9 неизвестни археологически обекта откриха археолози в района на загадъчния мегалитен комплекс Харман кая, известен още като българският Стоунхендж. В продължение на седмица шестима археолози обходиха района, за да проверят на терен заснетите тази пролет с помощта на лидар изображения. Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира терена, се използва за първи път в Източните Родопи. Сред новооткритите археологически обекти на Харман кая и Асара са скални ниши, шарапани, надгробни могили, некропол от изсечени в скалата гробове, основи на каменна сграда. Освен това археолозите са обходили и всички вече известни обекти и структури в района на двата обекта и са актуализирали информацията за тях. Документирани са и няколко впечатляващи естествени форми на релефа, които биха предизвикали интерес за любителите на природата и туристите. Днес в община Момчилград археологът Милен Камарев, част от екпа на ръководителя на експедицията доц. Георги Нехризов от Национален археологически институт с музей при БАН, представи обектите, които след обследването с лидара са били проучени на място.
Обектите, които археолозите са открили и посетили са два центъра - единият е Харман кая, а другият е крепостта Асара до село Татул. В подножието на Харман кая е открит скален масив, който е с перспектива за бъдещи проучвания, каза Милен Камарев, докторант в Правно-историческия факултет на ЮЗУ “Неофит Рилски”:
“Един от интересните обекти е около Харман кая. Това е един комплекс, малък от скални ниши, който е възможно от иманярска интервенция да има пропадане на самата повърхност, но се отваря под тези ниши, отстрани на тях една кухина, която не е лошо да се проучи. Изглежда има някакво каменно заслояване, което също е добре да бъде видяно от археолозите и по-сериозно проучено, заснето и документирано. Това считам за един от приоритетите. Другият приоритет е самата Харман кая. Това е обект с много дълга продължителност. Голяма част от него е покрита с растителност, която е добре да се разчисти и паралелно с това да се прави и археологическо проучване. Едновременно проучваме и едновременно да разкриваме за туристи интересни структури, изсечени на Харман кая. Керамиката, която сме събрали от повърхността от Харман кая е от различни периоди, общо взето от халколита до към средновековието вървят археологическите материали, с различни прекъсвания. Това е предположение, като без археологически проучвания , разбира се, не може да се каже точно, но със сигурност имаме от късен халколит до средновековие материали от Харман кая. “
Точно срещу Харман кая от десния бряг на дерето, което минава покрай нея археолозите са регистрирали и една двусъставна шарапана, която е с видима връзка с главния обект, а също и площ с размери 90/120 м., която е оградена изцяло със суха зидария:
"Вътре в оградената площ на няколко места се вижда струпване от камъни, които считаме, че са останки от някакви каменни сгради. Керамиката, която открихме там е много нехарактерна, като може да се каже, че е от периода на късна античност. В границите на този обект открихме и двусъставен врис.”
Едни от откритията, направени с лазер и след това потвърдени на място в другия център Асара са две крепостни стени - външна и вътрешна с предполагаеми 2-3 кули:
“Имахме съмнение, предположение, че е протейхизма. Така означаваме външна крепостна стена, т.е. имаме една вътрешна крепостна стена и една външна крепостна стена, които като посетихме на място се оказа, че наистина имаме две крепостни стени на Асара. Има и църква от средновековието, може би 11-12 век, поне по материалите керамични, които откриваме на терена, без никакви проучвания.Имаме вход към самата крепост, където най-вероятно се разполага порта, има дупки за поставяне на осите на двукрила порта. Има керамични материали,,предимно от средновековието, които са събрани на повърхността. Много добре е запазена абсидната част и олтарната част на църквата с един вкопан в скалата гроб в наоса на църквата.”
В близост до Асара е открит още един малък скален комплекс с двусъставна шарапана или т. нар. преса за вино, а също и позитивна (изпъкнала) форма, наподобяваща могила.
Предстои ръководството на община Момчилград да вземе решение кои обекти ще бъдат приоритетни за по-задълбочени археологически проучвания. Кметът Илкнур Кязим каза, че общината ще заложи в бюджета финансиране на разкопки през следващата година, като се надява да има и помощ от държавата:
“Бъдещето на Харман кая и на проучванията опират до намеренията на общинска администрация. Като Община наистина искаме да развиваме туризма на територията ни. Надявам се, след като бъде представен и окончателният доклад да седнем, съвместно с екипа на доц. Нехризов и археолог Камарев, да видим какво можем да направим за напред. Наистина искаме тези обекти да бъдат социализирани, искаме да популяризираме, освен популяризиране трябва и да има и археологически проучвания. Ще направим всичко възможно в бюджета за 2025 година да заделим средства за такива проучвания.”
Шест египетски лешояда бяха маркирани от специалисти от Българското дружество за защита на птиците и ветеринари от Спасителния център на "Зелени Балкани" в Стара Загора и подготвени за освобождаване в дивата природа край крумовградското село Поточница. Там се намира така нареченото "училище за лешояди", в което млади птици се адаптират и свикват с..
На нова „мода“ в незаконния бизнес се натъкват контролните органи след отварянето на границите на страната ни с влизането в шенгенското пространство. Зачестяват случаите на контрабанден внос на скрап през границата ни с Гърция. Само през месец април има поне два случая на глобени нашенци за това, че са заловени да превозват незаконно метални..
В община Смолян ще бъде издадена заповед за забрана на движението на тротинетки по пешеходните зони, тротоари, паркови пространства, зони за отдих и детски площадки. Целта егарантирането на безопасността на пешеходците и майките с детски колички. Това стана ясно на проведеното заседание на Общинската комисия по безопасност на движението...
Служители на БНР, БНТ и БТА излязоха на национален протест с настояване за увеличение на заплатите с поне 15%. В София протестиращите блокираха за кратко кръстовището пред Софийския университет, а в Кърджали журналистите от БНР – Радио Кърджали затвориха бул. „България“ до сградата на Радиото в 14:00 часа. Към тях се присъединиха и кореспондентите на..
Немски езикови дипломи получиха 43-а зрелостници от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Дванадесетокласниците получиха първите си дипломи на станалата вече традиция официална церемония по връчването на DSD..
Юбилейното 50-то издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“ Хасково 2025 ще се проведе от 17 до 19 октомври тази година. Градът ще посрещне едни от най-популярните и обичани български музиканти. В рамките на музикалните дни, носещи името на проф. Недялка Симеонова, родена в Хасково, ще се проведе и традиционният Международен конкурс..
Окръжният съд в Хасково постанови присъда по наказателно дело от общ характер, с която призна за виновен сирийски гражданин за умишлено убийство, извършено на територията на страната. Съдът установи, че на 24 юли 2023 г. в град Харманли, сириецът е нанесъл удар с нож в дясната част на гърба – в областта на лопатката – на свой сънародник, в резултат на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478