Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майки на ученици: Децата нямат достатъчно време да се нахранят

В училищните столове храната често е еднообразна и скъпа

Заведения и магазини наоколо примамват с "модерна" fast food

2
Снимката е илюстративна
Снимка: Ани Петрова

Когато видите бебе с т.нар. "гривнички" по ръчичките и крачетата, с провиснали натежали бузки и издуто коремче, не бързайте твърде да се умилявате. Представата, че това е много здраво и добре гледано дете вече е архаизъм. Напротив. Ако майката на такова бебе ви е близка – светкавично ѝ се притечете на помощ и ѝ обяснете, че бавно, но сигурно разболява детето си. Защото начина, по който бебето навежда на извода, че то е с наднормено тегло. Оттам до затлъстяването е само крачка. А оттам до немалко заболявания крачката вече е направена, защото затлъстяването е заболяване. При това коварно, което не се осъзнава и изключително трудно се преодолява.
Но да започнем по ред.
„Сега, като се замисля, докато разговарям с Вас, си давам сметка, че да, детето ми се храни не особено здравословно“, казва Валя Атанасова, майка на тийнейджър. По оценката ѝ в училищата у нас липсва възможност за здравословно хранене на учениците. Работещите майки пък нямат време да приготвят домашна здравословна храна, което е друга причина децата ни да се хранят неправилно. В Кърджали няма и заведения, в които да се предлага здравословна храна за вкъщи. Според нея този начин на хранене бърка по-дълбоко в джоба. 
Децата нямат време, за да се хранят нормално в училище. До този извод е стигнала и друга майка на тийнейджър – Христина Иванова. Нейното дете не консумира достатъчно плодове и зеленчуци, но не защото не е имала желание да го приучи. Според нея също недостига на време е една от причините на обяд децата да хапват „на крак“. В училищните столове не се предлага разнообразна храна, липсват пресни плодове, зеленчуци, а е и скъпа. В близките до училищата заведения се продават само бързи нездравословни храни.
И двете майки преценяват, че децата им не консумират достатъчно плодове и зеленчуци. Причините са различни.
Здравословното хранене не е за „ежедневния джоб“. Вярно е обаче и това, че е по-добре по-голяма част от семейния бюджет да отива за по-скъпа, но качествена и полезна храна, отколкото после за заплащане на скъпо струващо лечение на заболявания, категорична е Валя. Можем да изброим много причини, поради които избираме бързите и нездравословни храни, включително – лъскавите опаковки, включително и това, че много често те са по-вкусни заради многото изкуствени подобрители и химия, която се влага да „дразнят“ вкусовите ни рецептори и да ги предизвикват. Но може би трябва да си зададем и въпроса достатъчно информирани ли сме, правейки избор.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следват кулинарните посоки и пейзажи на Мая Мечева, която смесва авокадо, моркови, червен мук, лимон, портокал, мед и люто къри в едно ястие.  Във втората част на предаването, ще ви разкажа за страстта към квасните хлябове, а Светла Пенева ще ни посвири на китара и ще ни разкаже за Южна Корея. Очакват ни още изненади, само  останете с..

публикувано на 27.07.25 в 18:16

Фестивалът "Фолклорна плетеница" в Приморско събра таланти от цялата страна и чужбина

Приморско отново стана сцена на българския фолклор по време на шестото издание на танцовия и музикален фестивал „Фолклорна плетеница“, организиран от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско. В продължение на три вечери, амфитеатърът в морския град прие десетки фолклорни състави и индивидуални изпълнители от почти всички краища на страната,..

публикувано на 26.07.25 в 18:00

Село Жълтуша се готви за селищния си празник на 2 август

Село Жълтуша отново ще събере стари и нови приятели за традиционния си селищен празник, който ще се проведе на 2 август. Организатори на събитието са кметството на селото и изселници, които всяка година се завръщат в родното място, за да поддържат живи традициите и връзките между поколенията. Веселин Буров, който въпреки че живее в София, активно..

публикувано на 26.07.25 в 16:30

Габриела Руменова: Продукти и в срок на годност могат да са развалени

Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..

публикувано на 23.07.25 в 13:49

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00