Ученици от 4 до 7 клас от две кърджалийски училища - "Отец Паисий" и "Петко Рачов Славейков" - се включиха със свои макети в традиционния Празник на слънчевия часовник, организиран от Астрономическа обсерватория с планетариум „Славей Златев“ в Кърджали.
Въпреки че тази година датата не съвпада с тази на пролетното равноденствие, това не попречи на основната цел – да бъде предизвикан интересът на подрастващите към темата, каза директорът на Астрономическата обсерватория Агоп Узунбохосян.
Той посочи, че идеята на Празника на слънчевия часовник, е подрастващите да могат да развият своята фантазия, представата си за Слънчевата система и по този начин да бъде провокирана тяхната креативност.
Любопитна част от експозицията са астроснимки на планетата Юпитер, дело на шестокласник от СУ „Отец Паисий“, направени с неговите собствени телескоп и фотоапарат.
Единственият слънчев часовник в Кърджали се намира на фасадата на СУ „Отец Паисий“. Поставен е там по повод 100-годишния юбилей на първото светско училище в Източните Родопи, припомни Узунбохосян.
Часовникът работи и е точен, подчерта директорът на Астрономическата обсерватория.
Показва както лятното, така и зимното часово време.
Повече за този празник на познанието, на потапянето в необятния свят на Космоса, за стремежа на учените за събудят интереса, при това на по-малките ученици към физиката и астрономията – в интервюто на Галина Кючукова с директора на Астрономическа обсерватория с планетариум „Славей Златев“ в Кърджали – Агоп Узунбохосян, в звуковия файл.
Кметове от Кирковско се отказаха да бъдат лоялни на Ахмед Доган и показаха подкрепата си за ДПС Ново начало. Емил Кьосев - кмет на село Горно Кирково, и Здравко Сребрев - председател на местния съвет в село Дружинци, официално обявиха подкрепата си за ДПС на Делян Пеевски. Двамата се присъединяват към Иван Кърбашев - кмет на село Джерово, който по-рано..
Три коли са се ударили във верижна катастрофа в четвъртък по обед в землището на село Сушево по пътя от Момчилград към спирка „Джебел“. 59-годишен водач на товарен „Тойота“ блъснал намаляващ пред него лек автомобил „Фолксваген“ заради спрял товарен „Мерцедес“ поради ограничено движение, свързано с ремонтни дейности. От удара леката кола се блъснала..
Утре – събота, 12 април, когато се пада Лазаровден, от 11 часа, в Общински детски комплекс /ОДК/, за поредна година ще има възстановка на обичая Лазаруване. Възпитаниците на Школата по етнография и краезнание ще ни потопят в този уникален празник на моминството, младостта и възраждането на природата за нов живот. „Тази година ще..
25-годишна управлявала автомобил с фалшива регистрационна табела в Ардино. Около 20,45 часа в четвъртък в града бил спрян лек автомобил „Опел“ с кърджалийска регистрация. Полицейските служители установили, че задната табела на автомобила е изработена от пластмаса и не е издадена от съответните компетентни органи, съобщиха от регионалния пресцентър на..
Незаконна таксиметрова дейност е установена от служители на сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР в Кърджали . При извършена проверка в четвъртък на лек автомобил „Шкода“, управляван от 71-годишен, е констатирано, че водачът извършва таксиметрова услуга, без да има законово право за това...
Ученици от VIIIд клас на ЕГ „Христо Ботев“ в Кърджали гостуваха в Районното управление в града и се запознаха отблизо с професията на полицейските служители. Инициативата им е свързана с иновативна седмица в училището под надслов: „Мечтай, работи, постигай“. Осмокласниците бяха посрещнати от началника на управлението главен инспектор Никола Палахутев,..
Водещите на предаването „Голямото междучасие“, което се излъчва в ефира на радио Кърджали всяка неделя - Любомир Колев и Яница Ханкова - грабнаха голямата награда от Националния журналистически конкурс "Григор Попов" в Разград. Те спечелиха стаж в БТА с предаване, което е било с акцент - датата 22 януари - денят на Освобождението..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478