Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шапката на Мелания „покри“ указите на Тръмп

4
Мария Касимова-Моасе
Снимка: Ани Петрова

Шапката на Мелания стана „стръвта“, която беше хвърлен“ на публиката, за да се отклони вниманието от сериозните укази по важни политически и социални теми, които президентът Доналд Тръмп подписа веднага след инаугурацията си.

С този толкова класически, схематичен тоалет Мелания Тръмп изразяваше строгост, подчиненост на протокола, тоест „Да, аз съм тук, съзнавам колко е важен този момент и аз съм тук с цялата отговорност, която нося като Първа дама“. Мнението изказа в ефира на Радио Кърджали специалистът по етикет и протокол, но и общественик, анализатор, журналист, Мария Касимова-Моасе. Повод за разговора беше инаугурацията на 47-я президент на САЩ Доналд Тръмп.

„Шапка наистина доста смути аудиторията, защото тя не беше просто шапка. С шапка са били много други първи дами на всякакви церемонии, но очите им са били видими за хората. Тук тази шапка беше така подбрана и така поставена, че всъщност една трета от лицето на Мелания изобщо не можеше да бъде видяно, което на нас, като на публика, която наблюдава ни ограничава възможността да видим нейните реакции, да видим нейното емоционално състояние във всеки един момент от тази церемония. И когато не го виждаме, разбира се, ние интерпретираме“, коментира специалистът.

Тя премина през различните интерпретации, които се чуха и изписаха в публичното пространство по повод шапката в тоялета на Първата дама. Едно от тях е: „Не давам да се чете какво и как изпитвам в този момент, това не е важно. Да, присъствам, тук съм, но емоциите, това, което е през мен, то остава за мен“, каза журналистката.

Президентът Доналд Тръмп държи ръката на съпругата си Мелания Тръмп, докато синът им Барън Тръмп, в средата, и вицепрезидентът Джей Ди Ванс гледат след полагането на клетва по време на 60-тото встъпване в длъжност на президента в Ротондата на Капитолия на САЩ във Вашингтон, 20 януари 2025 г.

„Цялата тази истерия около шапката и насочването на вниманието натам, това е по-големият проблем, защото има много по-важни неща – политически, социални, които би трябвало хората да обсъждат. Но вместо това ни беше хвърлена, разбира се, стръвта с шапката на Първата дама“, анализира Мария Касимова-Моасе.

По думите ѝ това не е било съвсем случайно, защото последваха едни много сериозни укази, които президента подписа. Сред тях неща, които касаят не само вътрешната политика на страната като това новородените деца, незаконни емигранти в страната, да не придобиват американско гражданство, но и решения, свързани с климата, с помощите, които страната засега блокира за 90 дни и много други важни неща.

Като човек, който се занимава с комуникация, тя определи първите действия на президента като показателни, много демонстративни и изключително комуникативни. „Още в самото начало много ударни неща, с които да се даде представа на аудиторията: „Ето, правим неща веднага, бързо, спешно и всичко нататък ще бъде така“. Но от това не всички разбират и не всички се интересуват, и не всички виждат колко е важно за цялото човечество. Но, виж от шапката ... Всеки шапка носи, всеки с шапка нещо скрива и на всеки, както се шегувам в последните дни, му дреме на шапката и в единия, и в другия смисъл“, каза специалистът.

Доналд Тръмп, съпругата му Мелания и синът им Барън по време на първата му клетва като президент на САЩ преди 4 години

Мария Касимова-Моасе откри в церемонията по инаугурацията на президента Тръмп и друг факт, много знаков. По думите ѝ, когато видяхме най-официалните и най-близки лица, всички големи „глави, създатели, директори, мениджъри  т.н. на съвременните технологии, които ние ползваме, докато гледах тези хора си дадох сметка, че човечеството направи една огромна грешка. От тези ултра богати хора, от технократите, от хората, които са заети да печелят пари, те вече реално управляват света, не чрез лобита, а чрез себе си. И това е много страшно, защото, както виждаме, социалната част в политиката, а политик си точно затова, не защото осигуряваш някакви финанси, но защото чрез тези финанси осигуряваш някакво социално добруване на човечеството и на хората, мислиш за социални каузи. Тук няма такова нещо. И ето това, свързано с правата на хората, тези „шпагати“, които едни хора направиха в мисленето си, демонстративно и публично, взеха да говорят едни угодни неща на новото мислене, това е по-страшното, което ще наблюдаваме“, каза Мария Касимова- Моасе.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Д-р Светла Балтова: Изцелението започва с осъзнаване

Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..

публикувано на 06.02.25 в 14:52

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35