Ученици от Професионалната гимназия по икономика "Алеко Константинов" в Кърджали отбелязаха 90-годишнината на Българското национално радио с поредица от инициативи. Преди дни те посетиха Радио Кърджали, където се запознаха отблизо с работния процес и технологиите, използвани в медията. Тази среща с радиото остави трайни впечатления у тях, като ги вдъхнови да представят свои идеи пред съучениците си.
Учениците организираха събитие в училището си, на което представиха кратка история за възникването и развитието на Българското национално радио. Кулминацията на програмата бе постановка, с която младите участници демонстрираха как се създава радиопредаване. Събитието предизвика положителни емоции и одобрение сред присъстващите, а инициативата бе отчетена като успешна крачка към популяризирането на радиото сред младите хора.
Божидар Чолаков, журналист от БНР - Радио Кърджали, събра впечатленията и мненията на учениците Алекс Кесенров, Ивайла Табакова и Мануел Маринов, какво за тях е радиото?
Алекс Кесенров сподели, че слуша радио главно в автомобила, но го смята за позитивно средство за информация и забавление. „Харесва ми, че пускат хубава музика и споделят интересни новини“, каза той. Въпреки това, Алекс призна, че не би се занимавал с работа в радио, тъй като се чувства твърде притеснен от идеята да говори пред хора. Алекс призна, че предпочита професионалната реализация в IT сферата, но не изключва възможността да допринася към радио медия чрез програмиране и технологии.
Ивайла Табакова, от своя страна, разказа, че е печелила награди в сферата на журналистиката и би обмислила кариера в радиото. „Слушам радио рядко, но винаги се интересувам от предаванията на БНР. Най-много бих искала да чувам теми, свързани с ученето и образованието“, сподели тя.
Мануел Маринов също коментира впечатленията си от посещението в Радио Кърджали. „Очаквах, че за едно радио са нужни само няколко човека и една стая, но се оказа, че техниката и процесите са изключително сложни и изискват голям екип. Това ме изненада и впечатли“.
Учениците изразиха различни предпочитания за съдържанието на радиопредаванията. Според тях, радиото трябва да включва повече съвременна музика и да обхваща различни музикални жанрове, включително рок и метъл, които често липсват. Освен това те препоръчаха развитието на приложения, които да улеснят достъпа до радиостанции, комбинирайки ги с модерни технологии.
Събития като това, организирано от учениците на ПГИ "Алеко Константинов", показват, че радиото все още може да бъде вдъхновение за младите хора. Посещението в Радио Кърджали и последвалата им инициатива са пример за успешно съчетаване на историята и съвременните технологии с цел привличане на интерес към медийната индустрия. Въпреки различните предпочитания за бъдеща кариера, всички участници се обединиха около значимостта на радиото като част от културното наследство и ежедневието на хората.
От 1 април цените на тол таксите са увеличени. Поскъпването е с 10 процента. Само след няколко месеца, през септември, предстои още едно повишение с нови 10 на сто. Според управляващите скокът в цените е необходим, за да се увеличат постъпленията в бюджета, което пък да осигури средства за рехабилитация и поддръжка на републиканската пътна..
Туристически информационен център - Кърджали, съвместно с младежите - доброволци към областната структура на Българския червен кръст, организират на 5 април еко - акция - „Искам да ми е чисто“. Инициативата включвапочистване на беседките и местата за отдих по пътя за село Безводно, каза за Радио Кърджали ръководителят на..
На 1 април, в Кърджали отбелязваме Международният ден на птиците с инициатива, включваща изложба на рисунки на деца и младежи от 7 до 17 години. Откриването ще бъде в 17:30 часа в Арт галерия „Кръг“, а изложбата ще може да се посещава до 20 април. Това съобщи Галина Димова, уредник и куратор в галерията и допълни, че над 120 са рисунките на децата...
Гръцките власти предупреждават за три дни лошо време и наводнени на пътища. Гражданска защита предупреждава за три дни екстремно време. Силна градушка валя в Козани и Верия. Напълно са унищожени земеделските ферми в района. Силни дъждове засегнаха цялата страна. Полицията призовава за внимателно шофиране и при възможност - да не се пътува. Островите..
Най- малкото и защитено училище в община Смолян – това в село Арда има STEM-кабинет. Едва 8 ученици от 8 населени места се обучават в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, а учителите са шестима. STEM-кабинетът е изграден след спечелен от училището проект за 60 хиляди лева от НПВУ. По него са доставени два работа, 3D принтер, 3D очила. По различни проекти..
От 31 март в Регионалните здравни инспекции в страната, включително и в РЗИ – Кърджали, е създадена организация за поставяне на ваксина срещу някои групи бактерии, причиняващи менингит. Ваксината е препоръчителна и може да бъде поставена след закупуване от желаещите възрастни или родители на деца.Ваксината се поставя след като бъде закупена от..
Общо 31 човека са се прегледали в пневмо-фтизиатричното отделение на кърджалийската болница в рамките на обявената Седмица на отворените врати за профилактика на туберкулозата, която се проведе от 24 до 28 март. Това каза началникът на отделението д-р Диана Вълчева. Преминалите прегледи са били с оплаквания. На двама от пациентите са..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478