Разшириха гробищния парк в Златоград с 640 кв. м. Тази дейност се оказва трудна не само заради емоционалната страна, но и заради сериозните изисквания, на които трябва да отговарят парцелите, които се определят за вечен дом. Това са трудни решения, които трябва да са устойчиви във времето, но също трябва да се взимат заедно с хората, коментира в ефира на Радио Кърджали кметът на община Златоград Мирослав Янчев.
Проблемът с парцелите за гробища е от години и с времето се задълбочава. „Ние, местните власти и общините, нямаме възможност толкова лесно да разкриваме нови парцели, нови гробни пространства, защото има изключително сериозни изисквания по отношение на лицензионния режим“, обясни градоначалникът. Заради тежките разрешителни режими и изисквания, местните власти се опитват да решават проблема или като разширяват съществуващите гробни паркове, или като въвеждат нестандартни решения.
„Имахме такъв проблем в село Старцево, в Ерма река. Вече назрява проблемът и в Златоград“, допълни Янчев. Разширението от 640 кв. м на гробището в общинския център „ще даде глътка въздух във времето“, каза той. Анализите сочат, че тези няколко стотин квадрата ще помогнат за облекчаване на проблема за около две години. Но трябва да се търсят устойчиви във времето решения, убеден е градоначалникът.
Той сподели, че не са далече от идеята за търсене на добри практики, споделяне на опит от съседни държави и въвеждане дори на нестандартни решения.
„Това е изключителна отговорност на кмета и на екипа му, затова ние работим в тази посока. Решавали сме ги проблемите поетапно във всички населени места. Дори има нестандартни решения, които доста трудно се приемаха от местното население. Например, в Старцево имахме насипване върху старо гробище и сме създали ново гробище поради липсата на алтернатива. Много е трудно. Тази тема е много трудна“, призна кметът.
Той прогнозира, че както с управлението на отпадъците в населените места у нас, така и проблемът с гробищните паркове, изискват „решения с устойчивост дълги години“, затова „предстоят много тежки решения от местните власти“.
„Имаме практики в съседни държави, които могат да се заимстват, за да може тези територии да не се разширяват безкрайно, а да се ползват и нестандартни за нашите разбирания решения, за да може наистина да се даде спокойствие и сигурност на всички жители на общината“, каза още кметът.
„Ние не може безкрайно и скъпо да разширяваме нашите гробни места и да се заемат големи площи. Нашата администрация дори е направена върху гробно място. Самият център и парка, който изграждаме е върху бивши гробища. Стадионът ни е върху бивши гробища. Връщайки се в историята назад, виждаме, че голяма територия в централните части на Златоград са били заемани от гробища“, припомни още той.
Янчев отказа да влиза в подробности за т.нар. нестандартни решения, тъй като темата е деликатна, свързана е с много лични преживявания, с особеностите и каноните на различните религии. Затова е задължително всяко решение да се взима след обществено обсъждане и приемане от гражданите.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
„След дългите години на политическа криза и липса на ясна посока на управление, това представляваше до голяма степен и тормоз върху Брюкселската администрация. А и големият отсъстващ от големите решения сме ние – България. Според мен въпроса по-скоро звучи по обратния начин – дали можеше да продължаваме да имаме такава политическа криза още години..
Създадена преди 15 години, „Групата на Кърджали и областта“, се оказа недостъпна за хилядите си членове. Причината – била е спряна от администраторите на социалната мрежа, в която е създадена. Става въпрос за цензура, коментира за Радио Кърджали Георги Кулов, журналист и администратор на групата. Това го установихме особено при..
Софийският административен съд започна разглеждането на делото, в което държавата и неправителствена организация обсъждат дали Законът за здравето създава дискриминация спрямо пациенти въз основа на възраст или вид увреждания при заплащането на лечение. Спорът касае пациенти с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, които след..
Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че идеята за поставяне на таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е била обсъждана с партньорите в управляващото коалиционно правителство. Той добави, че не счита това за пряка намеса на държавата в пазара, въпреки опасенията, изразени по-рано от премиера Росен Желязков. От..
Кметът на община Ардино, инж. Изет Шабан, проведе редовната си месечна работна среща с кметовете и кметските наместници от населени места. В събитието участваха и представители на различни институции и организации, сред които д-р Георги Грозев, директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Кърджали, както и ветеринарни лекари и животновъди..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев прие да промени предложената план-прием за учебната 2024/2025 г. от Регионалното управление на образованието в Смолян. Броят на паралелките в ЕГ „Иван Вазов“ и ППМГ „Васил Левски“ ще остане същият. Това стана ясно след среща с министъра, организирана от кмета Николай Мелемов. На срещата, проведена..
С измененията в Наредба 3, обнародвани в Държавен вестник, отпада изискването за предоставяне на "контактна бележка" при отсъствие на дете от детската градина за повече от десет дни или при постъпване в заведение на деца над 3 години. Бележката, която удостоверява здравословното състояние на детето и липсата на контакт със заразни болни, вече не е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478