Тема номер едно на всички срещи и в реалния, и в публичния сектор е работната заплата. Всички се вълнуват от работната заплата, коментира в ефира на Радио Кърджали областният координатор на КНСБ Иванка Караколева:
"Цените се покачиха - на хляб и на олио, и на други продукти. Знаете, че имаме такъв център в София, който следи потребителската кошница. И макар че се твърди, че няма инфлация, тя е факт. Просто хората искат увеличение на работните заплати във всички сектори."
Тя припомни, че президентът на синдиката Пламен Димитров обяви, че дали ще даде 100 дни кредит на доверие на новото правителство зависи от настроението на народа. "Хората може би по места няма да могат да имат търпение. В момента бюджетният сектор, публичният сектор изчакват с нетърпение приемането на бюджета, за да видят дали ще се надяват на някакво увеличени", каза Караколева. Тя даде пример със земеделския сектор, където две години подред нямат увеличение на възнагражденията и тази година също ще срещнат трудности и заради закриването на дървопреработващи предприятия.
Проблеми тлеят и в училищното здравеопазване, където нямат увеличение на заплатите също от две години, но нямат сключен и колективен трудов договор поради непрекъснато сменящите се министри в последните години.
"Основната работна заплата при тях е 1450. За съжаление само две общини от област Кърджали са достигнали до този размер. Имаме общини, където в училищно и детско здравеопазване работят на 1000 лева. Минималната стана 1077. Разбира се, че зрее напрежение", каза Иванка Караколева и уточни: "Изчакваме бюджета, за да видим параметрите, за да видим как можем по общини да договаряме малко по-висока работна заплата, но това не е решение. Трябва цялостно решение и то зависи от нов колективен трудов договор в министерството на здравеопазването. С друг поглед да погледнат на служителите си."
Подобна е ситуацията и в други сектори - публични и частни.
"Не можем да изправим един сектор срещу друг, защото всички искат достойно заплащане, независимо в кой сектор работят. Затова и президентът (Пламен Димитров, бел.ред.) заяви, че иска поне 10% за всички сектори. Той не отдели сектори, за да ви кажа за тия искаме 10 пък за тия 5 значи той каза за всички сектори искаме поне 10 процентно увеличение затова с нетърпение чакаме бюджета, а от там нататък, сигурно ще има вече масов протест, ако хората не останат удовлетворени", каза още Караколева.
Заетостта в частния сектор намалява, за сметка на публичния и това е тенденция, която е отличителна за Кърджали в последно време, коментира Иванка Караколева
"Икономическата криза в Европа няма как да не се отрази на всички предприятия от реалния сектор, които работят за износ. Просто поръчките намаляват оттам. Работната ръка намалява по-късно. Негласно нямаме масови уволнения, нямаме закриване на фирми, но имаме намаление на работните места", обясни Караколева и даде данни от статистиката до края на септември 2024, сравнени със септември 2023 - в реалния сектор местата са намалели с 240, а в публичния са се увеличи със 100. Според нея ръстът не е в здравеопазването или образованието, а по-скоро в администрацията - общинска и държавна.
Тя коментира и статистиката за средната брутна работна заплата за този период. За Кърджали тя достига 1671 лв, като в публичния сектор тя е 1936 лв., а за частния - 1543 лв. В същото време Кърджали е с най-ниския размер пенсии в страната - 700 лв.
"За да е така, това означава, че много от реалния сектор работят в сивата част на икономиката, което означава, че осигуряват на минимална работна заплата. Другата останалата част се дава в пликче. И точно накрая при пенсиониране се разбира, че работникът ще получи пенсия такава, за каквато се е осигурявал, тоест върху минималната работна заплата, минимална пенсия", обясни Караколева, че сред приеоритетите на това правителство трябва да е и спирането на сивата икономика.
повече чуйте в прикачения звуков файл.
Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..
Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..
Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..
Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..
Христо Копано е българин, роден в Истанбул. Родът на баща му се установява в града през XIX век, идвайки от Северна Гърция. Той активно се грижи за българските църковни и образователни средища в Истанбул. Христо Копано е заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478