България е една от европейските страни, в които обществото има най-положително отношение към Китай. Страната не е също така коментирана и като група от стратегически позиционирани държави, през които се подготвя преминаването към важен транспортен коридор, свързващ Азия и Европа.
Тази информация стана ясна в разговор с Тодор Радев, журналист от Китайската медийна група в Пекин и политолог.
Като компромис определи този с една дума новото, редовно прави у нас.
„Очевидно е, че ГЕРБ направи доста сериозен компромис с оттеглянето на кандидатурата на Бойко Борисов, но той запазва доста сериозен контрол през министър-председателя Желязков и през другите ключови министри, които помним през годините, че са му изключително верни хора“, коментират Радев.
Най-голямата загадка е участието на БСП в тази коалиция. „Лично аз не мога да намеря логично обяснение защо БСП влиза в тази коалиция, освен това може да се опита чрез използването на някакви властови ресурси да се опита да стегне редиците в партията и да се опита отново да изгради това, което остава от БСП“, коментира той.
Неясна остава целта и на влизането на „Има такъв народ“ във властта, но мисля, че и там става дума най-вече за капитализирането на някакви политически ресурси от държавата във властта“, каза още политологът.
България е малка и незначителна страна „поне за обикновените китайци и за средното внимание“, призна журналистът, „но от друга страна продължава политическата нестабилност в страната нито малко или много привлича вниманието“ на някои медии.
Страната не е много важна в една китайска инициатива за връзка между Азия и Европа. В момента се планира изграждането на железопътен коридор за пренос на товари между Китай и Европа, който трябва да мине през Киргистан, през Иран, през Турция и през България, съобщи Радев.
„Разбира се ежедневните ни политически ежби и процесите не са във фокуса на китайското внимание, но страната ни от времето на времето е представена в китайските новини“, каза още журналистът.
Той и друга коментарна тема от българското ежедневие – добавена е нова тема за въвеждането на оценка за дисциплина в българското училище. Радев припомни, че той е „продукт на предишното българско образование“, тъй като е завършил през 1995 година. Това, което вижда в китайското училище сега, тъй като е родител, му напомня за времето на неговите ученически години – с дисциплината и уважението към родителите и учителите. Сегашната ситуация в българското училище е различна. „Дисциплината на един ученик не е нещо изолирано. Тя зависи от много неща и не започва от училището. Дисциплината започва от семейството, започва от обществото. Започва от някакви споделени ценности в това общество“, подчертава българинът.
От първи клас до края на прогимназията, т.е. до края на 9. клас, китайските ученици имат специален учебен предмет „Етика и гражданско образование“. Този предмет изучава точно човешките взаимоотношения, дава дори готови „рецепти“, решения за правилно поведение в обществото. Той е задължителен в матурата след края на прогимназията и никак не е маловажен за кандидатите да постъпят в гимназията.
Една същностна разлика между ситуацията в китайското и в българското училище е възможност за намеса на родителите в образователния процес и взаимоотношенията там. „Практически е почти невъзможно да видите родител да отиде до училището, за да се кара, например за това, че негово дете е било наказано по някакъв повод“, сподели още Тодор Радев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В деня на шегата с писателя хуморист Христо Станчев търсим отговори на въпросите смешен ли е животът днес и къде да търсим веселото и забавното в забързаното всекидневие. "Първи април е празник на душата, на творческото вдъхновение, на жизнено необходимите корекции в живота. Големите неща в България се коригират в житейски план чрез..
Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..
Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..
Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..
Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478