Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животните от защитения вид нанесоха щети на 15 стопанства в Смолян

Мечки-майки дават лош пример на децата си

Ако е установено при възрастния екземпляр, че нанася щети на стопанствата, почти сигурно е, че и малките ще го правят

Инж. Екатерина Гаджева
Снимка: Личен архив

Петнадесет щети, нанесени в стопанства в област Смолян от защитения вид кафява мечка са установени през месец септември. Броят на щетите е намалял в сравнение с миналата година. Това съобщи директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите инж. Екатерина Гаджева.

В закона е предвидено да се оценяват щети от мечки и корморани. Огледът за установяване на щетите се извършва от комисия, в която са включени специалисти от регионалните дирекции по горите, държавните горски стопанства и РИОСВ. „Целта на тези проверки е да се установи наличието на щета, дали тя е нанесена от защитения вид и в съответствие да се изготви предложение до Министъра на околната среда и водите за обезщетяване на стопаните“, обясни инж. Гаджева. „В община Ардино, която е към област Кърджали, този път нямаме щети“, допълни тя.

Като цяло щетите са по-концентрирани в по-пустите части на областта, погранични райони с ловни стопанства. В пет случаи, извън споменатите 15, не е доказана щета от защитен вид. Понякога селскостопанското имущество става жертва на вълци, на скитащи кучета и тогава обезщетителният механизъм не действа.

Различни са пораженията, като се започне от пчелни кошери, през телета, дребни преживни животни, обясни инж. Гаджева. Тя допълни, че случаите „нямат и сезонен характер, не може да се посочи и тенденция, извън че към момента, септември, вероятно октомври още повече, колкото повече приближава зимния сезон, толкова повече ще бъде голям броят на щетите. Това е нормално и е свързано с физиологията на защитения вид кафява мечка“.

Не е възможно да бъде определен броят на мечките. Всяка има голям периметър на движение, така че „не могат да се определят и райони с по-интензивно присъствие, тъй като е възможно един екземпляр да покрива доста голяма територия“, каза директорът на РИОСВ-Смолян.

„Има понякога щети от мечки с малки, които са по-неприятният вариант, тъй като в такъв случай не се прилагат и дерогациите на закона, а именно, когато зачести броят на щетите с разрешението на Министъра на земеделието и храните се дава разрешително за отстрел. Когато е мечка с малки тази хипотеза не се прилага, но по-опасното е, че майката създава едно неустойчиво възпитание в поколението, т.е. когато майката е нанасяла щети, това почти задължително се пренася и в малките мечета“, поясни инж. Гаджева.

Случвало се е да има набези в населени места, но по-често са в покрайнините.

„Стараем се обезщетението да е реално на размера на щетата. По пазарни цени изготвяме предложение до Министъра на околната среда и водите и от там става разплащането“, уточни директорът на РИОСВ-Смолян инж. Екатерина Гаджева. 


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59
Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България Жоел Мейер и Нурай Садулов

Франция, мон амур! Еп.47

Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите:       Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..

публикувано на 01.04.25 в 20:31