Богоявление е денят, на който Йоан Кръстител покръстил Исус Христос във водите на река Йордан. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух слязъл върху Христос във вид на гълъб. Оттук идва названието на празника Богоявление, който се отбелязва с литургия и водосвет. Подготовката за него започва още предишния ден - 5 януари, когато се отбелязва зимния Кръстовден, с който свършват т.нар. "мръсни дни", започващи от 25-ти декември. В този ден свещеникът обикаля из къщите на хората и пръска със светена вода домовете, оборите, плевните, за да изгони символично злите сили, разказва уредникът в Етнографския отдел на Регионалния исторически музей в Кърджали Вилдан Расим.
На 6 януари празникът започва рано сутринта, когато преди изгрев слънце жените и момите отиват на чешмата или кладенеца да налеят прясна вода, тъй като според поверието тя вече е кръстена. Отнасят на реката или потока иконите от къщи и палешника, с който са кадили трапезата на трите кадени вечери, и ги потапят в реката да ги окъпят. Това се прави, за да е бяло житото, което ще се роди. После момите ритуално си измиват лицето и ръцете, за да бъдат бели и червени през годината. Пак за здраве окъпват и именниците.
След църковната служба свещеникът хвърля кръста в местния водоем. В момента, в който се потапя кръстът във водата, всеки бързо да пийне или плисне в лицето с тази, вода например кръстниците измиват лицата на кръщелниците си, бабите на внучетата си, а болните направо се потапят в новоосветената вода. Като всичко това се прави за здраве. В това време и мъжете се надпреварват да скачат в ледените води на реката, езерото или морето, за да го извадят богоявленския кръст. Този, който пръв го хване, обикаля с него из селището и всички го даряват. Вярва се, че той ще бъде здрав и честит през цялата година, разказа още Вилдан Расим.
В района на Родопите има някои специфични ергенски и момински обичаи, свързани с Йордановден. Ден преди Богоявление ергените избират един "поп" и всички заедно обикалят селските къщи. Накрая устройват веселба с получените по време на обиколката продукти и дарове. Същото правят и момите, но на самия Йордановден. Те се събират на седянка, избират мома, която изпълнява ролята на "поп" и обхождат къщите. "След това отиват на гости в дома на момата, както например в село Гугутка, Ивайловградско, като всяка от тях носи луканка и колак със сусам, увити в нова кърпа. В същия дом вечерта пристигат и момците, за да вземат колачите, оставени им от техните избранички, гостуват на домакините, гощават се и пеят", разказа Вилдан Расим.
Празничният календар продължава с Ивановден, 7 януари. И в този ден се изпълняват обичаи и обредни практики, свързани с водата, като напр. изкъпването на имениците на селския водоизточник. В този ден се почита кумството и побратимството, обясни Вилдан Расим и даде за пример обредното побратимяване - обичай, характерен за Беломорска Тракия: "Ако двама или трима другари искат да станат побратими, през този ден те последователно се събират в домовете на всеки от тях. Като първо се посещава къщата на най-възрастния. Неговата майка ги посреща и закичва на прага с по китка от бръшлян или чемшир. Всяка китка има червен конец и на него има златна паричка. Като ги закичва, майката ги благославя да не се карат, да не се казват лоши думи и да се уважават като братя. Церемонията се повтаря във всеки дом и отново водеща роля изпълнява майката."
Последният от тройката празници е Бабинден, който се отбелязва на 8 януари. Това е денят, през който се почитат бабите акушерки. Обредността на този ден във всички селища е еднотипна и засвидетелства уважението към възрастните жени, акушерки, свекърви, майки, бабували при раждането.
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч. "Това..
От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..
Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..
Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478