И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището.
„И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година възстановихме тази хубава традиция и сега отново ще я представим“, сподели Здравка Димитрова.
Лазаровден поставя началото на празниците, свързани с Възкресение Христово – Цветница и Великден. Празникът се отбелязва в съботата преди Страстната седмица и е част от т.нар. подвижни празници. Наричан е още Лазарова събота, Лазарица или Лазар – в чест на Свети Лазар, който, според християнската вяра, е възкресен от Христос на четвъртия ден след смъртта си. По-късно той става епископ на остров Кипър.
Най-характерният обичай на този ден е лазаруването – момичета и неомъжени девойки, наречени лазарки, обикалят домовете и пеят песни за здраве и плодородие. Те са облечени в празнични дрехи, с венчета от зеленина на главата, и поздравяват домакините с типичното обръщение: „Ой, Лазаре, Лазаре!“. Хората ги даряват с питка, бели яйца и парички. Смята се, че къща, посетена от лазарки, ще бъде щастлива и благословена.
„Лазарките възпяват всички – от деца до ергени, невести, овчари и коняри. В различните краища на България обичаят се съпровожда с разнообразни ритуали. Например в Източна България се играе хоро буенек, а лазарките скачат високо, за да пораснат посевите и годината да е плодородна“, разказа още библиотекарката.
Според народните вярвания девойка, която не е лазарувала, трудно ще си намери жених, също както ерген, който не е коледувал, не може да се ожени.
На Лазаровден празнуват всички с имена Лазар, Лазарина, Лазо. Името Лазар произлиза от еврейското име Елеазар и означава „Бог е мой помощник“.
„Тази година в обичая ще се включат 6-7 деца. Някои от тях участват за първи път, други – и миналата година. Желанието им е голямо и с нетърпение очакват да бъдат част от ритуала“, каза с усмивка Здравка Димитрова.
Чуй още в прикачения файл.Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..
Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..
Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ..
На 9 май честваме Деня на Европа – символ на мира, единството и солидарността между европейските народи. Датата бележи и края на Втората световна война на Стария континент, с капитулацията на нацистка Германия през 1945 г. За България този ден е двоен повод за признателност – и към идеята за обединена Европа, и към хилядите български воини, които..
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478