България е една от европейските страни, в които обществото има най-положително отношение към Китай. Страната не е също така коментирана и като група от стратегически позиционирани държави, през които се подготвя преминаването към важен транспортен коридор, свързващ Азия и Европа.
Тази информация стана ясна в разговор с Тодор Радев, журналист от Китайската медийна група в Пекин и политолог.
Като компромис определи този с една дума новото, редовно прави у нас.
„Очевидно е, че ГЕРБ направи доста сериозен компромис с оттеглянето на кандидатурата на Бойко Борисов, но той запазва доста сериозен контрол през министър-председателя Желязков и през другите ключови министри, които помним през годините, че са му изключително верни хора“, коментират Радев.
Най-голямата загадка е участието на БСП в тази коалиция. „Лично аз не мога да намеря логично обяснение защо БСП влиза в тази коалиция, освен това може да се опита чрез използването на някакви властови ресурси да се опита да стегне редиците в партията и да се опита отново да изгради това, което остава от БСП“, коментира той.
Неясна остава целта и на влизането на „Има такъв народ“ във властта, но мисля, че и там става дума най-вече за капитализирането на някакви политически ресурси от държавата във властта“, каза още политологът.
България е малка и незначителна страна „поне за обикновените китайци и за средното внимание“, призна журналистът, „но от друга страна продължава политическата нестабилност в страната нито малко или много привлича вниманието“ на някои медии.
Страната не е много важна в една китайска инициатива за връзка между Азия и Европа. В момента се планира изграждането на железопътен коридор за пренос на товари между Китай и Европа, който трябва да мине през Киргистан, през Иран, през Турция и през България, съобщи Радев.
„Разбира се ежедневните ни политически ежби и процесите не са във фокуса на китайското внимание, но страната ни от времето на времето е представена в китайските новини“, каза още журналистът.
Той и друга коментарна тема от българското ежедневие – добавена е нова тема за въвеждането на оценка за дисциплина в българското училище. Радев припомни, че той е „продукт на предишното българско образование“, тъй като е завършил през 1995 година. Това, което вижда в китайското училище сега, тъй като е родител, му напомня за времето на неговите ученически години – с дисциплината и уважението към родителите и учителите. Сегашната ситуация в българското училище е различна. „Дисциплината на един ученик не е нещо изолирано. Тя зависи от много неща и не започва от училището. Дисциплината започва от семейството, започва от обществото. Започва от някакви споделени ценности в това общество“, подчертава българинът.
От първи клас до края на прогимназията, т.е. до края на 9. клас, китайските ученици имат специален учебен предмет „Етика и гражданско образование“. Този предмет изучава точно човешките взаимоотношения, дава дори готови „рецепти“, решения за правилно поведение в обществото. Той е задължителен в матурата след края на прогимназията и никак не е маловажен за кандидатите да постъпят в гимназията.
Една същностна разлика между ситуацията в китайското и в българското училище е възможност за намеса на родителите в образователния процес и взаимоотношенията там. „Практически е почти невъзможно да видите родител да отиде до училището, за да се кара, например за това, че негово дете е било наказано по някакъв повод“, сподели още Тодор Радев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч. "Това..
От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..
Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..
Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478