Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силистра - съкровищницата на Дунав

16
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”
Снимка: Божидар Чолаков - Радио Кърджали

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града,

Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до Силистра се намира и природен резерват "Сребърна" – защитена зона с невероятно биоразнообразие, известна с пеликаните си и включена в списъка на ЮНЕСКО.

Етнографският музей на Силистра показва традициите, бита и културата на региона. Сградата е емблематична. Строена е за турски конак, била е казарма на жандармерията, после е била студентско общежитие, а от 1967 година в нея се помещава Етнографски музей Силистра. Със своите близо 6 000 експоната музеят показва поминъка, материалната и духовна култура на  населението от Силистренски регион от средата на XIX век до 40-те години на XX в.

Етнографски музей Силистра

Силистра впечатлява с уникалната си комбинация от история, култура и природа.

Археологическият музей в крайдунавския град е задължителна спирка за всеки посетител. Той съхранява богатство от артефакти, открити в региона, сред които римски надписи, керамика, бронзови и златни предмети. Праисторическата колекция съдържа уникални експонати, като съкровището от медни брадви и тесли от V хил. пр. Хр, съкровището от бронзови сърпове и брадви от II хил. пр. Хр.

Музеят представя историята на града и околностите му от древността до средновековието, като подчертава значението на Силистра като културен и търговски център по Дунав.

Археологическият музей се помещава в сграда паметник на културата, построена в периода 1923–1926 г. като клон на Румънската национална банка в града. От 1990 г. е разположена  археологическата експозиция на РИМ–Силистра.

Археологически музей Силистра

“Дунавски парк” е първият обществен парк в страната. Разположен е по брега на река Дунав. Основан е през 1895 г. На територията на парка се намира архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”. Друга забележителност в парка е вековният дъб. Той е засаден през 1910 г., когато е оформян силистренският парк. През 2015 година дървото е победител в конкурса „Дърво с корен“, организиран от фондация „ЕкоОбщност“. Старият дъб е представял България и в международния конкурс „Европейско дърво на годината 2016 г.“.

Вековен дъб в Дунавски парк Силистра

Силистра е град с уникално съчетание на история, култура и природна красота. С древно наследство, свидетелстващо за хилядолетна цивилизация и невероятни природни дадености като резервата "Сребърна", той е не само привлекателна дестинация за туристи, но и символ на богатата българска култура. Силистра е място, където миналото и настоящето се срещат в хармония, предлагайки на посетителите спомени и впечатления, които остават за цял живот. 

архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”.


По публикацията работи: Божидар Чолаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07