Градивен диалог с бизнеса може да доведе до разумни решения без негативни ефекти за най-уязвимите.
Част от потребителите може би не си дават сметка, че ако бъде въведен таван на надценката, може да се стигне до влошаване на качеството на хранителните продукти. За това предупреждава основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.
„Всеки търговец има свой бизнес план и няма да го промени, няма да сложи в графата „търговски риск“ тези загуби. Особено големите вериги, които предлагат произвеждани специално за тях продукти под техен бранд, много бързо и лесно могат да променят своите рецепти и да се стигне до влошаване на качеството. Нещо, което е доказано, че потребителите в много от случаите дори не могат да разберат. И така ще имаме едни по-ниски цени на групи стоки, например от списък, одобрен от Министерския съвет, както гласи едно от предложенията във внесен за разглеждане законопроект, но има риск те да са с по-лошо качество. Тогава продуктът няма да е по-евтин, защото ще бъде по-некачествен за същата цена. Другият вариант – тези продукти изобщо няма да ги има. Ще се стигне до дефицит.“, коментира тя.
Явлението "намаляване на качеството" на продуктите чрез замяна на оригиналните съставки със заместващи не е ново и отдавна е разгледано и в икономическата теория, като е наречено с термина „скимпфлация“ (skimpflasion). Знанието за него би следвало да ни замисли за нашите очаквания от евентуална външна намеса в пазарните отношения и ефекта от нея в средносрочен и дългосрочен план.
Според Габриела Руменова краткосрочните мерки в настоящата ситуация би трябвало да са свързани с идеята да се търси разумен диалог с бизнеса, за да не се стига до изкривяване на пазара и увреждане в най-голяма степен на интересите на най-слабите звена в системата – крайните потребители и българските производители.
Тази истина започва да става все по-ясна за по-големи групи в обществото, което може да бъде обективно измерено и през официалните данни за отчетените обороти при двата състояли се до момента бойкота на магазините. При първия протест, когато адреналинът и емоциите бяха по-големи, спадът в продажбите беше с близо 29%. При втория, когато вниманието на институциите вече беше привлечено и разумът у гражданите започна да се пробужда, намаляването на оборотите беше едва 4%.
Независимо от това и въпреки че по официални данни на Националния статистически институт годишната инфлация в България за миналата година е два пъти по-ниска в сравнение с 2023 г., недоволството от пазарната среда сред потребителите у нас е факт, който привлече вниманието на институциите и който показва необходимост от търсене на решения, но разумни, посочват още от „Ние, потребителите“.
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч. "Това..
От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..
Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..
Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478