Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Лидия Кирилова
Снимка: личен архив

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години назад.

 тази епоха на палеогена Родопите са представлявали дъно на топъл морски басейн. Този морски басейн е бил осеян с множество вулканични острови, които пък от своя страна са били обрасли с буйна растителност. Както става ясно напоследък, тази растителност е била с тропически характер, както и обитателите, които са обитавали този морски басейн, също са били близки до сегашните тропически обитатели на тропическите води", това обясни в ефира на Радио Кърджали Лидия Кирилова, уредник в отдел "Природа" на музея в Кърджали, който е организатор и домакин на събитието.

Тя уточни, че палеоботаниката е по-скоро прохождаща наука спрямо палеозоологията, не е достигнала още подобаващо признание, но вече има доста успехи на световно ниво. Това е наука, която изследва следите от изчезнали организми, съществували през изминали епохи, периоди, ери. Полеозоологията изучава останките от животни, а палеоботаниката – останките от растения. Двете науки се явяват дялове на палеонтологията.

 "Проучването на палеонтологията в Източните Родопи започна с ихтиофауната на този палеогенски басейн назад във времето, но напоследък вече се появяват и публикации, които касаят палеоботаниката. Точно доцент Бозуков е един от водещите учени, който има проучвания в нашия регион. Има вече две публикации, касаещи Вкаменената гора, с установени видове, които са растяли в тази местност преди милиони години. А също така има едно находище при село Устрен, където се откриват много интересни листни фосилни принтове", разказа Лидия Кирилова.

Именно край Устрен доц. Бозуков е откри нов за науката вид фикус, на който е дал името на своя учител, известният български палеоботаник Емануил Паламарев.

Идеята за лекцията на учения в Кърджали идва след ръководена от него и финансирана от Музея експедиция в края на миналата година до Вкаменената гора

"По време на тази експедиция ние успяхме да съберем доста фосилни образци от каменната гора. Тези образци са предадени за обработка и за анализ и сега сме обнадеждени. Очакваме резултати, за да установим нови видове, които са били част от онази далечна епоха и от Вкаменената гора", съобщи Лидия Кирилова.

Лекцията на доц. Владимир Бозуков ще се проведе на 22 април, от 17.30 ч. в библиотеката на Регионалния исторически музей в Кърджали. Доц. Бозуков е ръководител на Секция "Палеоботаника и поленов анализ" в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани..

публикувано на 30.04.25 в 13:41
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29