Нови уникални находки разкриха археолозите в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода при разкопаването на втора тракийска могила. Припомнямe, че това лято археологическият екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев откри там истинско златно съкровище.
Проучваната могила се намира в непосредствена близост до тази, в която в края на месец август тази година беше открит изключително богат гроб на тракийски владетел, живял в периода на късния елинизъм (II – I в. пр. Хр.). Разкопките са спасителни и се осъществяват с финансовата подкрепа на Министерството на културата и със съдействието на Община Тополовград.
Във втората могила е открит непокътнат гроб, представляващ иззидана с тухли двустъпална яма, вкопана в материк и изградена прецизно с керамични тухли, обмазани с хоросан, обясни ръководителят на екипа Даниела Агре. Погребението е на млада жена, чието тяло първоначално e било положено върху специално сковано над гроба дървено ложе, а след това е кремирано. Мъртвата е погребана с лични вещи и дарове, които са поставени след като кладата е изгаснала.
В областта на главата е открит златен погребален венец. При нозете ѝ са поставени два чифта кожени обувки, чиято красота и запазеност нямат аналог в България и могат да се определят като изключителна находка със световно значение, подчерта Агре. Горната част на обувките е ажурно изрязана и е украсена с флорални елементи. Орнаментите върху единия чифт са покрити със златен варак.
В гроба е открита и бронзова монета на император Хадриан (117-138 г.), която може да бъде свързана с вярването на древните гърци и римляни, че покойниците трябва да заплатят на лодкаря Харон за превоза си през реките Стикс ("Реката на омразата") и Ахерон („Реката на скръбта“ или „Реката на болката“) в подземното царство на Хадес.
Откритите в гроба предмети, позволяват неговото датиране да се отнесе в първата половина на II век, във времето на управление на император Хадриан. Вероятно погребаната в могилата жена е член на богат тракийски род, живял в този район през ІІ век.
Двете могили, проучени от археологическата експедиция през сезона, хвърлят нова светлина върху два изключително важни периода от историята на Тракия – на късния елинизъм (II – I в. пр. Хр.) и периода на разцвет, спокойствие и просперитет на тракийската аристокрация в новата провинция Тракия (I – II в.) в пределите на Римската империя.
Богатството на проучвания некропол дава основание да се търси съществуването на значим династичен център в региона, който вероятно е контролирал Сремския пролом – една от „портите“ към древните тракийски земи. Наблизо, в съседното село Княжево, е проучен функциониращия през IV в. пр. Хр. владетелски дом на македонски стратег, назначен от Лизимах – един от наследниците на Александър Македонски. Също в този район, в землището на селата Маломирово и Златиница, е открито едно от най-богатите тракийски погребения (от втората половина на IV в. пр. Хр.), свързано вероятно с тракийския цар Керсеблепт.
Археологическите проучвания в този регион трябва да продължат, тъй като разтварят нови страници от древната история на Тракия, считат и археолозите, и местните хора и общинското ръководство.
Новооткритият гроб тази година ще презимува на място. Идната година ще бъде експониран в двора на музея в Тополовград, където ще има лапидариум.
От 1 април цените на тол таксите са увеличени. Поскъпването е с 10 процента. Само след няколко месеца, през септември, предстои още едно повишение с нови 10 на сто. Според управляващите скокът в цените е необходим, за да се увеличат постъпленията в бюджета, което пък да осигури средства за рехабилитация и поддръжка на републиканската пътна..
Туристически информационен център - Кърджали, съвместно с младежите - доброволци към областната структура на Българския червен кръст, организират на 5 април еко - акция - „Искам да ми е чисто“. Инициативата включвапочистване на беседките и местата за отдих по пътя за село Безводно, каза за Радио Кърджали ръководителят на..
На 1 април, в Кърджали отбелязваме Международният ден на птиците с инициатива, включваща изложба на рисунки на деца и младежи от 7 до 17 години. Откриването ще бъде в 17:30 часа в Арт галерия „Кръг“, а изложбата ще може да се посещава до 20 април. Това съобщи Галина Димова, уредник и куратор в галерията и допълни, че над 120 са рисунките на децата...
Гръцките власти предупреждават за три дни лошо време и наводнени на пътища. Гражданска защита предупреждава за три дни екстремно време. Силна градушка валя в Козани и Верия. Напълно са унищожени земеделските ферми в района. Силни дъждове засегнаха цялата страна. Полицията призовава за внимателно шофиране и при възможност - да не се пътува. Островите..
Най- малкото и защитено училище в община Смолян – това в село Арда има STEM-кабинет. Едва 8 ученици от 8 населени места се обучават в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, а учителите са шестима. STEM-кабинетът е изграден след спечелен от училището проект за 60 хиляди лева от НПВУ. По него са доставени два работа, 3D принтер, 3D очила. По различни проекти..
От 31 март в Регионалните здравни инспекции в страната, включително и в РЗИ – Кърджали, е създадена организация за поставяне на ваксина срещу някои групи бактерии, причиняващи менингит. Ваксината е препоръчителна и може да бъде поставена след закупуване от желаещите възрастни или родители на деца.Ваксината се поставя след като бъде закупена от..
Общо 31 човека са се прегледали в пневмо-фтизиатричното отделение на кърджалийската болница в рамките на обявената Седмица на отворените врати за профилактика на туберкулозата, която се проведе от 24 до 28 март. Това каза началникът на отделението д-р Диана Вълчева. Преминалите прегледи са били с оплаквания. На двама от пациентите са..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478