В позицията на асоциацията се казва: "Нашата тревога е, че приемането на забраната на вейповете е недостатъчна и неефективна мярка, ако целта ни е да предпазим младите хора от прием на психоактивни вещества и развиване на зависимости. Забраната ще провокира любопитство и ръст на незаконните продажби, ако не е съпътствана от контрол, възпитание и образование. Решаващо важно е какъв контрол ще бъде осъществен, за да бъде максимално ограничена нелегалната търговия, в която, по наша информация, учениците са включени. Решаващо важно е усилията да бъдат дългосрочни - кампанията да не отшуми за месец, какъвто беше случаят със спирането на смъртоносния фентанил или при ограничаването достъпа на хазартно зависими до сайтове за залагане."
Според Павел Павлов е важно да се говори не само за финансиране на дългосрочни програми, но и за политическа воля. Необходимо е да се насочат средства в превенцията, в ограмотяването на младите хора и на техните родители. Трябва да се създадат условия на младежите да спортуват, но и да развият емоционална компетентност: "Тоест как се справят с емоциите си, да ги разпознават, как се справят със социалните си умения. Светът е много динамичен в момента, много бързо настъпват променти. Родителите са изключително ангажирани, няма знанията, уменията да помогнат на своето дете."
Превенция съществува в много от българските градове, но въпросът е тя да получи наистина подкрепа, за да стане траен и дългосрочен процес, а не еднократен акт, уточни Павел Павлов. Според него това може да бъде направено, като се обединят усилията на различни типове организации, включително и неправителствени. Въпреки че в момента има тенденция за неглижиране и потискане на неправителствения сектор, именно той може да окаже най-сериозна помощ и подкрепа на правителството да вземе мерки за мащабна кампания за ограмотяване на хората за опасностите от употреба на психоактивни вещества и от развиване на зависимо поведение.
По отношение на вейпинга от Асоциацията препоръчват да се ограничат местата, където може да се пуши вейп – в момента режимът е свободен, и да се ограничи рекламата на вейп, за да бъде по-трудно видима и да не привлича интереса на младите хора.
"Необходимо е да общуваме с подрастващите, да развиваме емоционална интелигентност у тях, да инвестираме в социалните им умения, и когато родителите забележат промяна в поведението им, да потърсят навреме помощ от психолог и специалист по зависимости. Напомняме, че споделяната от всички цел да предотвратим употребата на наркотици от деца и млади хора, трябва да бъде следвана едновременно с целта да осигурим достъпно и ефективно лечение на вече развилите зависимост деца, младежи и възрастни. Сега страдащите от зависимост, с много малки изключения, са оставени сами да заплащат за своето лечение. Необходимо е да бъде оценена ефективността на различните терапевтични програми и да бъдат насочени обществени ресурси към програмите, показващи добър резултат", се казва още в позицията на Асоциация "Само днес".
целият разговор може да чуете в прикачения файл
Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..
Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..
Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..
Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..
Христо Копано е българин, роден в Истанбул. Родът на баща му се установява в града през XIX век, идвайки от Северна Гърция. Той активно се грижи за българските църковни и образователни средища в Истанбул. Христо Копано е заместник-председател на настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в Истанбул и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478