13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването му.
В неделя сутрин църквата беше тясна да събере всички миряни – родители и деца, които бяха дошли, за да споделят празника. Той започна с празнично богослужение, отредено за неделния ден – утринна, света Божествена литургия, молитва за благославяне на всички деца на Кърджали.
Отец Николай припомни, че на този ден – Неделя на Блудния син, е ръкоположен за свещеник. „Аз Ви уверявам, че съм обещал на Бог, в свой обет, че ще се грижа до края на живота си за децата, които имат нужда и необходимост. Едно да дойде в дома Господен, всичката грижа на света ще положа за него. Десет да дойдат – и за тях. Сто да дойдат – няма да ги изоставим, защото аз съм дал обещание пред Бога. До свършека на земния си път, докато съм жив, дали ще мога да служа, ще имам сили или ще бъда възрастен и ще бъда недъгав, моята молитва ще бъде за децата, за всички деца. Силната молитва е на вярващия човек. Още по-силната молитва е на страдащия човек. Най-силната молитва е на детето. Децата спасяват своите родители. Душата си ще положа за всички деца докато съм жив“, зарече се в проповедта си от амвона отец Николай Величков.
Защо всяка неделя, вместо да се наспят и да си отпочинат, децата стават рано и отиват на църква и на неделно училище? Отговарят деветокласниците Виктория, Габриела, Виктор и Йоан: „Защото неделното училище ни учи на много нови неща. Учи ни да бъдем по-ценностни хора. Учи ни да премисляме нещата, да се поставяме на мястото на другия и като цяло да не мислим само за нас, да обръщаме внимание на околните и да се грижим за тях. … Да не бъдем алчни, егоистични и да следваме нашата религия и да я ценим“. Какво е посланието към връстниците им, които не ходят в храма? „Да започнат да ходят, защото това е милост и така слиза благодатта върху тях, когато посещават литургията. … Бих им препоръчала да дойдат, защото никога не е твърде късно. Дори и на 30 години да започнеш да идваш на църква, на литургии никога не е твърде късно. Стига да има желание има и начин. Много хора от други градове пътуват и идват тук, в църквата, просто защото имат желание. … И аз бих препоръчала на хората да дойдат и да пробват, ако се съмняват. Със сигурност ще им хареса. Ако се съмняват, да дойдат. Хубаво е. Много“, категорични са деветокласниците Виктория, Габриела, Виктор и Йоан.
Фотоизложба беше събрала в колажи 13-те години история на училището, което в началото е приютявало едва 6-7 дечица. В годините са стигали до 100 – 140.
След това празникът се пренесе в залата на неделното училище, където децата бяха подготвили програма с текстове от Светото писание, молитви, църковни песнопения.
В програмата си те разказаха историята на духовното средище.
„През есента на 2011 г. Бог напъти стъпките на отец Николай Величков към Кърджали – един град на река Арда със забравена слава на епископски център от Средновековието и заключен манастир, посветен на Св. Йоан Предтеча и Кръстител Господен“, започна Веселина.
Продължиха Иванина, Велизара, Диян, Мария-Тереза, Виктор: „Вратите на храма, замлъкнал от векове, се отвориха, катинарът бе строшен, за да освободи Пътя към храма, Пътя към Господ … Камбанен звън се понесе над реката и възвести третото възкръсване на светата обител, подобно на своя покровител … И започна стъпка по стъпка, камък по камък да се възражда славата на някогашната епископия.
Първото голямо дело, което начена отец Николай, е създаването на Неделно училище по православно християнство и вероучение. Постави в празния храм икона на св. Стилиян Детепазител и в Неделята на Блудния син на 12 февруари 2012 г. основа училището с едва 6-7 деца. Датата не е случайна – на всички е позната Иисусовата притча за Блудния син, който пропилял бащиното си наследство, разкаял се и се върнал, а бащата го приел с любов и в бащиния дом настанало веселие, защото умрелият син възкръснал, изгубеният син бил намерен.
Новината за прицърковното училище се разчу в града и към храма започнаха да се стичат все повече деца, сами или водени от родителите си. В средновековния манастир се разгоря огъня на православната вяра. Тук не само децата, но и техните родители се учат на благочестие, взаимопомощ и саможертва. Първите му възпитаници вече са студенти, а някои дори имат собствени семейства и деца. Други го посещават от ранна детска възраст и растат заедно с него. Трети сега прохождат – и буквално, и във вярата.
За тези тринадесет години преживяхме много и незабравими моменти. Осъществихме множество инициативи, поклоннически пътувания, театрални постановки и филми за прослава на нашия Господ Иисус Христос и станахме едно голямо християнско семейство, озарено от любовта към Бога и към ближния.
Бог обича еднакво всички човеци. Той помага на праведните да постоянстват в доброто, а грешните призовава към покаяние. За всяка обърната човешка душа към Бога, на небето се радват повече, отколкото за стотици праведници.
Всяко дете е добре дошло в нашето голямо християнско семейство“.
Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..
Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..
Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...
Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..
Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478