" За Борисов е пределно ясно, че първото мнозинство, което трябва да се случи в следващото Народно събрание, е мнозинството за избор на председател. Затова неговата първа малка, но и съществена стъпка, е да провери дали наистина такова мнозинство е налично за избор на председател на Народното събрание, излъчен от политическа партия ГЕРБ. Ако това не е възможно, очевидно Парламента ще се запъти към своя скоротечен край, и ще трябва все-повече да се мисли за избори в средата на зимата, удължаване на мандата на сегашното правителство, и никакви стъпки по отношение на законодателната програма, за която всички политици говорят, че е страшно необходимо най-после да се случи. Аз лично не съм оптимист за това какво е ще произтече.
Ще се готвим за поредния цикъл на тази политическа криза. Дали тя ще завърши с избори, защото вече съм склонен да очакваме и по екстремни развития, например улични вълнения, напрежения, поредица от институционални портуберанси, които да доведат до директна реакция върху политически лица, и то известни политически лица. Може дори да да поговорим за появата на нови и влиятелни политически субекти. Не такива от типа на Величие и МЕЧ, а за позабравената идея за партия, свързана директно с президента Радев.", смята политологът Иво Маев.
В ефира на Радио Кърджали той коментира и победата на Донълд Тръмп в президентските избори в Съединените щати. Маев изрази мнение, че този избор на американците неминуемо ще се отрази на България, но в контекста на отношенията между Съединените щати и Европейския съюз:
"Във всички случаи не бива да очакваме, че едва ли не новият стар американски президенти ще мисли дори и един път седмично за България, но в контекста на отношенията между Съединените щати и Европейския съюз, по всяка вероятност, ще има два казуса, които ни касаят пряко. Единият е разбира се войната в Украйна, и другият - търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. Оттук насетне дотолкова, доколкото Тръмп ще настоява вероятно за въвеждане на вносни мита по отношение на вноса от Европейския съюз, той ще се изправи пред реалната перспектива и Европейския съюз да въведе подобни мита за американски стоки. По важният казус обаче - Украйна беше свързан с редица оценки за това, че едва ли не Съединените щати ще напуснат, или ще направят стъпки по отношение на отслабването на НАТО. Мисля, че това няма да се случи дотолкова, доколкото вече съществуват индикации да се отделят, поне европейските съюзници в НАТО, да отделят значителна част от прословутите 2% от брутния вътрешен продукт за попълване на бюджета на Алианса. Оттук насетне, ще се очаква и много по-силно ангажиране на Европейския съюз, оворя финансово и ресурсно по отношение на войната в Украйна. България е поставена в този контекст и ще бъде поставена в този контекст. А дали тези избори ще се отразят върху вътрешнополитическата ситуация у нас, несъмнено ще бъде така, но ефектът ще дойде доста по-късно. Предполагам едва след встъпването на Тръмп в Белия дом през януари следващата година."
Цялото интервю с Иво Маев, в което той коментира действията на Пеевски и двете фракции в ДПС, чуйте в прикачения звуков файл.
Въпреки че съм избрана за народен представител от Пловдив област, ще работя и за моите съграждани от Кърджали. В това увери народният представител от ГЕРБ-СДС Цвета Карянчева в ефира на Радио Кърджали: "Изборите минаха и аз мисля, че оттук нататък трябва всички народни представители да не бъдат вече народни представители на определена политическа..
Какво е да си екстремна личност. Да участваш в маратонско бягане, да практикуваш свободно гмуркане, да изкачиш върховете - Монблан и Елбрус. Да се гмурнеш на дълбочина 21 метра само с маска и шнорхел, и то на един дъх. Да, има такива хора. Един от тях е кърджалиецът Мустафа Мустафов и е правил всичко това, което описахме...
Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..
Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..
Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..
Изненадата на отминалите избори беше превеса, който постигна формацията около Делян Пеевски пред тази, водена от Ахмед Доган. Партиите в новия парламент задължително трябва да се разберат и да направят някакво правителство. Не е нужно даже да е много дългосрочно, но да надмогнат партийните си интереси и да действат държавнически. Така би могло..
Мит е, че българските граждани са спечелени от политиците въз основа на идеи, убеждения и ценности. От много дълги години предизборна кампания на практика липсва. Много от гласоподавателите са избрали за кого да дадат вота си буквално пред урните. Това каза в ефира на Радио Кърджали политическият наблюдател и анализатор Слави Василев. Не..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478