На 6 декември Арда отбелязва 150 г. от построяването на църквата „Св. Николай“ и храмов празник. На Никулден родопското село празнува годишнина от първата служба в църквата, издигната от арденски християнски родове, отстоявали през вековете българщината и православната вяра.
В 9:30 часа е празничната литургия, която ще оглави отец Димитър Куцев в съслужение със свещеници от Смолян. На храмовия празник ще бъде даден курбан. Черквата посреща годишнината в преобразен вид след ремонт. Стотици дарители от Арда, Смолян, българи от страната и чужбина се включиха в дарителската акция за събиране на средства за ремонта на църковната сграда. Обновена е изцяло камбанарията, на която е монтиран нов купол с титаниево покритие.
Църквата „Св. Николай“ в с.Арда е изградена през 1874 г. Султанският ферман с разрешение за строителството е издаден през 1873 г., след като инициаторите за черковния градеж – група образовани, заможни и родолюбиви арденци, в продължение на години отправяли искания за издигане на православен храм. „До 1874 г. християните в Арда нямали свой молитвен дом, защото при помохамеданчването през пролетта на 1662 г., всичко християнско било унищожено и неподдалите се на помохамеданчване християни избягали“, пише в книгата „Църковното дело в село Арда“ с автор Димитър Димитров.
Църквата е построена за 1 година, в нея е вграден майсторлъкът на дюлгерите, с които Арда се слави през вековете. Издигната е благодарение на даренията на християнските родове и участието им в градежа на храма.
„Познато е населението от Арда по голямата си набожност. То е пропито с дълбоки християнски чувства, вяра и нравствени устои и с още по-завидна привързаност към народните си християнски обичаи и обрядности. Първата му главна мисъл и грижа след хляба е тази да има черква и свещеник“, се посочва в „Църковното дело в село Арда“.
На нова „мода“ в незаконния бизнес се натъкват контролните органи след отварянето на границите на страната ни с влизането в шенгенското пространство. Зачестяват случаите на контрабанден внос на скрап през границата ни с Гърция. Само през месец април има поне два случая на глобени нашенци за това, че са заловени да превозват незаконно метални..
В община Смолян ще бъде издадена заповед за забрана на движението на тротинетки по пешеходните зони, тротоари, паркови пространства, зони за отдих и детски площадки. Целта егарантирането на безопасността на пешеходците и майките с детски колички. Това стана ясно на проведеното заседание на Общинската комисия по безопасност на движението...
Служители на БНР, БНТ и БТА излязоха на национален протест с настояване за увеличение на заплатите с поне 15%. В София протестиращите блокираха за кратко кръстовището пред Софийския университет, а в Кърджали журналистите от БНР – Радио Кърджали затвориха бул. „България“ до сградата на Радиото в 14:00 часа. Към тях се присъединиха и кореспондентите на..
Немски езикови дипломи получиха 43-а зрелостници от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Дванадесетокласниците получиха първите си дипломи на станалата вече традиция официална церемония по връчването на DSD..
Юбилейното 50-то издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“ Хасково 2025 ще се проведе от 17 до 19 октомври тази година. Градът ще посрещне едни от най-популярните и обичани български музиканти. В рамките на музикалните дни, носещи името на проф. Недялка Симеонова, родена в Хасково, ще се проведе и традиционният Международен конкурс..
Окръжният съд в Хасково постанови присъда по наказателно дело от общ характер, с която призна за виновен сирийски гражданин за умишлено убийство, извършено на територията на страната. Съдът установи, че на 24 юли 2023 г. в град Харманли, сириецът е нанесъл удар с нож в дясната част на гърба – в областта на лопатката – на свой сънародник, в резултат на..
Митническите служители на ГКПП Капитан Андреево задържаха недекларирана валута с левова равностойност 115 361 лева при проверка на товарен автомобил, излизащ от страната. На 9 май 2025 г. на пункта пристигнал влекач с полуремарке с турска регистрация, пътуващ от Нидерландия през България за Иран. Превозното средство било селектирано за щателна..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478