На 12 март от 17:30 часа, в Регионалния исторически музей в Хасково откриват изложба посветена на известния и утвърден в България украински скулптор Михайло Парашчук. Той е познат на българските архитекти като автор на някои от най-добрите скулптурни фасади на сгради в столицата и в други региони на страната, включително и Кърджали.
Експозицията „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България“ е четвърта поред и е по проект на украинската архитекта Юлия Красовска. В изложбата ще бъдат подредени маслени платна, изобразяващи култови сгради, намиращи се в София – външната декоративна украса на СУ „Св. Климент Охридски“, Народния театър „Иван Вазов“, Канцеларията на Народното събрание и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, както и "Дома на културата" в Кърджали, съобщи Юлия Красовска.
Целта на експозицията е да представи на зрителите как архитектурните детайли, добавени от Парашчук, създават по-ефектни и красиви сгради, и да разкрие неговото творчество пред по-широка публика.
Следвайки творческия път на известния скулптор, Красовска е посетила 13 града в България, като е уловила най-интересните подробности на неговите творения в своите снимки, които ще могат да бъдат видяни на изложбата.
Въз основа на архивни данни и повече от шестгодишни проучвания, архитектката разкрива творчеството на Михайло Парашчук както в столицата на България, така и в регионите. Зрителите ще се запознаят с малко известни факти от живота на бележития скулптор, прекарал почти целия си творчески живот в България.
Организатори на събитието са Фондация „Архитектура и изкуство“ и Регионалният исторически музей – Хасково.
Изложбата ще продължи до 9 април 2025 г.
Проектът на Юлия Красовска започва през 2024 година в Сливен и предстои да бъде показан и в други градове на България. След Сливен изложбата ще бъде представена в Русе през юни. Освен това, по време на изложбата, Красовска ще изнесе лекция, в която ще разгледа влиянието на Михайло Парашчук върху архитектурното и културното наследство на България.
Чуйте звуковия файл.
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478