Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Смолянско вече са наясно с машините за вота, често гласуваме

Таня Светлинова
Снимка: Личен архив

По-малко избиратели по предварителни списъци, по-малко бюлетини и по-малко замени, дни преди вота на 27 октомври, сочат наблюденията на ръководството на Районната избирателна комисия в Смолян.

По предварителни списъци броят на избирателите в 29-и многомандатен избирателен район, Смолян е 95 748. Това съобщи секретарят на РИК Таня Светлинова.

Утвърдени са 267 секции, в 6 от които ще се гласува с подвижна кутия. В 129 секции пък ще има възможност да се гласува и с хартиена бюлетина, и с машина. „Общият брой бюлетини, които получихме е 93 000. Този път са по-малко, но пък и броят избиратели също са по-малко спрямо предходните избори,  и 260 ролки със специализирана хартия“, допълни секретарят на РИК.

Към момента в РИК са получени 4 жалби, като едната е била свързана с отказ от страна на комисията за регистрация на кандидатска листа, поради подаване на документите след изтичане на крайния срок. „Съответно беше подадена жалба и срещу нашето решение, но не беше уважена“, уточни Светлинова. Останалите жалби са били свързани с разпределението на секционните избирателни комисии.

„Замените не са толкова много, колкото бяха предходния път“, каза секретарят на РИК-Смолян.

Според оценката ѝ не е липсвал интерес към обученията от членовете на СИК, въпреки че няма промени в изборните правила. „Мога да кажа, че има спад на интереса на разяснителната кампания с машинно гласуване, която беше проведена за избирателите. Предполагам, че това е така, защото хората вече знаят как се гласува с машина, често сме на избори, за съжаление. Дори на места имахме и с нулев интерес“, уточни Светлинова.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Дженгиз Ахмед и Джевдет Мустафа

Искат възстановяване на средствата, плащани за Синя зона в Кърджали

Възстановяване на средствата, заплащани за ползване на паркинг в Синя зона в Кърджали и наказание за служителите, отговорни за предложените текстове на наредбата за платено паркиране, които бяха отменени от съда, искат от „Продължаваме промяната“. Това казаха в ефира на Радио Кърджали Джевдет Мустафа, областен секретар и Дженгиз Ахмед, член на..

публикувано на 07.02.25 в 15:07
Делян Пеевски

НС отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за временна комисия за фондациите на Сорос

Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..

публикувано на 05.02.25 в 15:15
Икономиката и поскъпването на живота остават основен проблем за турските граждани, сочат анкета

В Турция не вярват, че има партия, която да се справи с проблемите в страната

Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..

публикувано на 04.02.25 в 14:49
Снимката е илюстративна, архив

70-годишна жена пострада при роднински спор за земя

 Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура.  По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена.  Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..

публикувано на 04.02.25 в 11:39

платена публикация
"Монек България" АД стартира изпълнението на проект за енергийна ефективност

На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД  в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД  подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..

публикувано на 04.02.25 в 10:44

БДЖ въвежда по-ниски цени за пътуване между Кърджали и Подкова

От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..

публикувано на 03.02.25 в 11:38

Настояват за извънреден конвергентен доклад от ЕК с петиция

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:30