Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата за заплатата е водеща в срещи на КНСБ с колективи в област Кърджали

Поредица от срещи провеждат тези дни представители на КНСБ в Кърджали с колективи от различни сектори на територията на областта.

Тема номер едно на всички срещи и в реалния, и в публичния сектор е работната заплата. Всички се вълнуват от работната заплата, коментира в ефира на Радио Кърджали областният координатор на КНСБ Иванка Караколева:

"Цените се покачиха - на хляб и на олио, и на други продукти. Знаете, че имаме такъв център в София, който следи потребителската кошница. И макар че се твърди, че няма инфлация, тя е факт. Просто хората искат увеличение на работните заплати във всички сектори."

Тя припомни, че президентът на синдиката Пламен Димитров обяви, че дали ще даде 100 дни кредит на доверие на новото правителство зависи от настроението на народа. "Хората може би по места няма да могат да имат търпение. В момента бюджетният сектор, публичният сектор изчакват с нетърпение приемането на бюджета, за да видят дали ще се надяват на някакво увеличени", каза Караколева. Тя даде пример със земеделския сектор, където две години подред нямат увеличение на възнагражденията и тази година също ще срещнат трудности и заради закриването на дървопреработващи предприятия.

Проблеми тлеят и в училищното здравеопазване, където нямат увеличение на заплатите също от две години, но нямат сключен и колективен трудов договор поради непрекъснато сменящите се министри в последните години.

"Основната работна заплата при тях е 1450. За съжаление само две общини от област Кърджали са достигнали до този размер. Имаме общини, където в училищно и детско здравеопазване работят на 1000 лева. Минималната стана 1077. Разбира се, че зрее напрежение", каза Иванка Караколева и уточни: зчакваме бюджета, за да видим параметрите, за да видим как можем по общини да договаряме малко по-висока работна заплата, но това не е решение. Трябва цялостно решение и то зависи от нов колективен трудов договор в министерството на здравеопазването. С друг поглед да погледнат на служителите си."

Подобна е ситуацията и в други сектори - публични и частни.

е можем да изправим един сектор срещу друг, защото всички искат достойно заплащане, независимо в кой сектор работят. Затова и президентът (Пламен Димитров, бел.ред.) заяви, че иска поне 10% за всички сектори. Той не отдели сектори, за да ви кажа за тия искаме 10 пък за тия 5 значи той каза за всички сектори искаме поне 10 процентно увеличение затова с нетърпение чакаме бюджета, а от там нататък, сигурно ще има вече масов протест, ако хората не останат удовлетворени", каза още Караколева.

Заетостта в частния сектор намалява, за сметка на публичния и това е тенденция, която е отличителна за Кърджали в последно време, коментира Иванка Караколева

"Икономическата криза в Европа няма как да не се отрази на всички предприятия от реалния сектор, които работят за износ. Просто поръчките намаляват оттам. Работната ръка намалява по-късно. Негласно нямаме масови уволнения, нямаме закриване на фирми, но имаме намаление на работните места", обясни Караколева и даде данни от статистиката до края на септември 2024, сравнени със септември 2023 - в реалния сектор местата са намалели с 240, а в публичния са се увеличи със 100. Според нея ръстът не е в здравеопазването или образованието, а по-скоро в администрацията - общинска и държавна.

Тя коментира и статистиката за средната брутна работна заплата за този период. За Кърджали тя достига 1671 лв, като в публичния сектор тя е 1936 лв., а за частния - 1543 лв. В същото време Кърджали е с най-ниския размер пенсии в страната - 700 лв. 

"За да е така, това означава, че много от реалния сектор работят в сивата част на икономиката, което означава, че осигуряват на минимална работна заплата. Другата останалата част се дава в пликче. И точно накрая при пенсиониране се разбира, че работникът ще получи пенсия такава, за каквато се е осигурявал, тоест върху минималната работна заплата, минимална пенсия", обясни Караколева, че сред приеоритетите на това правителство трябва да е и спирането на сивата икономика.


повече чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29