Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки трети между 60 и 69-годишна възраст е с диабет тип 2, но заболяването се подмладява

С 200 на сто повече са диабетиците у нас за по-малко от 20 години

Според проф. Анна-Мария Борисова най-шокиращото е, че половината от страдащите не знаят, че са болни

| Интервю
2
Проф. д-р Анна-Мария Борисова
Снимка: Ани Петрова

Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все по-разпространен по целия свят, а ключов за намаляване на риска от заболяването е начинът ни на живот, коментира пред Радио Кърджали проф. д-р Анна-Мария Борисова.
Скринингът за захарен диабет се извършва от 18 години у нас, а причината е, че  заболеваемостта от това хронично заболяване е твърде висока.
С доста притеснение установяваме, че тази епидемия е много мощна. От 7,9 процента диабет през 2006 г., 9,6 процента в 2012 г., 12,5  процента в 2017 г., сега е 15 – 16  процента. Този процент е доста висок и доста смущаващ“, каза проф. Борисова.
Сравнителен анализ на данните от Световния диабетен атлас, който е орган на Международната диабетна федерация, сочи, че нашите резултати напълно съответстват на световните. „В 2007 г. в света е имало 246 млн. диабетици, а в 2021 г. те са 537 млн. Или в света, повишението на диабетиците според популацията е с 218 процента. И когато ние направихме равносметката какво се случва в последните 18 г. в България установяваме, че според популацията на страната, повишението на диабетиците е със 199 процента, тоест напълно отговарящо на световната тенденция. Шокиращи данни за целия свят“, подчерта специалистът.
Данните от проучването сочат подмладяване на заболяването, а също че с нарастването на възрастта рискът се увеличава. „Можем да кажем, че всеки трети между 60 – 69 години е с диабет. Това са доста лоши данни“, допълни тя.
Причините са много. Първата е остаряването на населението. Другите са затлъстяването, наднорменото тегло, хипертонията, нарушението на липидите, мазнините в кръвта и редица други, някои специфични и за жени, като поликистозата на яйчниците, като гестационния диабет. „Фамилността е много силна причина. Всички, които имат във фамилията си, особено първа степен роднини с диабет – назад родители, напред деца и встрани братя, сестри, тези семейства трябва да правят обременямане с глюкоза, само кръвна захар на гладно не е достатъчна. Възрастта е водещ рисков фактор“, посочи проф. Борисова.
Най-шокиращото обаче е това, че половината от изследваните, които са болни, не знаят. Това е изключително тежък атестат за здравеопазната система, която не е позволила на няколкостотин хиляди болни да не знаят, че са болни от диабет“, подчерта проф. д-р Анна-Мария Борисова, един от водещите ендокринолози у нас, а и в световен мащаб.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Момент от състезанието пред погледа на техническия съдия Супита Шенкова

Бариста шампионатът в Кърджали показа, че кафето е страст, изкуство и любов

Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща.  В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..

публикувано на 01.04.25 в 16:34

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на паметника на д-р Страшимир Дочков

Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...

публикувано на 01.04.25 в 11:04

Вкусен следобед - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..

публикувано на 30.03.25 в 18:19

Рамазан Байрам – традиции и празничен дух в село Глухар

Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..

публикувано на 29.03.25 в 15:30

Танцов състав „Орфей“ - Кърджали ще мери сили в националния конкурс „Топ 10 Български танцов фолклор“

Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...

публикувано на 29.03.25 в 14:50

Танцов клуб "Ахридос" за пети път на фестивала "Пролетно хоро"

Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..

публикувано на 29.03.25 в 14:30

Общ бинарен урок по български език и математика

Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..

публикувано на 28.03.25 в 17:18