Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки след като са се подложили на разкрасяваща процедура, извършена от неправоспособна инжекционистка.
Ботулиновият токсин се прилага като лекарство при над 30 болестни състояния. "От изключителна важност обаче е да се прилага на точното място, при точните показания и в точната доза", категоричен бе проф. Черкезов. Действието на ботокса започва след 2 до 7 дни от инжектирането, а ефектът му е от 3 до около 6 месеца. След това процедурата трябва да се повтаря, ако има показания.
"Правилното приложение изисква изключително точно прецизиране на показанията, изключително точно определяне на дозата и разбира се, винаги да помним, че това е нож с две остриета", подчерта дерматологът. При неправилно приложение са възможни нежелани реакции. Сред най-тежките е достигане до развитие на ботулизъм със засягане на черепно-мозъчните нерви и до затруднено дишане. Лечението продължава от 10 до 20 дни. "Може да се стигне дори до командно дишане, а в 10 % от случаите може да се стигне и до смърт", каза проф. Черкезов.
В естетичната дерматология се прилага най-вече в инжекционна форма. "Приложеният ботулинов токсин инжекционно под формата на "кабърчета", които се правят по кожата на определени места, които трябва много добре да се познават, защото, ако кривнем можем да предизвикаме паркрасиво и който ализа на лицевия нерв, може да се получи отпускане на клепача и много други странични негативни явления", допълни докторът.
Препаратът, който се инжектира трябва да е изключително пречистен, под много сериозен контрол и от регистрираните, разрешени за ползване у нас. Манипулацията трябва да се извършва единствено и само от лекар дерматолог, лицензиран. Лекарството се съхранява при ниски, точно определени температури.
"Обръщам внимание, че на всеки флакон има задължително производител, дата на производство, до кога е годен препарата. Всичките тези неща не са просто подробности, а са изключително важни", подчерта проф. Черкезов. Процедурите се извършват само в медицински заведения или кабинети на специалисти, допълни той.
Въпросът на въпросите е за регулацията. "Поради липсата на достатъчно стандарти за поведение, прекалено много хора си позволяват да правят тези естетични процедури и дори вече лекарите започват да отстъпват на заден план. В много сериозни центрове в София, в Стара Загора и на други места се вижда вече известен отлив, защото хората търсят който им говори красиво който им предлага евтино. Тези процедури принципно са скъпи, защото е скъп материалът, който се влага. Но контролът е занижен, няма регистър на всички тези, които се занимават с тази дейност. Нужна е по-сериозна регулация, счита проф. д-р Тодор Черкезов.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..
Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..
Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...
Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..
Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478