Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътен експерт: Част от тежките катастрофи са причинени от лоша инфраструктура

Голяма част от фирмите, които транспортират товари на територията на България и чужди автомобили, прикриват регистрационните си номера, казва Ангел Попов


ТОЛ-системата може да бъде лесно манипулирана, коментират от Европейския център за транспортни политики. Пътният експерт Диана Русинова направи експеримент, при който за един и същ лек автомобил със закупена годишна винетка закупи втора за тежкотоварен автомобил клас евро 4. Системата не е отчела очевидното разминаване. Така са губят пари за бюджета от 150 до 300 милиона лева. Необходима е ревизия на ТОЛ-системата, смятат експертите. "....този експеримент може да го направи всеки български гражданин - отива на един апарат, който е разположен на всички бензиностанции в България.  Където ти купуваш маршрутна карта. Въвеждате номер, който си избирате на лек автомобил, който виждате от среща, въвеждате си екологичната категория на камиона евро 6, давате си маршрутна карта, тоест маршрутно разписание. И на вас ви излиза едно плащане на един лек автомобил, който го обявявате за тежкотоварен и много интересно е, че го обявявате с екологичната категория евро 6. Тази декларативност, без сила и умения, тол управлението да го провери, носи изключително големи загуби за държавата. Освен това знаете от известно време, може би 20-25 дни ние уведомихме министъра на регионалното развитие господин Иванов, че голяма от фирмите, които транспортират товари на територията на България, даже и чужди автомобили, се опитват и успешно прикриват регистрационните си номера. Така че камерите на тол системата да не ги засичат, тоест да си спестяват плащането на тол такса. Това са големи пробойни, които ако не бъдат отстранени, колкото пъти да се увеличи цената на километър за използването на републиканската пътна, сумите няма да бъдат тези, за които всички мечтаем".

При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил, казват днес от АПИ.

Според експерта Ангел Попов една голяма част от пътно-транспортните произшествия се причиняват от инфраструктурата, но неправилно вината я "прехвърляме на шофьорите" "...защото когато ти се опитваш да избегнеш няколко дупки и да не попаднеш в тях или когато липсва мантинела или когато липсва осова линия, елементи, обозначаващи пътя, така че да помогнат на шофьора, всички се питаме защо трябва да увеличаваме таксите, когато нашата инфраструктура е в такова тежко състояние". 

"Не искам да говоря за пътните знаци, защото в България има пътни знаци и никой не знае колко са те и кой ги е поставил, дали правилно ги е поставил. Ние имаме няколко инспекции, да не кажа десетки, стотици, в които ние сме отразили грешно неправилни пътни знаци, които заблуждават шофьорите, принуждават ги да правят нарушения, а това е предпоставка за пътно-транспортни произшествия, не дай боже със смъртни случаи. Пресен е случаят с момиченцето, което онзи ден, в който стана една катастрофа тежка и загина едно дете. За съжаление загина дете, а ние за този участък миналата година сме подавали два сигнала към АПИ, че там отсечката е в изключително тежко състояние. Горният слой на асфалта е износен и сцеплението не е на нужното ниво. Два сигнала сме подавали. Нищо не направиха за тази отсечка и сега загина едно невинно дете, което колкото и милиона да сме спестили, те не могат да спестят човешкия живот, особено на дете".

За експеримента на организацията, за това кои са алтернативите на тол-системата, и позиция за повишаването на тол таксите, ще чуем от Ангел Попов от Европейския център за транспортни политики : 


По публикацията работи: Радка Спирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22

Лесовъдите в Кърджали отбелязват вековен юбилей

От 7 април започва Седмицата на гората, в която лесовъдите в България празнуват и отбелязват професионалния си празник. Тя се провежда всяка година в първата пълна седмица на месеца. През 2025 г. се навършват 100 години от първото честване. Затова мотото на празничните прояви е  "Век от вечността в създаване, опазване и грижа!". Гората в Източните..

публикувано на 07.04.25 в 13:51

Ресторантьорите отново на протест, Кърджали ги подкрепя

Ресторантьори и хотелиери в България започват национален протест срещу решението на правителството да увеличи ставката на ДДС от 9% на 20%. Това увеличение, според представителите на сектора, е сериозна заплаха за оцеляването на бизнеса, като те настояват за връщане на 9% ставка в сектора. Протестите ще продължат до 9-ти април, като заведенията ще..

публикувано на 07.04.25 в 11:22

Народен представител се оказа „в окото на бурята“ в ромска махала

Област Кърджали е сред най-замърсените в страната. До тази констатация е достигнал като резултат от лична проверка депутатът от партия „Величие“ от региона Костадин Хаджийски. Само за два часа и на разстояние от около 15 км по трасето между Хасково и Кърджали се е натъкнал на 30 нерегламентирани сметища. Костадин Хаджийски стана депутат от..

публикувано на 05.04.25 в 19:20