Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Радева: Астероидът „Перперикон“ е на 4 млрд. и 500 млн. години



Астероид, който се намира в астероидния пояс между Марс и Юпитер вече носи името на Скалния град на траките - Перперикон.

Откривател на небесното тяло е доц. д-р Веселка Радева.

Това се случва през 2015 година, когато астрономът работи по международна  програма за астрономическо сътрудничество, чиято цел е да се откриват нови астероиди.

Следват цели 10 години на наблюдения на астероида, разказа за Радио Кърджалидоц. Радева.

„Много време отнема потвърждаването на самото откритие. Астероида се наблюдава по цялата му орбита. Трябва да се проследи неговата пълна обиколка около Слънцето, която е с продължителност 5 години и 7-8 месеца, за да могат  да се определят неговите орбитни елементи“, поясни доц. д-р Веселка Радева.

Тя е една от едва четирима – петимата астероидни астрономи в България, а в света такива учени са около 1 000.

От 2017 година доц. Радева е ръководител на морската астрономическа обсерватория – планетариум на Висшето военноморско училище във Варна. С нейните курсанти имат открити над 80 нови астероида.

Именно през 2017 г. астрономът получава предложение и възможност да стане „кръстник“ на новооткрития астероид с номер 560 085.

Доц. Радева не се колебае дълго и решава небесното тяло да „изстреля“ Скалния град на траките край Кърджали – Перперикон – в астероидния пояс между Марс и Юпитер.

Защото „ Перперкон има специално, силно емоционално значения за нея“. Всяка година заедно със семейството си посещава този обект и се възхищава от всичко , което вижда.

„Кърджали  има едно магично място със световно значение - Перперикон. Комплексът пък има своята „слънчева обсерватория“, каза още доц. д-р Веселка Радева.

И така по думите й, ние имаме един огромен скален град, а вече и една такава огромна скала се движи между планетите Марс и Юпитер.

Доц. Радева допълни, че през следващите години предстоят още наблюдения на астероида „Перперикон“. Ще трябва да се определи какъв е неговия ротационен период – колко часа се върти около собствената си ос, каква е неговата форма и химичен състав.

„И тогава, след няколко години, ще направим скален модел на астероида и ще го поставим в подножието на Скалния град Перперикон“, посочи доц. д-р Веселка Радева.

И нещо много любопитно - астероидът с номер 560 085, носещ името „Перперикон“ е на 4 млрд. и 500млн. години. Или казано по друг начин – стар е , колкото Слънчевата система.

Повече – чуйте в интервюто на Галина Кючукова с доц. д-р Веселка Радева в звуковия файл.


По публикацията работи: Галина Кючукова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ивелин Михайлов: Делян Пеевски унищожи тютюнопроизводството в България

Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..

публикувано на 18.07.25 в 10:40

Голям интерес към безплатната подмяна на отоплението в Кърджали – кампанията продължава

Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..

публикувано на 17.07.25 в 13:40

България тества нови сортове тютюн, устойчиви на климатични промени

Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..

публикувано на 16.07.25 в 12:05

22-ма подадоха заявления за директори на осем училища и институции в област Кърджали

22  заявления за участие в конкурса за директори на образователни институции са подадени до крайния срок - 17.30 ч. на 14 юли. Има интерес към някои от училищата, където подадените заявления са 3-4, но има и такива без нито един кандидат. Това съобщи за Радио Кърджали Ангелина Костова, началник на Регионалното управление по образованието в Кърджали...

публикувано на 15.07.25 в 17:05

100 деца се учат да плуват в Момчилград

Близо 100 деца се включиха в стартиралото „Плувно лято 2025“ в Момчилград. В  инициативата се включиха близо 100 деца на възраст от 7 до 12 години, които ще преминат напълно безплатен курс по плуване. Занятията ще се провеждат от 14 юли до 8 август под ръководството на опитния инструктор Янчо Станков, като през цялото време ще присъства и медицинско..

публикувано на 15.07.25 в 13:05

Цветомир Хаджиев: В област Кърджали има ръст на получените енергийни помощи

663 заявления за помощи за отопление са подадени в област Кърджали през първата седмица от началото на приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г..   Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Въпреки това, пред гишетата на дирекция „Социално подпомагане“ в Кърджали се..

публикувано на 15.07.25 в 10:34
Живко Стойков

Двигател, климатик, радиатор и гуми - слабите места на колата през лятото

Влияят ли високите температури на автомобилите и как? Кои са най-уязвимите системи в една кола? Какво трябва да знаят шофьорите, когато тръгват на път в горещото време? И как да оцелеят в жежкия Кърджали през лятото, където основни улици и булеварди са разкопани и се ремонтират.  "Жегата може да окаже различни негативни ефекти върху автомобила...

публикувано на 11.07.25 в 13:43