Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайската Нова година е част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

| Интервю
6
Снимка: Павел Гълъбов, КМГ

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В китайския език има даже специална дума, с която се нарича това време „春运– в превод „голямото пролетно пътуване“.

Китайската Нова година се свързва с новото начало в природата, с плодородието. Празнува се цели 15 дни, като за всеки един от тях има различен ритуал. Приключва с т.нар. Празник на фенерите. От миналата година Китайската Нова година е включена в Списъка на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Това разказа в ефира на Радио Кърджали Тодор Радев, журналист от Китайската медийна група в Пекин. „Най-важното за китайците през този сезон, новогодишния, е да успеят да се приберат вкъщи, да се видят с близки, с роднини“, допълни той.


Както и у нас, в България, в Китай също има традиция, свързана с броя на ястията, които се поставят на празничната трапеза. И при китайците има символика в храната на Бъдни вечер. „Ядат се едни дълги спагети, с които се пожелава дълъг живот. Задължително има риба, която задължително трябва да бъде цяла, тъй като на китайски думата за риба звучи еднакво, както думата за изобилие, с което, разбира се, китайците искат да си пожелаят новата година да бъде изобилна“, разказа още българинът.

Естествено, не може Нова година без подаръци, особено за децата. В Китай те са задължително под формата на пари, които възрастните им слагат в червени пликове. В китайския фолклор няма персонаж, аналогичен на Дядо Коледа.


След годината на маймуната, свързвана с хаос, която изпратиха, китайците посрещнаха годината на змията – време за ново начало. „За разлика от западния и най-вече християнския мироглед, змията не носи негативен смисъл в източноазиатската култура. Змията тук се счита за духовно животно, за сензитивно животно и основно се смята, че в годините на змията, тя носи по-скоро мъдрост, трансформация и е време за търпение, за планиране, за това да се правят по-обмислени решения, за да се постигне някакъв сериозен успех.


Нови очаквания за умереност във взаимоотношенията със САЩ се долавят в Китай след встъпването на Доналд Тръмп във втория му мандат като президент. „Китайците приеха спокойно влизането на Тръмп в Белия дом, тъй като той не е нов начело на Съединените щати. Предишният му мандат премина под знака на сериозна конфронтация с Китай. Реално той е човекът, който започна търговската война, после технологичната война с Китай, който беше много критично настроен към всичко, идващо като политика от Пекин. Но сега, нещата се промениха, ако не коренно, то поне в много голяма степен. По време на тази президентска кампания Тръмп беше много умерен, много балансиран и говореше, общо взето, в позитивен тон към Китай. Така че, лично аз, смятам, че ще бъдем свидетели на една доста по-умерена политика. Разбира се, винаги има възможности за промяна, тъй като Тръмп е доста непредсказуем, както се видя до момента. Но това, което за момента ми прави впечатление е, че той е доста по-балансиран и умерен поне в говоренето си към Китай, което дава някаква надежда, че отношенията им няма да бъдат толкова противоречиви и толкова крайни, както бяха по време на първия мандат. Може би Тръмп е разбрал, че не може просто ей така да се справи с Китай и да го разглежда просто като заплаха, а би трябвало да работят двете страни заедно, ако искат да постиган някакви цели“, коментира Тодор Радев, който е и политолог.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Габриела Руменова: Продукти и в срок на годност могат да са развалени

Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..

публикувано на 23.07.25 в 13:49

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00