В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята за винарска изба в регион, който има отдавна забравена традиция на винопроизводството:
"Избата ни е създадена през 2017 година. Когато я регистрирахме се оказа, че е първата изба, която съществува в областта и до ден днешен все още това е така."
Венцислав Драмалиев казва, че любовта му към виното е още от студентските години, когато е бил студент в Русе:
“Реално нашия край не е винарски край, но там попаднах сред хора, за които виното е част от тяхната култура и се произвежда огромни количества вино, свързани са с виното. Така се породи и моята любов към виното.
Собственикът на единствената винарска изба в област Кърджали се надява да възроди традицията в нашия край да се отглежда грозде и да се създава вино:
“Това е загубена традиция, но казвам, че е загубена традиция, която ние като новообявили се пазители на това вино, днешните сатри, се опитваме да възстановим. Факт е, че преди 8300 години, тоест 6300 години пр. Хр. в светилището на Татул е открита лоза която е най-старата в момента открита като възраст лоза в света. Така че лозарството тук е било изключително разпространено. Да не говорим, че в светилището на Дионис са се извършвали предсказания и то основно на базата на виното, т.е. това е една сакрална течност за старите траки. Така, че много винопроизводството е било изключително разпространено в този регион, със сигурност.”
Венци Драмалиев разкзва, че въпреки че грозде не се произвежда в Кърджалийския регион, все пак са облагодетелствани, тъй като се намира между три много силни винарски района - Ивайловград, Стамболово и Асеновград.
“В момента сме принудени заради самата комерсиализация да ползваме мерла като популярни вина, но целта ни като винарна, която сме създали е да развиваме българските сортове като мавруд, димят, кокорко, гъмза и така нататък. Проблемът е, че не е достатъчно силно развито търсенето за съответните сортове, с изключение на мавруда, който е изключителен и невероятен български сорт.”
Повече чуйте в интервюто в звуковия файл.Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..
Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..
Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..
Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..
Христо Копано е българин, роден в Истанбул. Родът на баща му се установява в града през XIX век, идвайки от Северна Гърция. Той активно се грижи за българските църковни и образователни средища в Истанбул. Христо Копано е заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478