Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Крумовград: Крепостта край Храстово ще стане една от перлите на туризма

За трети път Община Крумовград финансира археологически проучвания на късноантичната и средновековна крепост край село Храстово. И тази есен отпуснатата сума е 60 хиляди лева. Намеренията на ръководството на общината е обектът да стане една от перлите в културния туризъм в района, каза за Радио Кърджали секретарят Фахри Юсеин. Той увери, че идеите ще започнат да се реализират още след края на разкопките тази есен: 
"Идеята на общината е да направи мястото привлекателно за туристи, като ще подобрим инфраструктурата. Не само към самия обект, но и от Крумовград към Храстово, селото. Ще направим асфалтова настилка, ще продължим до последнаха махала на Храстово. Подходът, който е от гората, до крепостта, ще остане естествен. Ще гледаме да запазим природата". 

Предвижда се да има указателни табели на обекта, и информационен център в Крумовград на по-късен етап, който да дава насоки на туристите. Според секретаря на Община Крумовград Фахри Юсеин работата по инфраструктурата към крепостта край Храстово ще започне най-вероятно следващия месец.

Археологическите разкопки тази есен ще приключат до края на седмицата, а до средата на ноември археолозите ще довършат и консервират обекта.

Тази есен работата е концентрирана в три сектора, каза ръководителят на разкопките доц. Деян Рабовянов. В най-западната част на крепостта продължава проучването на двете църкви и некропола, свързан с тях.

"За съжаление ранната църква, която очаквахме да бъде по-запазена, все пак не е достатъчно добре запазена... За сметка на това пък се появиха и продължаваме да проучваме много гробове, врязани в скалата. Много интересни като съоръжения, до някаква степен може да ги наречем почти като саркофази. Така са оформени също така и с различни проявления, интересни на ритуала на погребване включае ритуали на обезвреждане, които са напоследък станаха популярни с друго название", коментира доц. Рабовянов. Той уточни, че "ритуалите против вампирясване", както станаха популярни в днешно време не са толкова рядко явление в средновековните некрополи: "понякога между 10 и 20 % от погребаните под една или друга форма носят такива следи от подобни ритуали."

Втория сектор е на северната линия на защита на крепостта, където археолозите попадат на застъпване на късноантичната крепостна стена със издигната допълнително през средновековието, което предполага, че крепостта е възстановена за "втори живот" през средните векове не само за обитателите на жилищните кули, но и за цялото население в околността. 

Третото място, където са насочени усилията на учените е в източната част, където са останките от двете жилищно-отбранителни кули. Любопитната находка от тази есен е отбранителен ров от вътрешната част на крепостта, който допълнително е осигурявал защита. Находката е интересна, тъй като този тип защита не е много характерена за средните векове, обясни доц. Рабовянов.

Открита медна обица в детско погребение датира некропола с точност 14 век, коментира археологът Милен Камарев.
Любопитен акцент от работата му по некропола са два гроба с ритуали за обезвреждане на мъртвия: "Имаме едно погребение, за което имаме съмнение, че е извършено нарушаване на целостта на скелета, за което съдим по преместването на част от бедрената кост на левия крак, изместване на бедрената кост, което е отново един от ритуалите за обезвреждане на мъртвия, с цел мъртвият да не може да стане от гроба, за да вреди на живите." В съседен гроб пък върху краката на починалия са натрупани голямо количество големи камъни, отново по същата причина - да не се изправя  и да вреди след смъртта.
 Илиева този не ние имаме съмнение за още 1 погребение. Те са дори в съседно разположени гробни ями всички изсечени в материковата скала. Имахме огромно количество камъни с немалки размери, положени в областта на краката, да не може да става по същата причина да не може да се изправи мъртвия, за да вреди.


повече чуйте в звуковите файлове


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вижте какво ще бъде времето на Богоявление и Ивановден

През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Слаб югозападен вятър ще духа в Източна България. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в Кърджали – около -1°. Утре ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обед около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската..

публикувано на 05.01.25 в 17:11

Хлябът в Смолян поскъпна с между 30 и 50 стотинки

Между 30 и 50 стотинки поскъпна хлябът в Смолян на фона на връщането на 20-процентовата ставка на ДДС, показа репортерска проверка на БТА.  Най-масовият хляб, с тегло 650 грама, произведен от местните хлебопекарни "Чино" и "Анчев", от 1,40 лева вече се продава на цена от 1,70 лева. Ръчният хляб на потребителна кооперация "Устово" в..

публикувано на 05.01.25 в 16:18
Снимката е илюстративна, архив

4 загинали и 16 ранени при катастрофи през последното денонощие

10 тежки пътнотранспортни произшествия са станали в страната през последното денонощие. Четирима души са загинали, а други 16 са ранени, съобщиха от МВР. 31 са регистрираните леки пътни инциденти в столицата. Станали са и две тежки ПТП-та. Пострадали са двама души. От началото на годината в страната са настъпили 46 тежки катастрофи, при..

публикувано на 05.01.25 в 15:03
доц. Наталия Киселова

Наталия Киселова: Не е проблем, че няма приет бюджет, държавата може да работи в първите три месеца

Няма проблем от това, че не е приет бюджет, тъй като първите три месеца държавата може да работи въз основа на правила по Закона за публичните финанси. Това коментира пред журналисти в Пловдив председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която се срещна с представители на БСП в града.  Киселова каза, че тъй като Законът за публичните..

публикувано на 05.01.25 в 13:46
Проф. Тодор Кантарджиев

Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа се очаква в края на януари

През декември имахме по-малко разпространение на респираторните инфекции, очакваме сега едно увеличение. В Румъния има много увеличение на случаите на грип. Най-бързо се разпространява грипът в Русия, Молдова и Румъния и може би ще дойде и нашият ред.“ Това заяви в предаването „Тази неделя“ проф. Тодор Кантарджиев. „Пикът се очаква или..

публикувано на 05.01.25 в 12:23

Модернизиране на напоителните системи предвижда стратегия на служебния кабинет

Служебното правителство е изготвило стратегия за модернизиране на напоителните системи за срока от 2024 до 2028 г. Това става ясно от отчета на кабинета за миналата година. Там е записано намерение площите с изградена система за напояване да се увеличат с над 2,5 милиона декара. За тази цел в бюджета за 2025 г. трябва да бъдат заложени поне 400..

публикувано на 05.01.25 в 12:20
Снимката е илюстративна

Цените на основните хранитлени продукти тръгнаха нагоре

Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..

публикувано на 05.01.25 в 12:14