Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали.
Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община Габрово. Участваха педагози от над 50 населени места в цялата страна и беше място за споделяне на добри практики и иновативни подходи в обучението, които насърчават предприемаческо мислене, финансова грамотност и модерни методи за ангажиране на учениците.
В разработката си на тема: "Йовковци - вчера, днес, утре – заедно за едно по-добро бъдеще", директорът Людмила Чаушева и заместник-директорът Марияна Стоянова проследиха работата в училището от 2010 г. по програмата на „Джуниър Ачийвмънт България“.
През 2018 г. Европейски бизнес изследователски център номинира с “Европейска награда за качество” кърджалийското школо. Също от учебната 2018-2019 година то е с иновация „Екологично предприемачество“. По същото време на „Йовков“ е присъден специален знак “Активен и устойчив партньор на „Джуниър Ачийвмънт България“ в предприемаческото образование.
Представената добра практика е свързана със създаването на предприемачи по метода учене чрез правене, чрез интерактивност и привличане на бизнес ментори в учебния процес, поясни Чаушева. Включени са 966 ученици от 38 паралелки от начален, прогимназиален и гимназиален етап.
Стана ясно, че часовете по предприемачество са факултативни. В тях децата придобиват знания и умения по атрактивен и забавен начин за личната икономика, за значението на образованието за тяхното бъдеще, запознават се с различни професии.
В рамките на работата по програмата вече има и утвърдени инициативи, превърнали се в традиция. Сред тях са базари с артикули, изработени от младите предприемачи-йовковци, не рядко заедно с техните родители, за набирателни благотворителни каузи, подчерта директорката.
Споделената добра практика по програмите на „Джуниър Ачийвмънт България“, по които работи училището е добре да бъдат приложени и адаптирани и от други училищни екипи, препоръча Чаушева. Благодарение на работата по програмите, „Йовков“ се е утвърдило като училището, създаващо бъдещи успешни предприемачи в област Кърджали.
Участието във форума постави края на Световната седмица на предприемачеството, в която йовковци се включиха за поредна година. Тазгодишното издание беше организирано като седмица на отворените врати, в която възпитаниците на школото представиха тематични работилници и открити уроци пред бъдещи ученици, партньори и родители, обясни директорката.
Богата на инициативи програма за коледните и новогодишни празници са подготвили йовковци. „Предстоят ни интересни коледни и новогодишни работилници. Предстоят ни базари, с които пак ще се включим в благотворителни инициативи“, каза тя.
На 2 декември йовковци канят всички, за да запалят коледните светлини. „Освен първокласниците сме поканили всички желаещи да се присъединят към нас от 16.30 ч. да направим един празник под звуците на коледни песни с чаша чай и топъл шоколад, с канелени сладки и така да запалим празничните светлини в училище“, отправи покана Чаушева.
На 12 и 13 декември ще продават изработените в часовете по предприемачество сувенири, средствата от които отново ще отидат за благотворителна кауза.
Предвидили са кулинарни базари, също така включване в общоградските мероприятия за коледните и новогодишни празници, допълни Людмила Чаушева.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите: Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478