Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц.д-р Дора Янчева: Науката в Кърджали се отличава със специфичност и оригиналност, което я прави уникална

С тържествена сесия учените в Кърджали отбелязват два юбилея - 80 г. от основаването на Съюза на учените в България и 40 г. от създаването на клона на организацията в Кърджали

доц. д-р Дора Янчева
Снимка: архив Радио Кърджали

Научните работници в Източните Родопи отбелязват тази година два юбилея - 80 години от създаването на Съюза на учените в България и 40 години от учредяването на клона на съюза в Кърджали.

Тържествена сесия ще бележи двете събития. Тя ще се проведе на 15 октомври в конферентната зала на хотел „Арпезос“ от 17.30 ч. и ще бъде под патронажа на председателя на Съюза на учените в България проф. Диана Петкова, на областния управител на Кърджали Никола Чанев и на кмета на община Кърджали.

 „Готвим се с вълнение за тази забележителна годишнина, тъй като, наистина, ако една организация на обществени начала може да има 40-годишна история, това следва да се приеме като постижение“, каза в ефира на Радио Кърджали настоящият председател на клона на СУБ в Кърджали доц. д-р Дора Янчева.

Тя припомни, че въпреки дълбоките преобразования и политическите противопоставяния, Съюзът на учените запазва през годините своята цялост и се утвърждава като организация, която реално интегрира учените от различните институции с признат авторитет и име.

Двете важни дати в историята на националната и кърджалийската съсловна организация учените ще бъдат отбелязани с тържествена сесия на 15 октомври от 17.30 ч. в конферентната зала на хотел „Арпезос“ в Кърджали. Програмата включва няколко доклада, сърбани в три точки – на председателя на кърджалийския клон доц. Дора Янчева, посветен на 40-та годишнина от основаването му; на почетния председател на  Съюза на учените в България академик Дамян Дамянов за мястото, ролята и историята на националната организация; и посланията към поколенията, които поддържат паметта за богатото наследство на земите ни ще поднесат акад. Иван Гранитски и проф. д-р на историческите науки Иван Маразов.

Конференцията не предвижда изнасяне на научни доклади, уточни доц. д-р Янчева.

Тя припомни , че кърджалийският клон на Съюза на учените в България е създаден на 18 юли 1984 г. по инициатива на н.с. Славей Златев, който става и първият секретар и чието име носи днес Астрономическата обсерватория в града. За председател е избран кандидатът на философските науки Рафет Сейдалиев. А сред 30-те научни работници- учредители са ст.н.с. І ст. д-р Георги Анадолиев и синът му н.с. І ст. Златко Анадолиев, ст.н.с. І ст. дсн Димитър Бъчваров, доц. д-р Дора Янчева, н.с. І ст. Иванка Гочева, доц. д-р Иван Костов, доц. д-р Касим Юнузов, доц. д-р Кънчо Илиев, н.с. І ст. Тодор Кипровски, доц. д-р Филип Чуренев, кандидатът на техническите науки Георги Танев, доц.д-р Кръстина Петрова, която впоследствие става заместник-директор на Института по овощарство в Пловдив, доц.д-р Кънчо Илиев, който е и вторият председател на организацията, и др.

„Не можем да не изразим преклонение и благодарност пред създателите на кърджалийския клон за тяхната прозорливост и далновидност да оценят значимостта на присъствието на тази авторитетна  организация на учените в България“, каза доц. Янчева.

„В 40-годишна история на кърджалийския клон на Съюза на учените са членували 109 научни сътрудници, като към днешна дата сме 53-ма и за наша радост предпочитания да членуват в нашия клон се изявили учени от София, от Пловдив“, коментира доц.д-р Дора Янчева.

Сред тях са член-кореспондент проф. Владко Панайотов, проф. Маринела Панайотова, доц.д.т.н. инж. Николай Николов, н.с. І ст. Златка  Сиджимова, гл. ас. Петър Хаджинаков, Вълчо Златилов, доц. Грозданка Ленкова, проф.д.м.н.Жени Стайкова, Даниела Коджаманова, доц.д-р Дора Щерева, проф.д-р Тодор Черкезов, доц. д-р Ваня Найденова, гл.ас.д-р инж. Кристина Илиева, д-р Марин Мухтаров дм, д-р инж. Георги Гачев и др.

„Трудно се прави наука в Кърджали, но това може да се каже за науката в България. За сметка на това, науката, която се прави в Кърджали, е посветена на проблемите на града и региона. Тя се отличава с много специфичност и оригиналност, което я прави уникална“, каза доц.д-р Янчева.

Като пример тя посочи форумът „Наука и общество“ – национална конференция с международно участие, която е била досега базирана в Кърджали. Досега са проведени осем национални научни конференции, „като те не са абстрактни научни събития, а винаги сме се старали проблематиката на конференциите да има отношение към проблемите на града и региона и особено в това отношение се откроява конференцията ни от 2010 година, в която повечето автори от страната от около 65 научноизследователски институти - докладите им бяха посветени и  насочваха към решение на проблеми на Кърджали“.

Сред конференциите, оставили следа в историята на организацията на учените в Кърджали е и форумът, посветен на 170 години от рождението на патрона на филиала на Пловдивския университет Любен Каравелов, както и конференцията, в която участват 58 учени от страната и света, които са свързани с Кърджали.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
 Мария Митева

Мария Митева: Активното и целенасочено сътрудничество между учители и родители е от ключово значение за успеха на учениците

 Разработка на тема „Съвместната работа между учители и родители на деца с изявени дарби“  на извоюва една от наградите в конкурс за успешни практики за образователната интеграция и приобщаването на деца и ученици от уязвими групи.  Конкурсът беше организиран от Министерството на образованието и науката, а разработката й беше отличена сред..

публикувано на 12.10.24 в 16:52
Проучванията до двете кули в крепостта край Храстово продължават и тази есен

Археолози ще търсят още тайни в двете кули и църквите на крепостта край Храстово

Разкопките на късноантичната и средновековна крепост до крумовградското село Храстово се подновяват от началото на следващата седмица. Това е четвърта археологическа експедиция на обекта. За трети път финансирането е осигурено от Община Крумовград. Тази есен то е в размер на 60 хиляди лева. Интересен паметник, който дава много интересни..

публикувано на 11.10.24 в 13:58

Танер Чобанов: Музеят в Ардино привлича туристи от цял свят

Дошли да видят прочутият Дяволски мост, все повече  хора посещават и Общинският музей в Ардино. В родопското градче отчитат силен летен сезон. Ръстът на туристите е около 60 процента, каза  главният  уредник  на музея Танер Чобанов, според него "посещаемостта на музея нараства драстично". Той е убеден, че една от причините за този посетителски..

публикувано на 10.10.24 в 16:20

Кометата, която ще се приближи до Земята на 12 октомври, няма да може да се наблюдава с невъоръжено око

Ярка комета приближава Земята. Най-близо до нашата планета тя ще ена 12 октомври. Това е кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), която бе открита в началото на 2023 г. и предизвика голям интерес сред астрономите заради прогнозите, че ще се наблюдава с висока яркост към края на лятото и през есента на 2024 г.  За жалост обаче през..

публикувано на 10.10.24 в 15:52

Министерството на младежта и спорта насърчава младите хора да бъдат физически активни

Министерството на младежта и спорта обяви нова инициатива под името "Be Active", чиято цел е да стимулира младежите да спортуват повече и да започнат да водят здравословен начин на живот. Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов коментира за Радио Кърджали и още други проекти и инициативи, насочени към младите хора. Той заяви, че в..

публикувано на 10.10.24 в 15:48

Бойко Синапов: Положението е тревожно, губим ферми с часове

Като отчайващо определи положението не само в животновъдството, но и в целия земеделски сектор председателят на Асоциация "Обединени български животновъди" Бойко Синапов. Той уточни, че напрежението в животновъдния сектор е голямо, защото фермерите са поставени в трудна ситуация: "Много важно е да отбележим да се  знае, че има една голяма..

публикувано на 09.10.24 в 11:39
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23