Тържествена сесия ще бележи двете събития. Тя ще се проведе на 15 октомври в конферентната зала на хотел „Арпезос“ от 17.30 ч. и ще бъде под патронажа на председателя на Съюза на учените в България проф. Диана Петкова, на областния управител на Кърджали Никола Чанев и на кмета на община Кърджали.
„Готвим се с вълнение за тази забележителна годишнина, тъй като, наистина, ако една организация на обществени начала може да има 40-годишна история, това следва да се приеме като постижение“, каза в ефира на Радио Кърджали настоящият председател на клона на СУБ в Кърджали доц. д-р Дора Янчева.
Тя припомни, че въпреки дълбоките преобразования и политическите противопоставяния, Съюзът на учените запазва през годините своята цялост и се утвърждава като организация, която реално интегрира учените от различните институции с признат авторитет и име.
Двете важни дати в историята на националната и кърджалийската съсловна организация учените ще бъдат отбелязани с тържествена сесия на 15 октомври от 17.30 ч. в конферентната зала на хотел „Арпезос“ в Кърджали. Програмата включва няколко доклада, сърбани в три точки – на председателя на кърджалийския клон доц. Дора Янчева, посветен на 40-та годишнина от основаването му; на почетния председател на Съюза на учените в България академик Дамян Дамянов за мястото, ролята и историята на националната организация; и посланията към поколенията, които поддържат паметта за богатото наследство на земите ни ще поднесат акад. Иван Гранитски и проф. д-р на историческите науки Иван Маразов.
Конференцията не предвижда изнасяне на научни доклади, уточни доц. д-р Янчева.
Тя припомни , че кърджалийският клон на Съюза на учените в България е създаден на 18 юли 1984 г. по инициатива на н.с. Славей Златев, който става и първият секретар и чието име носи днес Астрономическата обсерватория в града. За председател е избран кандидатът на философските науки Рафет Сейдалиев. А сред 30-те научни работници- учредители са ст.н.с. І ст. д-р Георги Анадолиев и синът му н.с. І ст. Златко Анадолиев, ст.н.с. І ст. дсн Димитър Бъчваров, доц. д-р Дора Янчева, н.с. І ст. Иванка Гочева, доц. д-р Иван Костов, доц. д-р Касим Юнузов, доц. д-р Кънчо Илиев, н.с. І ст. Тодор Кипровски, доц. д-р Филип Чуренев, кандидатът на техническите науки Георги Танев, доц.д-р Кръстина Петрова, която впоследствие става заместник-директор на Института по овощарство в Пловдив, доц.д-р Кънчо Илиев, който е и вторият председател на организацията, и др.
„Не можем да не изразим преклонение и благодарност пред създателите на кърджалийския клон за тяхната прозорливост и далновидност да оценят значимостта на присъствието на тази авторитетна организация на учените в България“, каза доц. Янчева.
„В 40-годишна история на кърджалийския клон на Съюза на учените са членували 109 научни сътрудници, като към днешна дата сме 53-ма и за наша радост предпочитания да членуват в нашия клон се изявили учени от София, от Пловдив“, коментира доц.д-р Дора Янчева.
Сред тях са член-кореспондент проф. Владко Панайотов, проф. Маринела Панайотова, доц.д.т.н. инж. Николай Николов, н.с. І ст. Златка Сиджимова, гл. ас. Петър Хаджинаков, Вълчо Златилов, доц. Грозданка Ленкова, проф.д.м.н.Жени Стайкова, Даниела Коджаманова, доц.д-р Дора Щерева, проф.д-р Тодор Черкезов, доц. д-р Ваня Найденова, гл.ас.д-р инж. Кристина Илиева, д-р Марин Мухтаров дм, д-р инж. Георги Гачев и др.
„Трудно се прави наука в Кърджали, но това може да се каже за науката в България. За сметка на това, науката, която се прави в Кърджали, е посветена на проблемите на града и региона. Тя се отличава с много специфичност и оригиналност, което я прави уникална“, каза доц.д-р Янчева.
Като пример тя посочи форумът „Наука и общество“ – национална конференция с международно участие, която е била досега базирана в Кърджали. Досега са проведени осем национални научни конференции, „като те не са абстрактни научни събития, а винаги сме се старали проблематиката на конференциите да има отношение към проблемите на града и региона и особено в това отношение се откроява конференцията ни от 2010 година, в която повечето автори от страната от около 65 научноизследователски институти - докладите им бяха посветени и насочваха към решение на проблеми на Кърджали“.
Сред конференциите, оставили следа в историята на организацията на учените в Кърджали е и форумът, посветен на 170 години от рождението на патрона на филиала на Пловдивския университет Любен Каравелов, както и конференцията, в която участват 58 учени от страната и света, които са свързани с Кърджали.
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч. "Това..
От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..
Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..
Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478