Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40 години от Възродителния процес ще отбележат на Тюркян чешма

Снимка: Мехмед Реджеб / Снимка: Радио Кърджали

В село Могиляне на Тюркян чешма и тази година ще се проведе възпоменателен митинг по повод 40 години от Възродителния процес. Организатор е община Кирково. Кметът Шанаси Сюлейман обобщи програмата за Радио Кърджали: 

"Много рано сутринта в джамията в село Могиляне почва мевлид за жертвите, след което ще бъдат захранени хората, които ще бъдат там с ориз и месо. Официалната част, започвайки с посещението на гроба на жертвите, съответно Тюркян, Айше Моллахасан и Муса Якуб. Придвижваме се, полагат се венците край на паметната чешма и започваме с рецитална част и слова на гостите, които ще бъдат немалко на брой. Очакват се да дойдат много гости от съседна Република Турция, както всяка година от изселническите организации и техни представители и председатели, които заявиха и потвърдиха, разбира се. Мисля, че ще бъде в рамките на нормалното и в дух на почитане паметта на жертвите на Възродителния процес." 

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Руско Кюлханов подреди 100 авторски творби от дърво с благородна мисия

Икономистът от здравнатата каса в Пловдив Руско Кюлханов, подреди благотворителна изложба от 100 свои дървени пластики, за да бъде закупена специализирана апаратура за отделението по неонатология към болницата в Смолян. Първата му изложба е посветена и на 100-годишният юбилей на НЧ "Светлина 1925 " в Момчиловци и вече e подредена...

публикувано на 19.09.25 в 12:41
Мюжгян Адем

Жени, преживели насилие, се изправят със „Сладотворилница“

„Сладотворилница“, в която ще се предлагат традиционни местни десерти, приготвени от жени, преживели насилие, но намерели сили да се преборят и да вземат живота си в свои ръце, предстои да отвори врати в Кърджали. Мюжгян Адем и Таня Цветкова от Фондация „П.У.Л.С“ - Кърджали с техния проект за социално предприятие „Сладотворилница“ са..

публикувано на 17.09.25 в 15:35
Ани Стоянова

Отбелязваме Световния ден за безопасност на пациентите

На 17 септември се отбелязва Световният ден за безопасност на пациентите. Датата е избрана през 2019 г. по време на 72-та сесия на Световната здравна асамблея, когато 194 държави се обединяват около идеята безопасността на пациентите да стане глобален здравен приоритет. Смисълът на този ден е очертан от Световната здравна организация –..

публикувано на 17.09.25 в 10:37

112-годишното училище "Отец Паисий" в Кърджали отново прие своите ученици

И най-старото училище в Кърджали "Отец Паисий" посрещна своите възпитаници в първия учебен ден. "Паисий" е със 112-годишна история, то е приемник на първото светско училище в Кърджали след освобождението на града по време на Балканската война. За разлика от някогашния първи учебен ден, когато децата са били едва 12, днес дворът беше изпълнен с..

публикувано на 15.09.25 в 13:05

Деца от Родопите огласиха Приморско на 18-ото издание на „Орфей пее с морето“

В Приморско се проведе 18-ото издание на Националния детски фолклорен фестивал „Орфей пее с морето“. Форумът събра малки таланти от различни краища на страната, които представиха най-доброто от българската народна песен и танц. Основен организатор на фестивала беше Младежкият комплекс – Приморско, а реорганизатор Националното училище за фолклорни..

публикувано на 12.09.25 в 13:40

Росица Генчева получи признание за 32-годишния си труд

Дългогодишният председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи в област Кърджали Росица Генчева получи признание за своята цялостна професионална дейност. Плакетът й бе връчен по време на 14-ия Конгрес за Южноевропейските медицински асоциации . Предложението идва от нейни колеги за..

публикувано на 12.09.25 в 11:45

Сребърен медал за фолклорната група на СУ „Йордан Йовков“ - Кърджали от фестивала в Неделино

Фолклорната група към Средно училище „Йордан Йовков“ – Кърджали, с ръководител Гинка Матева, се завърна с отличия от Националния фестивал на двугласното пеене в Неделино. „За четвърта поредна година участваме във фестивала, макар че миналата година пропуснахме. Въпреки лятната ваканция на децата се събирахме почти всяка седмица през август, за да сме..

публикувано на 11.09.25 в 13:55