете и минусите и след това може да се вземе решение за цялата ни образователна система. 
КАК СТОИ КЪРДЖАЛИ НА ФОНА НА ТАЗИ ИДЕЯ
В СУ "Йордан Йовков" в Кърджали е въведена частична забрана. След това дисциплината в тези паралелки се е подобрила, като промяната е съгласувана с родителите. Нагласата е да не се използват телефони в клас. Директорът Людмила Чаушева:
Опит в забраната на мобилни телефони в час има и в ОУ  "Свети Свети Кирил и Методий" в Кърджали. От подготвителна група до четвърти клас децата не носят телефони в час, казва педагогическият съветник в училището. Как са постигнали това ограничението и каква е ситуацията при по-големите, буйни тийнейджъри, ни казва педагогическият съветник Елена Младенова:

Родители също посрещат положително идеята да се въведе забрана за употреба на смартфони в училище. Според майката на петокласник Кристина Иванова обаче отговорност за разсеяността на децата е и на педагозите, които често не могат да грабнат вниманието на учениците. Родителите пък търсят децата си без да се съобразяват, че те са в час. 






По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59
Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България Жоел Мейер и Нурай Садулов

Франция, мон амур! Еп.47

Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите:       Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..

публикувано на 01.04.25 в 20:31