Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки трети между 60 и 69-годишна възраст е с диабет тип 2, но заболяването се подмладява

С 200 на сто повече са диабетиците у нас за по-малко от 20 години

Според проф. Анна-Мария Борисова най-шокиращото е, че половината от страдащите не знаят, че са болни

| Интервю
2
Проф. д-р Анна-Мария Борисова
Снимка: Ани Петрова

Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все по-разпространен по целия свят, а ключов за намаляване на риска от заболяването е начинът ни на живот, коментира пред Радио Кърджали проф. д-р Анна-Мария Борисова.
Скринингът за захарен диабет се извършва от 18 години у нас, а причината е, че  заболеваемостта от това хронично заболяване е твърде висока.
С доста притеснение установяваме, че тази епидемия е много мощна. От 7,9 процента диабет през 2006 г., 9,6 процента в 2012 г., 12,5  процента в 2017 г., сега е 15 – 16  процента. Този процент е доста висок и доста смущаващ“, каза проф. Борисова.
Сравнителен анализ на данните от Световния диабетен атлас, който е орган на Международната диабетна федерация, сочи, че нашите резултати напълно съответстват на световните. „В 2007 г. в света е имало 246 млн. диабетици, а в 2021 г. те са 537 млн. Или в света, повишението на диабетиците според популацията е с 218 процента. И когато ние направихме равносметката какво се случва в последните 18 г. в България установяваме, че според популацията на страната, повишението на диабетиците е със 199 процента, тоест напълно отговарящо на световната тенденция. Шокиращи данни за целия свят“, подчерта специалистът.
Данните от проучването сочат подмладяване на заболяването, а също че с нарастването на възрастта рискът се увеличава. „Можем да кажем, че всеки трети между 60 – 69 години е с диабет. Това са доста лоши данни“, допълни тя.
Причините са много. Първата е остаряването на населението. Другите са затлъстяването, наднорменото тегло, хипертонията, нарушението на липидите, мазнините в кръвта и редица други, някои специфични и за жени, като поликистозата на яйчниците, като гестационния диабет. „Фамилността е много силна причина. Всички, които имат във фамилията си, особено първа степен роднини с диабет – назад родители, напред деца и встрани братя, сестри, тези семейства трябва да правят обременямане с глюкоза, само кръвна захар на гладно не е достатъчна. Възрастта е водещ рисков фактор“, посочи проф. Борисова.
Най-шокиращото обаче е това, че половината от изследваните, които са болни, не знаят. Това е изключително тежък атестат за здравеопазната система, която не е позволила на няколкостотин хиляди болни да не знаят, че са болни от диабет“, подчерта проф. д-р Анна-Мария Борисова, един от водещите ендокринолози у нас, а и в световен мащаб.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Д-р Светла Балтова: Изцелението започва с осъзнаване

Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..

публикувано на 06.02.25 в 14:52

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35