Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца до 2 г. да не ползват устройства с екрани, препоръчва СЕМ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съветът за електронни медии (СЕМ) формулира какво е препоръчителното екранно време за децата и даде насоки за използването на медийното и онлайн съдържанието. 

Целта е да се помогне на родители, настойници, попечители или други лица, които полагат грижи за деца, както и специалистите, работещи с деца от най-ранна възраст, така че екраните да бъдат въведени постепенно в здравословна и подходяща степен, за да не доведат до нарушение на физическото, психическото, нравственото и/или социалното развитие, включително тяхното зрение, говор, психо-социално и емоционално развитие. 

В най-ранна детска възраст екранното време следва да е възможно най-малко и да се предлага поетапно, а съдържанието да се подбира внимателно и да се избягва ежедневното излагане на екран.

При деца до 2 години не се препоръчва използването на устройства с екрани. За малките между 2 и 5 години - до един час на ден, като времето да се разпределя на интервали, да не се насърчава по време на хранене и преди сън. При по-големите (6 - 12 години) се препоръчват до 2 часа екранно време на ден извън учебната дейност и други образователни занимания, в които детето е въвлечено. Необходим е баланс между времето за медии и други дейности като спорт, разходки сред природата, физическа активност, сън, социални контакти, четене на книги. За тийнейджърите (13 - 18 години) се препоръчва насърчаване на отговорно и балансирано използване на екранните устройства.

Важен аспект е и разстоянието, от което се гледа екрана. Препоръчителните граници са над 40-45 см за телефони и над 3 метра за телевизори.

През последните години се формираха достатъчно категорични научни доказателства, че времето, прекарано пред екранни устройства, може да окаже вреди върху детското здраве и развитие, особено в периода на ранното детство. Този период е от изключително значение за развитието на детския мозък, който учи най-добре през преживяване и пряко взаимодействие с околните и със заобикалящата среда.

Данните сочат за наличие на значителни рискове от прекомерното стоене пред екран, от гледна точка на детското здраве и развитие във всички възрастови групи. Основните рискове от прекомерната употреба на екранни устройства за физическото здраве на детето са свързани с влошаване на зрението и късогледство (миопия); слънчеви алергии (причинени от UV лъчите на телефоните); наднормено тегло и затлъстяване вследствие на недостатъчна двигателна активност; проблеми със съня.

Основните рискове от прекомерната употреба на екрани за психо-социалното и емоционалното развитие на децата са повишена тревожност; депресия; хиперактивност; трудности с концентрацията и паметта; обучителни затруднения и/или понижена мотивация за учене; агресивно поведение и липса на контрол на импулсивността; повишени рискове от пристрастяване към психоактивни вещества; понижени социални умения и невъзможност за създаване на приятелства в реалния свят; понижено чувство за емпатия и умения да се разпознават емоциите на другите; ниско самочувствие, особено в резултат на прекомерна употреба на социални медии; екранна зависимост, интернет зависимост, гейминг разстройство, които могат да улеснят развитието на друга зависимост.

Родителите следва да са активни участници в медийните дейности на децата, например като гледат и/или обсъждат съдържанието заедно с тях. Това помага на децата да разберат и критично да оценят видяното. Родителите имат ангажимент да проверяват препоръчаната възрастова група на медийното съдържание, предаването или видеоиграта.

Родителите е добре да водят открит диалог с децата си. Разговорите трябва да започват с ясни и достъпни обяснения относно рисковете в интернет пространството. Важно е да бъде обяснено на детето, че интернет е едновременно ценен ресурс, но и пространство, към което трябва да се подхожда с внимание. Безразборното кликване върху линкове може да доведе до излагане на неподходящо съдържание, заразяване с вируси и друг злонамерен софтуер или неволен контакт с непознати лица. Детето трябва да разбира, че всяко съмнително действие онлайн може да има последствия.

От съществено значение е да се изгради доверие между възрастния и детето. Независимо какво се случва, най-важното е то да информира незабавно, за да може да се реагира адекватно и да се предприемат необходимите мерки. Това включва и възможността за свързване с Консултативната линия за онлайн безопасност на Националния център за безопасен интернет на телефон 124 123, където може да се получи професионална помощ и съвети за справяне с възникналите проблеми.

Изграждането на критично мислене у детето и поощряването му да задава въпроси също са ключови фактори за успешната му дигитална защита. Родителите не само трябва да наблюдават, но и активно да обучават децата си как да разпознават и избягват рисковете в онлайн пространството и да имат балансирано екранно време.

Фокусът на препоръките е свързан основно с превенция на децата и подкрепа на възрастните, като екраните и най-вече качественото съдържание имат редица ползи в образованието, дигиталната грамотност и достъпа до култура. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Нашенци превозват нелегално скрап от Гърция

На нова „мода“ в незаконния бизнес се натъкват контролните органи след отварянето на границите на страната ни с влизането в шенгенското пространство. Зачестяват случаите на контрабанден внос на скрап през границата ни с Гърция. Само през месец април има поне два случая на глобени нашенци за това, че са заловени да превозват незаконно метални..

публикувано на 16.05.25 в 13:55

И в Смолян забраняват тротинетки в пешеходните зони и тротоари

В община Смолян ще бъде издадена заповед за забрана на движението на тротинетки по пешеходните зони, тротоари, паркови пространства, зони за отдих и детски площадки. Целта егарантирането на безопасността на пешеходците и майките с детски колички. Това стана ясно на проведеното заседание на Общинската комисия по безопасност на движението...

публикувано на 16.05.25 в 12:15

Журналисти от обществени медии в Кърджали излязоха на протест с искане за по-високи заплати

Служители на БНР, БНТ и БТА излязоха на национален протест с настояване за увеличение на заплатите с поне 15%. В София протестиращите блокираха за кратко кръстовището пред Софийския университет, а в Кърджали журналистите от БНР – Радио Кърджали затвориха бул. „България“ до сградата на Радиото в 14:00 часа. Към тях се присъединиха и кореспондентите на..

публикувано на 15.05.25 в 15:32

В Езиковата връчиха немските дипломи

Немски езикови дипломи получиха 43-а зрелостници от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Дванадесетокласниците получиха първите си дипломи на станалата вече традиция официална церемония по връчването на DSD..

публикувано на 15.05.25 в 00:18

Хасково се готви за юбилейното издание на Музикалните дни "Проф. Недялка Симеонова"

Юбилейното 50-то издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“ Хасково 2025 ще се проведе от 17 до 19 октомври тази година. Градът ще посрещне едни от най-популярните и обичани български музиканти. В рамките на музикалните дни, носещи името на проф. Недялка Симеонова, родена в Хасково, ще се проведе и традиционният Международен конкурс..

публикувано на 13.05.25 в 17:27

12 години затвор за сириец, убил сънародник в Харманли

Окръжният съд в Хасково постанови присъда по наказателно дело от общ характер, с която призна за виновен сирийски гражданин за умишлено убийство, извършено на територията на страната. Съдът установи, че на 24 юли 2023 г. в град Харманли, сириецът е нанесъл удар с нож в дясната част на гърба – в областта на лопатката – на свой сънародник, в резултат на..

публикувано на 12.05.25 в 18:00

Недекларирани 50 000 британски лири във въздуховода на камион откриха на МП "Капитан Андреево"

Митническите служители на ГКПП Капитан Андреево задържаха недекларирана валута с левова равностойност 115 361 лева при проверка на товарен автомобил, излизащ от страната. На 9 май 2025 г. на пункта пристигнал влекач с полуремарке с турска регистрация, пътуващ от Нидерландия през България за Иран. Превозното средство било селектирано за щателна..

публикувано на 12.05.25 в 17:00