Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

Снимка: фейсбук Регионален исторически музей Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства ще бъдат предоставени на хора в нужда. Това съобщиха за Радио Кърджали Галена Вълова от отдел "Природа" и Вилдан Расим от отдел "Етнография" в Регионалния исторически музей.

В работилницата ще се включат деца от "Йордан Йовков" и "Св. св. Кирил и Методий" в Кърджали, а специални гости и участници тази година ще бъдат ученици от училището за изкуства "Владимир димитров-Майстора". Те ще изработват коледни картички и сувенири, подходящи както за украса на дома, така и за украса на коледната елха, съобщи в ефира на Радио Кърджали Галена Вълова. Тя уточни, че тази година в работилницата ще се включат и музейните работници.

Освен картички и сувенири, които са част от по-новата и модерна история, учениците от "Майстора" ще рисуват и върху дървени пънчета.

"Тези пънчета можем да ги свържем с бъдника. Знаете, бъдникът е дебело дърво, което трябва да гори през цялата Бъдни вечер, защото се вярва, че има изключителна сила - както предпазна, също така и стимулираща плодородието. Затова и неслучайно рано пролетта запазената пепел от бъдника се ръси по градините, по нивите", разказа Вилдан Расим. Тя уточни, че картичките и коледните сувенири навлизат в бита на българина през 20-те и 30-те години на ХХ век. Приема се, че традицията е въведена от княз Фердинанд.

Тези и други интересни факти ще научат участниците в Коледната работилница в Музея в началото на нейната дейност. Освен това ще чуят и повече за традиционните празници Бъдни вечер и Коледа. "Все пак ние сме музей и трябва да пазим нашите традиции и обичаи и да ги предаваме на бъдещите поколения. Те трябва да знаят своето минало, за да градят своето бъдеще, каквато е нашата цел като цяло за всяко едно наше събитие", каза Вилдан Расим.

"Надявам се да отворим сърцата си и да създадем едно добро, което да помогне на хора в нужда", каза Галена Вълова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

платена публикация
За шеста година Фонд за подкрепа на бизнеса в Крумовград финансира проекти

Фондът за подкрепа и насърчаване на микро, малък и среден бизнес в община Крумовград откри нов приемен период за финансиране на проекти. Сдружението е учредено от златодобивната компания "Дънди прешъс металс" Крумовград и общината в града. То се ползва с голяма популярност от представителите на бизнеса в родопския град.  "Обявили сме, че Фондът..

обновено на 18.02.25 в 17:39

Антоанета Василева: Бум на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа, само за година те са достигнали 1 750 000

Рекорден скок на сигналите за сексуална онлайн експлоатациа отчитат за 2024 година от Националния център за безопасен интернет. 1 милион и 750 хиляди са били те през миналата година, докато през предходната 2023 – броят им е бил 46 000. Това каза в интервю за радио Кърджали Антоанета Василева, координатор на Националния център за..

публикувано на 18.02.25 в 17:34

Благотворителен турнир "Да помогнем на Арджан" ще се проведе в Кърджали

Волейболен турнир ще се проведе на 23 февруари, неделя, от 10 часа в зала „Арпезос“ в Кърджали. Каузата е „Да помогнем на Арджан“ . Вече няколко отбора от Кърджали, Кирково и Момчилград са заявили желание за участие. Записването продължава, каза организаторът Боян Вазов. Входът ще е свободен. В залата ще бъдат поставени кутии за..

публикувано на 18.02.25 в 10:23
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08