Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали.
Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община Габрово. Участваха педагози от над 50 населени места в цялата страна и беше място за споделяне на добри практики и иновативни подходи в обучението, които насърчават предприемаческо мислене, финансова грамотност и модерни методи за ангажиране на учениците.
В разработката си на тема: "Йовковци - вчера, днес, утре – заедно за едно по-добро бъдеще", директорът Людмила Чаушева и заместник-директорът Марияна Стоянова проследиха работата в училището от 2010 г. по програмата на „Джуниър Ачийвмънт България“.
През 2018 г. Европейски бизнес изследователски център номинира с “Европейска награда за качество” кърджалийското школо. Също от учебната 2018-2019 година то е с иновация „Екологично предприемачество“. По същото време на „Йовков“ е присъден специален знак “Активен и устойчив партньор на „Джуниър Ачийвмънт България“ в предприемаческото образование.
Представената добра практика е свързана със създаването на предприемачи по метода учене чрез правене, чрез интерактивност и привличане на бизнес ментори в учебния процес, поясни Чаушева. Включени са 966 ученици от 38 паралелки от начален, прогимназиален и гимназиален етап.
Стана ясно, че часовете по предприемачество са факултативни. В тях децата придобиват знания и умения по атрактивен и забавен начин за личната икономика, за значението на образованието за тяхното бъдеще, запознават се с различни професии.
В рамките на работата по програмата вече има и утвърдени инициативи, превърнали се в традиция. Сред тях са базари с артикули, изработени от младите предприемачи-йовковци, не рядко заедно с техните родители, за набирателни благотворителни каузи, подчерта директорката.
Споделената добра практика по програмите на „Джуниър Ачийвмънт България“, по които работи училището е добре да бъдат приложени и адаптирани и от други училищни екипи, препоръча Чаушева. Благодарение на работата по програмите, „Йовков“ се е утвърдило като училището, създаващо бъдещи успешни предприемачи в област Кърджали.
Участието във форума постави края на Световната седмица на предприемачеството, в която йовковци се включиха за поредна година. Тазгодишното издание беше организирано като седмица на отворените врати, в която възпитаниците на школото представиха тематични работилници и открити уроци пред бъдещи ученици, партньори и родители, обясни директорката.
Богата на инициативи програма за коледните и новогодишни празници са подготвили йовковци. „Предстоят ни интересни коледни и новогодишни работилници. Предстоят ни базари, с които пак ще се включим в благотворителни инициативи“, каза тя.
На 2 декември йовковци канят всички, за да запалят коледните светлини. „Освен първокласниците сме поканили всички желаещи да се присъединят към нас от 16.30 ч. да направим един празник под звуците на коледни песни с чаша чай и топъл шоколад, с канелени сладки и така да запалим празничните светлини в училище“, отправи покана Чаушева.
На 12 и 13 декември ще продават изработените в часовете по предприемачество сувенири, средствата от които отново ще отидат за благотворителна кауза.
Предвидили са кулинарни базари, също така включване в общоградските мероприятия за коледните и новогодишни празници, допълни Людмила Чаушева.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478