Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хасково посреща дванадесетото издание на фестивала "Хайдушка софра"

Снимка: Фейсбук Хайдушка софра

На 22 март Хасково ще бъде домакин на дванадесетото издание на фестивала за български хора и танци "Хайдушка софра". Събитието, което вече се е утвърдило като традиция за града, ще събере любители на народните танци от цялата страна, а тази година за първи път ще има и международно участие.

Организаторът на фестивала, Мишо Кадиев, ръководител на танцов клуб "Фъртуните на Мишо", сподели, че независимо от предизвикателствата през годините, включително пандемията, "Хайдушка софра" продължава да бъде значимо събитие в културния календар на Хасково.

За първи път фестивалът ще приеме гости от Северна Гърция. Специални участници ще бъдат известният оркестър "Медни звуци" от Солун, които ще представят музикални изпълнения, демонстриращи сходството между българския и гръцкия фолклор. "Много от песните и танците са толкова близки, че ако не се пее на гръцки, трудно бихме разбрали, че не са български", коментира Кадиев.

До момента са записани 42 танцови клуба от България, като се очакват още заявки. Основната идея на фестивала е не само да се представят народни хора, но и да се затегне дисциплината относно автентичността на изпълненията. Организаторите изискват от участниците кратко резюме за представяните танци – откъде са научени и каква е тяхната история.

Фестивалът ще започне с дефиле от централния площад на Хасково, водено от духовия оркестър на града. Основната програма ще се проведе в спортна зала "Дружба" – най-голямото закрито съоръжение, което позволява провеждането на подобни събития.

На обяд ще има специална програма, в която гостите от Гърция ще демонстрират традиционни танци. Освен това, ще бъде отделено време за разучаване на три или четири гръцки хора, които са изключително близки до българските. Демонстрацията ще бъде водена от гост-танцьора Христос, а музиката ще бъде изпълнявана на живо от оркестър "Медни звуци".

Фестивалът "Хайдушка софра" привлича редовни участници. Три български танцови клуба – "Марица" (Първомай), "Росица" (Велинград) и "Веселие" (Хасково) – не са пропуснали нито едно издание.

Интересното е, че в същия ден във Велинград ще се проведе друг голям танцов фестивал – "Пролетно хоро", а в Русе също ще има значимо събитие, посветено на народните танци. Това потвърждава нарастващия интерес към българския фолклор и обединяващата роля на традиционните танци.

"Важно е хората не само да играят хора, но и да научат нови неща, да се запознаят с различни фолклорни традиции и да си тръгнат обогатени", споделя Кадиев.

Фестивалът обещава да бъде незабравимо преживяване за всички участници и гости, които ще имат възможност да се потопят в магията на българския и балканския фолклор.

Чуйте още в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00