Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

Снимка: фейсбук Регионален исторически музей Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства ще бъдат предоставени на хора в нужда. Това съобщиха за Радио Кърджали Галена Вълова от отдел "Природа" и Вилдан Расим от отдел "Етнография" в Регионалния исторически музей.

В работилницата ще се включат деца от "Йордан Йовков" и "Св. св. Кирил и Методий" в Кърджали, а специални гости и участници тази година ще бъдат ученици от училището за изкуства "Владимир димитров-Майстора". Те ще изработват коледни картички и сувенири, подходящи както за украса на дома, така и за украса на коледната елха, съобщи в ефира на Радио Кърджали Галена Вълова. Тя уточни, че тази година в работилницата ще се включат и музейните работници.

Освен картички и сувенири, които са част от по-новата и модерна история, учениците от "Майстора" ще рисуват и върху дървени пънчета.

"Тези пънчета можем да ги свържем с бъдника. Знаете, бъдникът е дебело дърво, което трябва да гори през цялата Бъдни вечер, защото се вярва, че има изключителна сила - както предпазна, също така и стимулираща плодородието. Затова и неслучайно рано пролетта запазената пепел от бъдника се ръси по градините, по нивите", разказа Вилдан Расим. Тя уточни, че картичките и коледните сувенири навлизат в бита на българина през 20-те и 30-те години на ХХ век. Приема се, че традицията е въведена от княз Фердинанд.

Тези и други интересни факти ще научат участниците в Коледната работилница в Музея в началото на нейната дейност. Освен това ще чуят и повече за традиционните празници Бъдни вечер и Коледа. "Все пак ние сме музей и трябва да пазим нашите традиции и обичаи и да ги предаваме на бъдещите поколения. Те трябва да знаят своето минало, за да градят своето бъдеще, каквато е нашата цел като цяло за всяко едно наше събитие", каза Вилдан Расим.

"Надявам се да отворим сърцата си и да създадем едно добро, което да помогне на хора в нужда", каза Галена Вълова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57