Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Кямуран Местан:

Промяната на времето влияе на депресивните състояния и сърдечно-съдовите заболявания

Профилактиката на здравето е изключително важна, категоричен е кардиологът

| Интервю

Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси настъпват ред промени основно в мозъка на човека, които са свързани със синтезата  на различни невротрансмитери, така да се каже. Това са сератонин и неговите производни, които са свързанинай-грубо казано с щастието на човека. Това са хормоните на щастието“, обясни в ефира на Радио кърджали кардиологът д-р Кямуран Местан по повод предстоящото в края на март преминаване към лятното часово време.

Промените във времето влияят особено на хората, които са податливи, предразположени към тревожни, депресивни,хипохондрични или към фобийни състояния. Тези, при които вече ги е имало, тези процеси се засилват, посочи д-р Местан.Тази тревожност е свързана и със стреса за организма, който пък води до промени и най вече се отразява върху кръвното налягане и пулса.

Тези процеси не са нови. Известни са, но човек трудно може да се подготви предварително и да ги приеме без да му повлияят. Като превенция кардиологът препоръча в преходните сезони – между септември и ноември, както и между февруари и април, ежедневно излагане на слънце между 40 и 60 минути. „Слънцето оказва много благоприятен ефект върху тези състояния. Добре е човек да се занимава с нещо положително, което му доставя истинско удоволствие“, допълни той. На хората, които вече имат диагноза, свързана с тези процеси, медикът препоръча да се консултират с лекуващия си лекар.

Достатъчният сън е от изключително значение. „Човек на средна възраст би трябвало да спи минимум шест часа на денонощие. Между 6 и 8 часа трябва да спи един човек в работоспособна възраст, за да се чувства активен на следващия ден, за да отпочине организма и да се възстанови от предходния ден“, категоричен беше кардиологът.

От особена важност, разбира се, е и здравословното хранене, както и носенето на удобни дрехи, позволяващи на организма „да диша“.

Вниманието към профилактиката на здравето е друг ключов фактор. 

„През последните години се забелязва една тенденция хората да обръщат внимание на здравето си. Всичко това е свързано пак с обществено-икономическите условия и развитието на страната. Всеки вече има достъп най-малкото през телефона до интернет, където може да прочете, да направи някаква справка по отношение на някакво оплакване, което е получил и веднага може да потърси компетентна помощ. Моите лични наблюдения са, че културата на нашия съгражданин по отношение на здравето му вече се повишава. Това е една добра тенденция. Аз лично го отдавам на достъпа до информация“, посочи наблюденията си кардиологът и допълни: „Пазете се. Ценете здравето си“.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29