„Ден на отворените врати“ ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година. В общините Кърджали и Черноочене подадените заявления от работодатели са над 120. В резултат на това разкритите работни места са 134 , информира Метин Хафъзсалим, директор на Бюро по труда Кърджали.
В ефира на Радио Кърджали той каза, че на 5 февруари Агенцията по заетостта отново стартира прием на заявки по проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост“. Своите заявки по проекта работодателите могат да подават до 4 март в електронна среда. Хафъзсалим обърна внимание, че приемът на заявки е с определен краен срок и финансови ресурси.
Той поясни и какви са изискванията за работодателите и за лицата, които ще бъдат наети на обявените работни места:
" Ще започна с работодателите. Максималният брой разкрити свободни работни места е ограничен в зависимост от процента на безработицата за 2024 г. в съответната община, на територията на която работодателят ще разкрие работните места.Работодателите имат право да разкрият до 4 свободни работни места на територията на община Кърджали и съответно до 8 на територията на община Черноочене. Ако кандидатът работодател е новорегистрирано юридическо лице (след 01.01.2025 г.), то той има право да подаде 1 заявка и да разкрие до 2 работни места. Необходимо е да се има предвид, че половината от работните места следва да бъдат за безработни и неактивни лица в неравностойно положение и/или за безработни и неактивни лица с трайни увреждания. С останалите условия, работодателите могат да запознаят, според личните им предпочитания и необходимост, в сайта на Агенцията по заетостта или на място в „Бюрото по труда“.
Относно лицата, които могат да се включат в проекта, т.е. целевите групи по проекта са неактивни и безработни лица, неактивни и безработни лица в неравностойно положение и неактивни и безработни лица с трайни увреждания.
Срокът на субсидирана заетост на наетите по проекта лица се определя на база принадлежността им към съответната целева група:
· безработни и неактивни лица – за период до 6 месеца;
· безработни и неактивни лица в неравностойно положение – за период до 12 месеца;
· безработни и неактивни лица с трайни увреждания – за период до 24 месеца."
Директорът на Бюро по труда Кърджали поясни, че: "Разходите, които ще се възстановяват на работодателите са под формата на единични разходи, съгласно стандартна таблица за единица разход. Покрива се тримесечния разход за труд на работодател за наето лице при минимум 85% отработени дни за периода в т.ч. дните, в които лицето ползва платен годишен отпуск.
Стандартна таблица за единица разход е публично достъпна на официалната страница на Агенция по заетостта. Всеки работодател може да се запознае с предвидените средства спрямо икономическата дейност на предприятието, в която ще бъде наето лицето. Средствата са различни за различните икономически сектори."
От Бюро по труда Кърджали отчитат, че работодателите проявяват интерес към програмата. Чрез нея те използват възможността да намерят своя търсен и желан персонал. Времето на субсидирана заетост е време, в което наетото лице може да бъде обучено на работното място на специфични умения, необходими за конкретни дейности, да придобие трудови навици, да разгърне своя потенциал.
"Работодателите, одобрени за включване в проектните дейности, поемат ангажимент за устойчивост, който включва запазване на заетост на работните места на лицата от целевата група за определен период след приключване периода на субсидираната заетост. Работодателите, запазили заетостта на наето от тях лице, след изтичане на съответния период на устойчива заетост, ще получат допълнителни еднократни стимули под формата на стандартна таблица за единица разход.
Относно лицата, лица с трайни увреждания или други, които по една или друга причина попадат в неравностойно положение, често без основателна причина, по предубеждениe, проекта дава изключителна възможност да докажат пред работодателя своите способности, да развият притежавани умения, да придобият нови такива, да натрупат ценен трудов опит. Опит, изключително важен, даващ конкурентно предимство на пазара на труда.", поясни Метин Хафъзсалим.
На въпроса „Каква заплата ще получат работещите по Проекта?“ той отговори, че заплатата, зависи от работодателя, който ще ги наеме. Нека не забравяме, че трудовият договор е споразумение между работодателя и наетия от него работник.
Директорът на Бюро по труда Кърджали призова и работодателите и търсещите работа лица без притеснение да се обръщат към Бюрото по труда, и увери че предлаганите от тях услуги са много, различни и безплатни. услуги! Към всеки наш клиент прилагаме индивидуален подход, съобразно конкретното лице – физическо или юридическо, спрямо конкретните нужди, желание и възможност.
Доброволчеството няма почивен ден, нито отпуск . Пример за това е любителят на каузи Кристина Патева, която подкрепа редица местни инициативи за съживяване живота на село. Тя е от село Баните. “ Посещавам често малки населени места - села и махали, разговарям с хората в тях и от разходки в планината, посещенията прерастнаха в каузи” ,..
В средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали тази вечер ще бъде отслужена Вечерня с опело на света Богородица и лития с плащаницата на Св. Богородица / от 19:00 ч./ . Така ще се положи началото на богослуженията по повод големия християнски празник Успение на пресвета Богородица . На 15 август Православната църква и..
Около 30 души са заявили до този момент участие в 12-тото преплуване на язовир "Кърджали". Над 20 са възрастните плувци, които ще плуват 5000 метра. Отделно са децата, които ще се включат на по-къса дистанция. Записванията нямат краен срок, те ще продължат до самия старт на проявата, която е тази събота, 16 август, в залива Енчец. Това съобщи за Радио..
С нови директори след спечелени конкурси са шест училища и два образователни центъра в област Кърджали. Всички вече са встъпили в длъжност. Други три институции, за които също бяха обявени конкурси, останаха с досегашните си ръководители, тъй като кандидатите за не са издържали писмения изпит. Това съобщи за Радио Кърджали началникът на..
Психологът Петър Попов сподели, за родителите на първокласниците, че най-важното, което те могат да направят за своите деца и за плавния преход от детска градина към училищната скамейка е да им предоставят балансирана храна, достатъчна хидратация и поне 8 часа сън . Най-важното е децата да си лягат между 20.30 и 22 ч, за да не пропускат..
Златоград отдавна се наложи като желана, интересна и търсена туристическа дестинация. Повечето туристи са българи , каза за радио Кърджали кметът на общината Мирослав Янчев. По думите му напоследък има засилен интерес от страна на т. нар. IT номади . Вече има и закупени имоти в родопското градче, а и в населени места..
Най-често фалшифицираните стоки са козметика, обувки, дрехи и електронни устройства , предупреждават ни от платформата Ние, потребителите. Потребителите ги купуват заради по-ниски цени, примамливи фиктивни отстъпки от 80-90 %, дори от незнание. Някои от тях са с по-ниско качество, а други могат да се окажат опасни . Например, облекла..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478