Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътен експерт: Част от тежките катастрофи са причинени от лоша инфраструктура

Голяма част от фирмите, които транспортират товари на територията на България и чужди автомобили, прикриват регистрационните си номера, казва Ангел Попов


ТОЛ-системата може да бъде лесно манипулирана, коментират от Европейския център за транспортни политики. Пътният експерт Диана Русинова направи експеримент, при който за един и същ лек автомобил със закупена годишна винетка закупи втора за тежкотоварен автомобил клас евро 4. Системата не е отчела очевидното разминаване. Така са губят пари за бюджета от 150 до 300 милиона лева. Необходима е ревизия на ТОЛ-системата, смятат експертите. "....този експеримент може да го направи всеки български гражданин - отива на един апарат, който е разположен на всички бензиностанции в България.  Където ти купуваш маршрутна карта. Въвеждате номер, който си избирате на лек автомобил, който виждате от среща, въвеждате си екологичната категория на камиона евро 6, давате си маршрутна карта, тоест маршрутно разписание. И на вас ви излиза едно плащане на един лек автомобил, който го обявявате за тежкотоварен и много интересно е, че го обявявате с екологичната категория евро 6. Тази декларативност, без сила и умения, тол управлението да го провери, носи изключително големи загуби за държавата. Освен това знаете от известно време, може би 20-25 дни ние уведомихме министъра на регионалното развитие господин Иванов, че голяма от фирмите, които транспортират товари на територията на България, даже и чужди автомобили, се опитват и успешно прикриват регистрационните си номера. Така че камерите на тол системата да не ги засичат, тоест да си спестяват плащането на тол такса. Това са големи пробойни, които ако не бъдат отстранени, колкото пъти да се увеличи цената на километър за използването на републиканската пътна, сумите няма да бъдат тези, за които всички мечтаем".

При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил, казват днес от АПИ.

Според експерта Ангел Попов една голяма част от пътно-транспортните произшествия се причиняват от инфраструктурата, но неправилно вината я "прехвърляме на шофьорите" "...защото когато ти се опитваш да избегнеш няколко дупки и да не попаднеш в тях или когато липсва мантинела или когато липсва осова линия, елементи, обозначаващи пътя, така че да помогнат на шофьора, всички се питаме защо трябва да увеличаваме таксите, когато нашата инфраструктура е в такова тежко състояние". 

"Не искам да говоря за пътните знаци, защото в България има пътни знаци и никой не знае колко са те и кой ги е поставил, дали правилно ги е поставил. Ние имаме няколко инспекции, да не кажа десетки, стотици, в които ние сме отразили грешно неправилни пътни знаци, които заблуждават шофьорите, принуждават ги да правят нарушения, а това е предпоставка за пътно-транспортни произшествия, не дай боже със смъртни случаи. Пресен е случаят с момиченцето, което онзи ден, в който стана една катастрофа тежка и загина едно дете. За съжаление загина дете, а ние за този участък миналата година сме подавали два сигнала към АПИ, че там отсечката е в изключително тежко състояние. Горният слой на асфалта е износен и сцеплението не е на нужното ниво. Два сигнала сме подавали. Нищо не направиха за тази отсечка и сега загина едно невинно дете, което колкото и милиона да сме спестили, те не могат да спестят човешкия живот, особено на дете".

За експеримента на организацията, за това кои са алтернативите на тол-системата, и позиция за повишаването на тол таксите, ще чуем от Ангел Попов от Европейския център за транспортни политики : 


По публикацията работи: Радка Спирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Айджан Ахмед, кмет на общ. Черноочене

Черноочене настоява за възстановяване на местната пожарна служба

Кметът на община Черноочене Айджан Ахмед подготвя докладна до Министерството на вътрешните работи с искане за възстановяване на пожарната служба в общинския център. Службата е закрита преди 15 години, но нарастващият брой инциденти и стратегическото местоположение на Черноочене правят повторното ѝ откриване наложително. „През последните пет години..

публикувано на 03.07.25 в 11:50
Снимката е илюстративна

Започна кампания за популяризиране на електронното досие и приложението „е-Здраве“ в Кърджали

От 1 юли в Кърджали започна кампания за популяризиране на електронното здравно досие и приложението „е-Здраве“. Инициативата е на Министерството на здравеопазването.  17 души инсталираха мобилното приложение еЗдраве и получиха достъп до електронното си здравно досие в Кърджали в първия ден на кампанията с изнесени мобилни пунктове на здравното..

публикувано на 01.07.25 в 17:25

Седмокласниците от Кърджалийско с резултати на НВО сходни с предходната година

Резултати от изпитите в седми клас по български език и математика на седмокласниците от област Кърджали са с ходни с тези от предходната година, каза за Радио Кърджали началникът на Регионалното управление на образованието  Ангелина Костова. "Тази година, като среден резултат за региона имаме 43,44 точки. В сравнение с това на национално ниво..

публикувано на 01.07.25 в 08:42

Петото издание на "Дните на Ардино" обещава много емоции

От 4 до 10 август  ще се проведе петото издание на  „Дните на Ардино“ и „Фестивал на чистите храни от Родопите“. Събитието ще премине под мотото „Ръка за ръка за Ардино“ и ще предложи богата културна, образователна и спортна програма, каза  Гюнер Шюкри от общинската администрация. Организаторите вече изцяло са готови с..

обновено на 30.06.25 в 12:23

Слушай как звучи Хасковско – Пламен Тилев за диалекта и душата

Пламен Тилев e човек, за когото езикът не е просто средство за общуване, а карта към душата на един край. Той изследва и съхранява думи, изрази и интонации, които рисуват пейзажа на Хасковско такъв, какъвто е бил - пъстър, жив и неподправен. С него ще си поговорим не само за диалектите като езиково явление, а и за всичко, което можем да разберем..

публикувано на 26.06.25 в 12:55
Владимир Чуков

Проф. Владимир Чуков: Отношенията между Израел и Иран винаги ще са напрегнати

Не е изненада лекото нарушаване на примирието между Израел и Иран, но към днешна дата не се вижда желание и от двете страни конфликта да продължи. Тази война е изтощителна и те трудно биха могли да продължат още седмица или две. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали проф. Владимир Чуков, арабист, анализатор и университетски преподавател...

публикувано на 25.06.25 в 14:09
Иванка Караколева

Иванка Караколева: Заплатите в Кърджали се запазват без спад

Богати или бедни са хората в Кърджали? Какви са заплатите и как се отразяват цените на живота в града? На тези въпроси отговори Иванка Караколева – областен координатор на КНСБ, в Сутрешния блок на Радио Кърджали. По думите ѝ, разликите в заплащането спрямо другите области в страната не са драстични , но въпреки това Кърджали остава сред..

публикувано на 25.06.25 в 13:35