Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Горно Къпиново надеждата надделява над отчаянието

5
Политиците взаимно не могат да се разберат, как ние, хората, да ги накараме да се разберат, казват членовете на СИК в Горно Къпиново
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Кирковското село Горно Къпиново се намира в края на България, то е последното преди границата с Гърция. "Тук не е краят, тук е началото на България", поправя ме дядо Весо, когото срещам в началото на селото. С приятели са заформили каре на карти в следобеда на изборния ден. Трудно е да се каже какво надделява в този пограничен край - отчаянието или надеждата. Хората не виждат смисъл от безкрайните избори, но продължават да вярват в едно по-добро бъдеще. Това разбрах от дядо Весо, Валентин Хайтов, Сергей Маджаров и Милко Годуманов:
"Гласуваме България да може да се оправи. За бъдещето. България да има добро начало."
"35 години не сме видели много добро и не виждам да бъде по-добре."
"Гласуваме всяка година. Едно и също е, но гласуваме, защото се надяваме на по-добро."
Гласуваме България да може да се оправи. За бъдещето, казва Валентин Хайтов.
"По-доброто е по-високи пенсии, по-високи заплати."
"Младите ги няма. Тук от сто къщи да има 10-15 млади хора и те са над 30 години."
"Те са си те. Фукарата си е фукара. Бедният си е беден."
"Нека този път направят управление, белким държавата тръгне напред. Но не вярвам."
България не свършва тук, оттук започва, казват Сергей Маджаров и дядо Весо.
223-ма души имат право на глас в Горно Къпиново. В 17-та секция настроението на комисията е минорно. В следобедните часове избиратели няма, активността е по-ниска от тази през юни. Членовете на комисията - Андрей Маджаров, Детелина Чолакова, Гюлюзар Маджар и Йоана Йорданова, обобщават настроенията на хората, идващи да гласуват:


"Нямат желание хората да гласуват. Разочаровани са от толкова избори, избори и не искат да идват. Писна им."
"Да има правителство, да решават някакви неща, да сложат в ред тази държава вече. То ни писна на нас."
"Те в София с големите заплати, с кражбите, а бедният народ - ние, няма с какво хляба да си вземем."
"Те (политиците, б.ред.) взаимно не могат да се разберат, как ние хората да ги накараме да се разберат?"
Когато виждаме подкрепа и единство в политиците, може би и народът ще бъде единен, смятат членовете на СИК.
"С две дипломи съм, не мога да си намеря работа. Ходим да берем ягоди в Англия и Франция, а нашите поля пустеят."
"По-доброто е промяната в здравеопазването, повече работа за младите хора, да не напускаме нашата хубава родина. По-доброто се изразява в много неща - по-малко инфлация, по-ниски цени, по-високи заплати, хората да станем по-добри."
"Когато виждаме подкрепа и единство в политиците, тези, които разчитаме да направят нещо за нас, може би и народът ще бъде единен."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фолклор от Родопите оживява в Сладун – празник с песните на Кичка Савова

Само след броени дни, в малкото погранично село Сладун отново ще зазвучат народните песни, увековечени от обичаната народна певица Кичка Савова. На 26 и 27 април ще се проведе XIV издание на Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който ще събере участници от цяла България и от съседна Турция. „Ето, пролет е и фестивалът отново се..

публикувано на 19.04.25 в 14:30

Политологът проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС не може да преминава през кризи

Вторият вот  на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..

публикувано на 17.04.25 в 13:31

Звук от Балканите: Хор „Ваня Монева“ с два триумфални концерта в Атина

На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..

публикувано на 17.04.25 в 12:11

Ресми Мурад: Няма смисъл да бъдем смокиновия лист на това правителство

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие.  Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника на празниците“, както го наричат светите отци. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58
Един от живописните мостове над Лоара в град Блоа

Франция, мон амур! Еп.49

В епизод 49 на рубриката „Франция, мон амур!“ с водещ Нурай Садулов ще разкажем за интересни градчета в департамента Лоар и Шер, с което ще сложим край на поредицата от епизоди, посветени на Долината на Лоара. Ще чуете кой град освен Блоа е удостоен с етикета „град на изкуството и историята“ от Министерството на културата на Франция. Ще..

публикувано на 13.04.25 в 17:52

Росица Генчева: Без роса не може да има и цветя

Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..

публикувано на 13.04.25 в 17:39