Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потомци на тракийци преминаха в поход по стъпките на мъчениците от 1913 г.

Походът на тракийци пред Пантеона край Маджарово
Снимка: Тракийско дружество "Д. Маджаров", Кърджали

По стъпките на тракийските мъченици от 1913 година преминаха потомци на тракийски бежанци от цялата страна. Походът е традиционен, провежда се в края на септември всяка година. Той се организира от Фондация ”Доктор Димитър Щерев” с ръководител професор Атанас Щерев от София в координация с Яни Янев - председател на Българския съюз на тракийските организации и на Тракийско дружество “Димитър Маджаров” в Кърджали.

Тракийци от София, Варна, Стара Загора, Нова Загора, Кърджали, Хасково, Сливен, Айтос, Книжовник, Козлец и от тракийските дружествата от Пловдив, Бургас и Карнобат преминаха пътя на мъчениците от 1913 г. от Дедеагач (Александропулис) до Пантеона на жертвите в Маджарово. Венци и цветя бяха поставяни на знакови места, където са дадени жертвите - над 40 000 тракийци от Западна и Източна Тракия загиват.

От тракийското дружество в Кърджали припомнят: "След започването на Междусъюзническата война от Сърбия и Гърция срещу България в началото на юли през 1913 г. българските села в Тракия са ограбени и опожарени от редовна турска войска и башибозук, а населението им  прогонено от родните им места. Част от тази драма е и трагедията на тракийската бежанската колона от над 20 000 души, състояща се от старци, жени и малки деца от Западна Тракия, бягаща за спасение към пределите на България. Според Любомир Милетич 11 780 души са подкарани с бой от Дедеагач (сега Александропулис) на 23 септември 1913 г. от турския башибозук по посока Фере и река Марица със закани за унищожаването им. Узнали за случващото се, войводите Димитър Маджаров и Руси Славов решават да пресрещнат колоната до гр. Фере и чрез сражение да освободят бежанците. При Фере, по време на сражението, повечето бежанци са успели да избягат към планината, но мнозина остават и биват нападнати и избити. “Мъжете всички бидоха избити”  - разказват очевидци, а над 300 жени били отвлечени от разни села, но най-много били от Окуф, които след много насилия са били откарани в Ортакьой (Ивайловград) и след реокупацията, заедно с други отвлечени били предадени на българските власти."

Около 800 души от тези, които бягат през планината, се отделят от основната колона и спират за почивка в Армаганската долина. Там ги застига турска потеря. Над 400 души са посечени, а 80 жени са пленени и отвлечени. Тракийци сега я наричат “Долината на смърта”.

Пръснатите в планината бежанци - над 20 000 души, потеглят към България, преследвани и нападани от башибозук. На 4 октомври бежанската колона пристига на р. Арда (границата с България) до днешния град Маджарово, където е пресрещната от засада. Над 1800 са жертвите, загинали при преминаването на Арда. На това място е издигнат Пантеон на жертвите, където тракийци всяка година правят възпоменателно поклонение.

През целият път от Дедеагач до река Арда загиват над 200 малки деца и пеленачета. В тяхна памет е изграден паметникът на Илиева нива до с. Глумово, общ. Ивайловград. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Посрещането на първия влак на жп гара Кърджали

80 години жп линия Момчилград - Подкова

На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва  на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..

публикувано на 20.11.24 в 16:56

Таксиметрови шофьори в Кърджали протестираха срещу поскъпването на "Гражданска отговорност" /ВИДЕО/

Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред  Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..

публикувано на 20.11.24 в 14:35

Лондончанинът от Дружинци Ради Къров: "Продавам" свобода

Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..

публикувано на 19.11.24 в 17:42

Вечер в памет на Наим Сюлейманоглу се проведе в Авджълар

Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..

публикувано на 19.11.24 в 13:54

Възпоменания в Момчилград и Истанбул по повод 7 години от смъртта на Наим Сюлейманоглу

Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..

публикувано на 18.11.24 в 15:09

Източните Родопи с най-възрастни лекари

Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..

публикувано на 18.11.24 в 10:56

Стартира подписка за референдум дали България да стане президентска република

Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..

публикувано на 16.11.24 в 17:30