Хавиер е на 14 години. Доскоро е живял в Испания. Сега е в Кърджали. Тренира баскетбол и мечтае да стане професионален спортист.
„Много интересен младеж и с него работата ще бъде много интересна“, коментира за Радио Кърджали Михаела Качарова, основател и изпълнителен директор на сдружението.
„Нашата менторска програма вече е в осма учебна година и ние помагаме на младежи в цялата страна, които искат да се реализират професионално в бъдеще, но за съжаление нямат ресурса или нужната среда, която да предразполага такава професионална реализация. И тази година при нас кандидатства един младеж, който се казва Хавиер, за когото в момента търсим доброволец, който да влезе в ролята на ментор и да го подкрепя по неговия път към ориентиране за сфера на развитие и въобще мотивация и бъдещи изяви в среда, в която той иска да избере за себе си, която да се развива“, уточни Михаела Качарова.
Менторът трябва да е доброволец от Кърджали. Веднъж в седмицата той ще осъществява едночасова жива среща с младежа, в която двамата ще дискутират важни теми, които възникват в процеса на работа. Не е задължително менторът да е специалист и да има опит в сферата, в която младежът иска да се развива. По-скоро трябва да е човек, който работи за изграждането на умения и реалистични представи за света, за бъдещето, за създаването на правилна себеоценка на младия човек, за поддържането на мотивация и дори за информирано помагане да се избере университет или посока на развитие.
Михаела Качарова уточни, че менторът не е психолог и не прави терапии, нито пък е учител. Дори не е приятел: „Менторите са хора, които всъщност имат много конкретна роля, която изисква те да бъдат авторитет за младежа, да се спазват конкретни рамки и граници, за да може всъщност процеса на изграждане на едно бъдеще за този младеж да е по-стабилен.“
Към момента сдружението търси ментори не само в Кърджали, но и в Хасково, Кюстендил и още няколко български града. През програмата вече са минали много деца, а броят на кандидатстващите всяка година расте. Расте и интересът от страна на възрастните, които желаят да станат ментори.
„При нас винаги е водещо мотивацията и дали можем да помогнем на младежа. Досега не сме връщали младеж, който заслужава да бъде подкрепен, дори на момента да нямаме финансовите средства“, каза Михаела Качарова.
Над 70 младежи са минали през програмата в осемте години на нейното съществуване. В момента сдружението работи с 42-ма млади хора в неравностойно положение, от които над една трета са студенти
„Програмата не е едногодишна. Реално ние работим с тях колкото години е необходимо, докато изкласят университет, а в момента очакваме - всъщност няколко студенти са на финалната права и ще завършат скоро, до една година, бакалавър и им предстои да започнат магистърска степен“, за което заслуга в най-голяма степен имат освен децата и техните ментори, смята Михаела Качарова.
„Операция: Плюшено мече“ е организация, която е популярна в страната с благотворителната кампания под същото име, която вече 17 години набира коледни подаръци за деца, младежи и възрастни в неравностойно положение. За последните 16 години са дарили над 100 000 подаръка в цялата страна.
Миналата година сдружението издаде и книжка, в която под формата на детски приказка се разказва за работата на организацията и един от нейните таланти.
Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..
Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..
Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..
Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..
След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478