Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътен експерт: Част от тежките катастрофи са причинени от лоша инфраструктура

Голяма част от фирмите, които транспортират товари на територията на България и чужди автомобили, прикриват регистрационните си номера, казва Ангел Попов


ТОЛ-системата може да бъде лесно манипулирана, коментират от Европейския център за транспортни политики. Пътният експерт Диана Русинова направи експеримент, при който за един и същ лек автомобил със закупена годишна винетка закупи втора за тежкотоварен автомобил клас евро 4. Системата не е отчела очевидното разминаване. Така са губят пари за бюджета от 150 до 300 милиона лева. Необходима е ревизия на ТОЛ-системата, смятат експертите. "....този експеримент може да го направи всеки български гражданин - отива на един апарат, който е разположен на всички бензиностанции в България.  Където ти купуваш маршрутна карта. Въвеждате номер, който си избирате на лек автомобил, който виждате от среща, въвеждате си екологичната категория на камиона евро 6, давате си маршрутна карта, тоест маршрутно разписание. И на вас ви излиза едно плащане на един лек автомобил, който го обявявате за тежкотоварен и много интересно е, че го обявявате с екологичната категория евро 6. Тази декларативност, без сила и умения, тол управлението да го провери, носи изключително големи загуби за държавата. Освен това знаете от известно време, може би 20-25 дни ние уведомихме министъра на регионалното развитие господин Иванов, че голяма от фирмите, които транспортират товари на територията на България, даже и чужди автомобили, се опитват и успешно прикриват регистрационните си номера. Така че камерите на тол системата да не ги засичат, тоест да си спестяват плащането на тол такса. Това са големи пробойни, които ако не бъдат отстранени, колкото пъти да се увеличи цената на километър за използването на републиканската пътна, сумите няма да бъдат тези, за които всички мечтаем".

При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил, казват днес от АПИ.

Според експерта Ангел Попов една голяма част от пътно-транспортните произшествия се причиняват от инфраструктурата, но неправилно вината я "прехвърляме на шофьорите" "...защото когато ти се опитваш да избегнеш няколко дупки и да не попаднеш в тях или когато липсва мантинела или когато липсва осова линия, елементи, обозначаващи пътя, така че да помогнат на шофьора, всички се питаме защо трябва да увеличаваме таксите, когато нашата инфраструктура е в такова тежко състояние". 

"Не искам да говоря за пътните знаци, защото в България има пътни знаци и никой не знае колко са те и кой ги е поставил, дали правилно ги е поставил. Ние имаме няколко инспекции, да не кажа десетки, стотици, в които ние сме отразили грешно неправилни пътни знаци, които заблуждават шофьорите, принуждават ги да правят нарушения, а това е предпоставка за пътно-транспортни произшествия, не дай боже със смъртни случаи. Пресен е случаят с момиченцето, което онзи ден, в който стана една катастрофа тежка и загина едно дете. За съжаление загина дете, а ние за този участък миналата година сме подавали два сигнала към АПИ, че там отсечката е в изключително тежко състояние. Горният слой на асфалта е износен и сцеплението не е на нужното ниво. Два сигнала сме подавали. Нищо не направиха за тази отсечка и сега загина едно невинно дете, което колкото и милиона да сме спестили, те не могат да спестят човешкия живот, особено на дете".

За експеримента на организацията, за това кои са алтернативите на тол-системата, и позиция за повишаването на тол таксите, ще чуем от Ангел Попов от Европейския център за транспортни политики : 


По публикацията работи: Радка Спирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29