Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В китайския език има даже специална дума, с която се нарича това време „春运“– в превод „голямото пролетно пътуване“.
Китайската Нова година се свързва с новото начало в природата, с плодородието. Празнува се цели 15 дни, като за всеки един от тях има различен ритуал. Приключва с т.нар. Празник на фенерите. От миналата година Китайската Нова година е включена в Списъка на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Това разказа в ефира на Радио Кърджали Тодор Радев, журналист от Китайската медийна група в Пекин. „Най-важното за китайците през този сезон, новогодишния, е да успеят да се приберат вкъщи, да се видят с близки, с роднини“, допълни той.
Както и у нас, в България, в Китай също има традиция, свързана с броя на ястията, които се поставят на празничната трапеза. И при китайците има символика в храната на Бъдни вечер. „Ядат се едни дълги спагети, с които се пожелава дълъг живот. Задължително има риба, която задължително трябва да бъде цяла, тъй като на китайски думата за риба звучи еднакво, както думата за изобилие, с което, разбира се, китайците искат да си пожелаят новата година да бъде изобилна“, разказа още българинът.
Естествено, не може Нова година без подаръци, особено за децата. В Китай те са задължително под формата на пари, които възрастните им слагат в червени пликове. В китайския фолклор няма персонаж, аналогичен на Дядо Коледа.
След годината на маймуната, свързвана с хаос, която изпратиха, китайците посрещнаха годината на змията – време за ново начало. „За разлика от западния и най-вече християнския мироглед, змията не носи негативен смисъл в източноазиатската култура. Змията тук се счита за духовно животно, за сензитивно животно и основно се смята, че в годините на змията, тя носи по-скоро мъдрост, трансформация и е време за търпение, за планиране, за това да се правят по-обмислени решения, за да се постигне някакъв сериозен успех.
Нови очаквания за умереност във взаимоотношенията със САЩ се долавят в Китай след встъпването на Доналд Тръмп във втория му мандат като президент. „Китайците приеха спокойно влизането на Тръмп в Белия дом, тъй като той не е нов начело на Съединените щати. Предишният му мандат премина под знака на сериозна конфронтация с Китай. Реално той е човекът, който започна търговската война, после технологичната война с Китай, който беше много критично настроен към всичко, идващо като политика от Пекин. Но сега, нещата се промениха, ако не коренно, то поне в много голяма степен. По време на тази президентска кампания Тръмп беше много умерен, много балансиран и говореше, общо взето, в позитивен тон към Китай. Така че, лично аз, смятам, че ще бъдем свидетели на една доста по-умерена политика. Разбира се, винаги има възможности за промяна, тъй като Тръмп е доста непредсказуем, както се видя до момента. Но това, което за момента ми прави впечатление е, че той е доста по-балансиран и умерен поне в говоренето си към Китай, което дава някаква надежда, че отношенията им няма да бъдат толкова противоречиви и толкова крайни, както бяха по време на първия мандат. Може би Тръмп е разбрал, че не може просто ей така да се справи с Китай и да го разглежда просто като заплаха, а би трябвало да работят двете страни заедно, ако искат да постиган някакви цели“, коментира Тодор Радев, който е и политолог.
Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..
Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..
Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...
Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..
Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478