Шапката на Мелания стана „стръвта“, която беше хвърлен“ на публиката, за да се отклони вниманието от сериозните укази по важни политически и социални теми, които президентът Доналд Тръмп подписа веднага след инаугурацията си.
С този толкова класически, схематичен тоалет Мелания Тръмп изразяваше строгост, подчиненост на протокола, тоест „Да, аз съм тук, съзнавам колко е важен този момент и аз съм тук с цялата отговорност, която нося като Първа дама“. Мнението изказа в ефира на Радио Кърджали специалистът по етикет и протокол, но и общественик, анализатор, журналист, Мария Касимова-Моасе. Повод за разговора беше инаугурацията на 47-я президент на САЩ Доналд Тръмп.
„Шапка наистина доста смути аудиторията, защото тя не беше просто шапка. С шапка са били много други първи дами на всякакви церемонии, но очите им са били видими за хората. Тук тази шапка беше така подбрана и така поставена, че всъщност една трета от лицето на Мелания изобщо не можеше да бъде видяно, което на нас, като на публика, която наблюдава ни ограничава възможността да видим нейните реакции, да видим нейното емоционално състояние във всеки един момент от тази церемония. И когато не го виждаме, разбира се, ние интерпретираме“, коментира специалистът.
Тя премина през различните интерпретации, които се чуха и изписаха в публичното пространство по повод шапката в тоялета на Първата дама. Едно от тях е: „Не давам да се чете какво и как изпитвам в този момент, това не е важно. Да, присъствам, тук съм, но емоциите, това, което е през мен, то остава за мен“, каза журналистката.
„Цялата тази истерия около шапката и насочването на вниманието натам, това е по-големият проблем, защото има много по-важни неща – политически, социални, които би трябвало хората да обсъждат. Но вместо това ни беше хвърлена, разбира се, стръвта с шапката на Първата дама“, анализира Мария Касимова-Моасе.
По думите ѝ това не е било съвсем случайно, защото последваха едни много сериозни укази, които президента подписа. Сред тях неща, които касаят не само вътрешната политика на страната като това новородените деца, незаконни емигранти в страната, да не придобиват американско гражданство, но и решения, свързани с климата, с помощите, които страната засега блокира за 90 дни и много други важни неща.
Като човек, който се занимава с комуникация, тя определи първите действия на президента като показателни, много демонстративни и изключително комуникативни. „Още в самото начало много ударни неща, с които да се даде представа на аудиторията: „Ето, правим неща веднага, бързо, спешно и всичко нататък ще бъде така“. Но от това не всички разбират и не всички се интересуват, и не всички виждат колко е важно за цялото човечество. Но, виж от шапката ... Всеки шапка носи, всеки с шапка нещо скрива и на всеки, както се шегувам в последните дни, му дреме на шапката и в единия, и в другия смисъл“, каза специалистът.
Мария Касимова-Моасе откри в церемонията по инаугурацията на президента Тръмп и друг факт, много знаков. По думите ѝ, когато видяхме най-официалните и най-близки лица, всички големи „глави, създатели, директори, мениджъри т.н. на съвременните технологии, които ние ползваме, докато гледах тези хора си дадох сметка, че човечеството направи една огромна грешка. От тези ултра богати хора, от технократите, от хората, които са заети да печелят пари, те вече реално управляват света, не чрез лобита, а чрез себе си. И това е много страшно, защото, както виждаме, социалната част в политиката, а политик си точно затова, не защото осигуряваш някакви финанси, но защото чрез тези финанси осигуряваш някакво социално добруване на човечеството и на хората, мислиш за социални каузи. Тук няма такова нещо. И ето това, свързано с правата на хората, тези „шпагати“, които едни хора направиха в мисленето си, демонстративно и публично, взеха да говорят едни угодни неща на новото мислене, това е по-страшното, което ще наблюдаваме“, каза Мария Касимова- Моасе.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..
Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..
Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...
Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..
Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478