Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

8
Дървената джамия на "Седемте моми"
Снимка: Божидар Чолаков - Радио Кърджали

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа.

По време на пътуването към Подкова ще се насладите на впечатляващи родопски пейзажи. Маршрутът преминава покрай язовир "Студен кладенец" и река Върбица, като ви предлага незабравими гледки и възможност да се докоснете до красотата на природата.

Само на 750 метра от гарата се намира една от най-забележителните атракции — дървената джамия на “Седемте девойки”. Тя е единствената по рода си в България, построена изцяло от дърво и представлява уникален пример на ислямска архитектура. Севинч Шериф, бивша кметица на Подкова, разказва легендата за изграждането й:

"Нашата джамия е построена за една нощ от седем девойки, на които възлюбените са отишли на война. За да се върнат живи и здрави, те сънуват, че трябва да изградят храма. Завършен е на 6 май, а на този ден всяка година отбелязваме Хъдърлез (Гергьовден), когато хиляди гости от България, Гърция, Турция и Западна Европа посещават джамията."

Другата дестинация в близост до Подкова е “Дамла кая” — капещият камък.

Около 3,5 км от гара Подкова, в близост до село Старейшино, се намира друга уникална дестинация — култовият комплекс "Дамла кая" (Капещият камък). Комплексът включва малък водопад, каменно провирало и скални извори, а местните го свързват с древни традиции за пречистване и здраве.

Посещението на "Дамла кая" обхваща три ритуални етапа:Измиване на лицето три пъти при гробницата.Минаване през каменното провирало три пъти и оставяне на монета за дар.Пълно обмиване на тялото при водопада.

Водата се смята за най-лековита около Гергьовден, когато мястото привлича множество посетители. Разстоянието до комплекса се изминава за около 40-50 минути пеша, а наблизо се намират още два водопада — Гурденик и Акбуба.

До Подкова можете да пътувате с влак, като имате избор от три дневни влака. Най-удобният за еднодневна разходка тръгва от Димитровград в 10:50 ч., преминава през Хасково в 11:17 ч. и пристига в Кърджали в 12:55 ч.

Ако решите да посетите само дървената джамия, можете да се върнете със същия влак в 14:20 ч. Ако планирате да разгледате и "Дамла кая", обратният влак тръгва в 17:45 ч., което ви осигурява достатъчно време за разходка.

В Димитровград има удобни връзки към Пловдив, София и Свиленград, което прави Подкова достъпна за туристи от цялата страна. Преди да тръгнете на път се информирайте от сайта на БДЖ.

Пътуването с влак до Подкова и разглеждането на околните забележителности предлага идеалната комбинация от природа, култура и духовност. Независимо дали сте любител на фолклорните легенди, или търсите спокойствие сред родопската природа, тази дестинация със сигурност ще остави незабравими спомени.

Чуйте още в репортажа.



По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35