Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал, политически активистки в Доминиканската република, по заповед на доминиканския диктатор Рафаел Трухильо (1930-1961).
От 2019 г. в Кърджали работи Клуб "Доверие", който помага на хора, претърпели насилие. "Създаде се от група дами активистки на  региона на областта, като мотива за нашето събиране е обединяване около каузата за насилие. Беше един конкретен случай на едно момче, дете, пострадало от тежка форма на сексуално насилие. Точно тогава в региона на областта имаше действащ проект на организацията на Фондация П.У.Л.С. и ние се свързахме с тях за помощ и за подкрепа. Така възникна идеята да създадем клуба на доверието и да пуснем гореща телефонна линия на доверието 0899100245, която и до ден днешен е факт и продължава да работи", разказа в ефира на Радио Кърджали координаторът на клуба Мюжгян Адем.

В началото малко хора се осмеляват да ги търсят и "телефонът стоеше глух", но с течение на времето това се променя и хората припознават клуба като място, където може да им се помогне. За да се стигне до юни т.г., когато създателите на клуба регистрират клон на Фондация П.У.Л.С. в Кърджали. Така "ние заработихме като самостоятелна организация на територията на област Кърджали. Оказваме психологическа, юридическа и морална подкрепа на хората, обърнали се към нас", каза Мюжгян Адем. 

Тя смята, че за съжаление пандемията увеличи ръста на домашно насилие. "Към настоящия момент от началото на тази година ние имаме с участието на фондация П.У.Л.С. около 10 -15 заповеди, ограничителни заповеди на наши клиенти, като нали тази статистика за съжаление се увеличава много често. Нашата общественост не разпознава формите на насилие. И ние като общество не знаем как да окажем помощ и подкрепа на нуждаещите се. Но въпроси от порядъка - Имаш ли нужда от нещо? Може ли да ти се помогне с нещо? Или ние като хора винаги усещаме, когато наши съседи и приятели познати имат такъв проблем и механизма, по който ние трябва да ги подкрепим. Всъщност е просто да попитаме дали са добре или имат нужда от помощ. Съвсем в началото хората не търсят помощ и обикновено отговарят клиширано, че са добре, но на по-късен етап всъщност проблемите  излизат на повърхността."

4320 заповеди за защита от домашно насилие са издадени от началото на годината, съобщиха от Главна дирекция Национална полиция.

"В Столична дирекция на вътрешните работи се наблюдава 20% ръст на заповедите за защита, Пловдив с 26%, Варна с 20%, Бургас - 16%. Голямо увеличение на броя заповеди, които контролира МВР в областни дирекции Добрич и Шумен – там има ръст от 55%. Габрово също отчита голяма ръст – 47%", съобщи Зорница Шуманова пред журналисти.

За Кърджали издадените заповеди за защита от домашно насилие са намалели с 51 %

Кърджали не се отличава от другите райони на страната по насилието. Най-честите случаи са на физическо между партньори.

"Като цяло апелът, който трябва да поставяме, че любовта не бива да боли и най-честата форма на насилие, за която получаваме сигнали от нашите клиенти, е физическото насилие. Другите форми на насилие някак стават по на заден план. И все по-трудно хората успяват първо да ги различат като проблематика и второ да потърсят помощ и подкрепа. Към настоящия момент към нас са се обръщали основно клиенти преживели физическо насилие", каза Мюжгян Адем.

За радост, жертвите в Източните Родопи все по-малко мълчат и търпят и все по-често търсят помощ и съвет, смята тя.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08

Бойкот на търговските вериги и магазини обявиха за 13 февруари

 След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе  Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..

обновено на 12.02.25 в 11:44

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02