Проблемът с излъчването на интензивно миришещи вещества от различни инсталации е породен от законодателни промени отпреди няколко години. През 2011 година е отменена наредба, определяща задължителни отстояния за изграждане на инсталации, които излъчват силно миришещи вещества в близост до населени места. Това каза депутатът от „Продължаваме промяната“ Татяна Султанова, заместник-председател на Комисията по околната среда и водите в парламента. Преди дни тя зададе актуален въпрос към министъра на околната среда и водите Манол Генов след сигнал от кърджалийци за излъчване на остра задушлива миризма, която предизвиква парене в очите и гърлото. Проверки на компетентните органи установиха, че източник на миризмата е фирма „Хармони 2012“, която изгражда Велц инсталация на мястото на бившия ОЦК в Кърджали.
Султанова обясни, че е получила отговора на екоминистъра в законовия срок, но не е удовлетворена от дадената информация в него. Там е казано ясно, че е констатиран проблем с интензивно миришещи вещества в тази инсталация, каза депутатът. „Съгласно отговора на Министерството на околната среда и водите инсталацията не е въведена в експлоатация, а тя в момента е в процес на контролно изпитване на процесите, които предстои да функционират в нея. Тя все още не е започнала своята работа, но това, което гражданите на Кърджали констатират с тези силно, интензивно миришещи вещества във въздуха е изключително неприятно“, каза Султанова.
От отговора на министъра става ясно, че в рамките на 2024 година до момента са направени шестнадесет проверки, девет от които са във връзка с постъпили сигнали на хора. Дадени са седем предписания, три от тях са изпълнени, останалите са все още в процес на изпълнение.
Проблемът обаче остава. „Сезирани са и местните органи на РДНСК-Кърджали от страна на РИСВ-Хасково, които отговарят, че комплексните изпитвания, които в момента се правят са в съответствие със Закона за устройство на територията“, уточни депутатът.
Все още сроковете на част от предписанията текат. „В рамките на тях операторът е длъжен да отстрани всички несъответствия, условие, което му е дадено в комплексното разрешително, а именно да бъдат отстранени всички източници на неприятно миришещи вещества, извън територията на тази инсталация“, допълни Султанова.
Тя припомни, че работи по този проблем от 47-то народно събрание. „Един от основните проблеми е, че правителството на ГЕРБ през 2011 година отмени Наредба 7, която определяше задължителните отстояния, които такива инсталации с излъчващи силно миришещи вещества трябваше да имат от селищните образувания. В резултат на това голяма част от тях бяха изградени в близост до такива населени места“, каза Султанова.
През 2023 г. е създадена работна група към министъра на околната среда и водите, която е проучила практиките в Европа за справяне с проблема. „В голяма част от европейските държави има нормативна база, която решава този проблем. Голяма част от наредбите, които са направени, дали са възможност на регионите, например както в Кърджали в момента, общината на местно ниво да си предприеме такива нормативни изисквания, с които да предотврати такива проблеми“, коментира депутатът.
Султанова се ангажира след като изтече срока за изпълнение на предписанията, дадени от контролните органи по казуса с „Хармони 2012“ в Кърджали, да огласи резултатите.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
В деня на шегата с писателя хуморист Христо Станчев търсим отговори на въпросите смешен ли е животът днес и къде да търсим веселото и забавното в забързаното всекидневие. "Първи април е празник на душата, на творческото вдъхновение, на жизнено необходимите корекции в живота. Големите неща в България се коригират в житейски план чрез..
Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган обвини опозиционните партии, че са провокирали „движение на насилие“, докато протестите в страната продължават вече цяла седмица. Размириците започнаха в Истанбул миналата сряда, когато кметът на града Екрем Имамоглу – основният политически съперник на Ердоган – беше задържан по обвинения в..
Тази вечер от 21 часа по Канал 1 на БНТ ще бъде излъчено сниманото в Кърджали журналистическото разследване "Защо България 60 години плаща на Гърция репарации с вода от река Арда". Филмът третира споразумението между двете страни от 1964 г., чийто срок изтече през юли 2024 г., и според което всяко лято България дава безплатно вода за земеделски..
Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси..
Нихал Йозерган е добре познато име за слушателите на Българското национално радио, където дълги години работи като кореспондент в Турция. В момента е част от преподавателския екип на Софийския университет като тюрколог. Наскоро защити докторска степен с дисертация, посветена на две идеологии и две цивилизационни парадигми в южната ни съседка –..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478