Дърва за огрев има достатъчно, намаляват желаещите да се топлят с тях, въпреки по-ниските цени. Така може да се обобщи ситуацията в началото на този отоплителен сезон.
От началото на сезона в Южноцентралното държавно предприятие в Смолян са продадени 201 000 куб. м дърва. За същия период на миналата година са били 258 000, което е с 28-29 на сто по-малко. Домакинствата, които са закупили дърва са 26 000, а през миналата година за същото време са били 35 000. Това съобщи в ефира на Радио Кърджали инж. Асен Карабов, заместник-директор на ЮЦДП.
Сред причините за този осезаем отлив на желаещи да се топлят с дърва са, „че на много места се проведоха програми за смяна на горивата и много хора предпочетоха да преминат на ток, газ, други алтернативни източници, които са по-чисти, по-лесни за използване. Втора основна причина, според мен, е това, че се променя демографията в района. Хората, които останаха по селата, които основно потребяват дърва, вече са на възраст и за тях е трудно да добиват, да режат, да цепят и пренасят дърва и по тези причини се насочват към алтернативи“, поясни инж. Карабов.
Според доклад на Центъра за изследване на демокрацията, който показва потреблението на биомаса като брой домакинства, през 2002 г. 55 % от домовете в България са се отоплявали на биогорива, включително дърва. Оттогава към днешна дата потреблението намалява, като през 2023 г. този процент е стопен до 27.
Спад има и в цените на дървата за огрев. Тази година те са със 17 – 18 на сто по-евтини. Хората предпочитат да се топлят с дъб и бук, тъй като са по-калорични и с по-малко количество се достига повече топлина. „Ако едно домакинство използва за отопление 10 кубика дърва от вида дъб или бук за една зима, в същото време, ако закупи иглолистни дърва биха му били необходими около 15 куб. м“, посочи инж. Карабов.
Той посочи и цените, на които ЮЦДП продава тази есен дървата за огрев. Иглолистните са от 41 до 45 лв., като основният обем се предлага на около 42 лв./куб. м. Широколистните са в малко по-широки граници – от 58 до 74 лв., но основно са около 60 лв.
„Това са цени на нашите складове, в гората. Оттам нататък клиентът си наема транспорт, който да му ги достави до определеното населено място. С такъв транспорт ние не разполагаме и не предлагаме такава услуга, в много малко населени места я предлагаме. Използват се услуги на частни превозвачи, като там цените се договарят между превозвача и потребителя“, поясни зам.-директорът на ЮЦДП.
Инж. Карабов успокои клиентите:„Във всички стопанства имаме дърва в наличност, тъй като сме подготвени за по-голямо потребление, в рамките на миналогодишното. Тези хора, които възнамеряват да си купят дърва, да се обърнат към съответното горско стопанство и то да не отлагат“.
Служители на институцията участват в провежданите напоследък масови операции срещу купуването на гласове, но само по изясняване законността на произхода на дървата и дървените материали, каза в отговор на въпрос за съпричастността на горските в масовите акции срещу купуването на вот за предстоящите избори.
Още подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..
И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..
Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите: Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478