Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са заснети и видеоклипове, което ще позволи на по-широката публика да се докосне до магията на българската народна музика.
Още от ранна възраст Милко се увлича по музиката, като започва с изучаването на тамбура. Това пробужда в него интереса към народните песни, който с годините се засилва все повече. Роден в Сатовча, той е повлиян както от западнородопския, така и от пиринския фолклор. Според него Западните Родопи са музикален регион, на който не е обръщано достатъчно внимание през годините, и затова той се стреми да издирва и изпълнява автентични песни, които не са били популяризирани досега.
С помощта на композитора Петьо Кръстев, Милко Бошнаков записва и аранжира своите песни, съчетавайки традиционния стил с модерни елементи. Хореографията на „Майчинко, стара майчинко“ е дело на проф. Николай Цветков, а в клипа участва студентският фолклорен ансамбъл към Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград.
Освен че е певец, Милко е и преподавател, като обучава ученици от 8 до 10 клас по музика и води школа по тамбура в читалището в Разлог. Въпреки натоварената си програма, той съчетава успешно преподаването с работата си като музикален редактор в Радио Благоевград, където се грижи за това слушателите да се докосват до качествена българска музика.
По думите на Милко, интересът на младите хора към фолклорната музика нараства, особено в Разлог, където традициите се предават от поколение на поколение. В читалището кипи живот – децата с ентусиазъм изучават народно пеене, свирене на инструменти и танци. Това дава надежда, че българският фолклор ще продължи да живее и да се развива.
В заключение, Милко Бошнаков остава верен на своята мисия – да съхранява и популяризира българската народна музика. Той се надява, че съвсем скоро новите му записи ще бъдат представени пред публика чрез концерт.
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478